Firletka chalcedońska - bylina, kwiaty, odmiany, uprawa

Firletka ChalcedońskaTonący w kolorowych kwiatach letni ogród to marzenie wielu z nas. Odpowiednio dobierając gatunki bylin oraz kwitnących roślin jednorocznych, stworzymy w naszym ogrodzie piękną kompozycję kwiatową. Jeśli lubisz zdecydowane nasycone barwy, to warto podczas projektowania letnich rabat uwzględnić firletkę chalcedońską, której ogniście czerwone kwiaty będą pięknym wyrazistym akcentem w ogrodzie.

Firletka chalcedońska to okazała wysoka i pięknie kwitnąca przez całe lato roślina, która jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Ta niezwykłej urody bylina będzie pasować do ogrodu w stylu wiejskim naturalistycznym czy sielskim, ale może być również ciekawym elementem aranżacji ogrodowej w stylu orientalnym. Poznaj zasady uprawy firletki chalcedońskiej.

Firletka chalcedońska - najpiękniejsze odmiany

Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica) to krótkotrwała bylina z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) występująca w naturze na południowo-wschodnim obszarze Europy.

Firletki to wysokie okazałe rośliny osiągające do 120 cm wysokości. Ich szorstko omszone zielone lancetowate liście tworzą rozetkę, z której wyrasta mocny, prosty, wysoki i również owłosiony pęd zakończony kwiatostanem. Kwiatostan tego gatunku to wypukła dwuramienna wierzchotka złożona z licznych niewielkich kwiatów o średnicy od 1,5 do 3 cm. Kwiaty u podstawowego gatunku i wielu odmian są ogniście czerwone lub czerwono-pomarańczowe, choć dostępne są również odmiany o innych barwach kwiatów na przykład w kolorze białym. Firletki obficie kwitną w okresie od czerwca do sierpnia. Owocem rośliny jest torebka wypełniona wieloma nasionami. Firletka jest gatunkiem miododajnym, więc sadząc ją w swoim ogrodzie, możemy spodziewać się, że będą nas licznie odwiedzać owady pożyteczne w tym również motyle, które bardzo lubią firletki.

Ciekawe odmiany firletki to:

  • Alba, której kwiaty mają kolor biały,
  • Carnea o niezwykłej urody cieniowanych kwiatach w kolorze koralowym,
  • Pinkie o różowych kwiatach,
  • Red o ogniście czerwonych kwiatach,
  • Rosea w kolorze różowym,
  • Vesuvius - odmiana, której kwiaty są czerwono-pomarańczowe.

Firletka chalcedońska - uprawa

Firletki to bardzo lubiane i często wybierane do ogrodów byliny, ponieważ są one mało wymagające i łatwe w uprawie. Ładnie i szybko się też rozrastają i są w pełni mrozoodporne. Rośliny będą zdrowo rosły i obficie kwitły, gdy zapewnimy im dobre warunki.

Poznajmy więc ich wymagania uprawowe:

1. Stanowisko

Firletki najlepiej rosną na ciepłych i słonecznych stanowiskach, ale poradzą sobie dobrze również lekkim półcieniu. Nie lubią natomiast miejsc mocno zacienionych, gdzie bardzo słabo kwitną i są bardziej podatne na choroby i szkodniki. Planując rabaty wielokwiatowe z ich udziałem, pamiętajmy, że odradza się jej sadzenie w bezpośrednim sąsiedztwie roślin bardzo ekspansywnych, ponieważ mogą one ją zagłuszyć. Jeśli bardzo zależy nam na posadzeniu obok firletek jakiegoś silnie rozrastającego się gatunku, to możemy ewentualnie posadzić go w woreczkach z włókniny, co znacznie ograniczy ekspansję roślin i ochroni nasze firletki przed zagłuszeniem.

2. Podłoże

Firletki najlepiej udają się na żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych glebach o umiarkowanym stopniu wilgotności. Gatunek ten nie rośnie dobrze w ciężkiej zbitej i bardzo mokrej ziemi. Z kolei w podłożu bardzo lekkim poradzi sobie, ale będzie wymagać bardzo częstego podlewania. Jeśli więc ziemia w naszym ogrodzie jest piaszczysta, to najlepiej przed posadzeniem firletek wymieszać ją w dobrej jakości ziemią liściową lub kompostem.

3. Podlewanie i nawożenie

Firletki nie mają bardzo dużych wymagań wodnych. Całkiem dobrze znoszą nawet krótkie okresy suszy. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym podlewaniu w czasie dużych upałów. Jeśli chodzi o nawożenie, to wystarczy przed sadzeniem roślin zastosować dobrej jakości kompost. Można też w trakcie sezonu zasilić firletkę kilka razy nawozem naturalnym na przykład w postaci biohumusu lub gnojówki z pokrzyw.

4. Rozmnażanie

Sadzonki firletki chalcedońskiej, a także równie popularnej firletki kwiecistej można kupić wiosną w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych i na bazarkach. Rośliny możemy też uzyskać samodzielnie z nasion. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu na rozsadniku w ogrodzie wiosną (maj) lub latem (czerwiec-lipiec). Młode byliny pikujemy na miejsca stałe w sierpniu oraz na początku września. Zalecane zagęszczenie to 10 roślin na jednym metrze kwadratowym. Uzyskane z siewu rośliny kwitną począwszy od drugiego roku uprawy.

Nasiona Firletki Charcedońskiej
Nasiona firletki charcedońskiej

Firletki cechuje obfity samosiew, co oznacza, że jeśli nie będziemy od razu usuwać przekwitniętych kwiatów, to dojrzałe nasiona firletek wysieją się same w dużych ilościach i z roku na rok w naszym ogrodzie będzie coraz więcej roślin. Firletki można także rozmnażać przez podział. Jest to świetny sposób na odmłodzenie starszych roślin i pobudzenie ich do kwitnienia. Byliny dzieli się na kilka części wiosną.

Firletka pięknie sprezentuje się na rabatach jednogatunkowych w dużych grupach.
Możemy ją również zestawić z innymi gatunkami letnich kwiatów. Będzie się pięknie komponować z tymi kwitnącymi na żółto, czerwono i pomarańczowo jak na przykład:

  • słoneczniki,
  • rudbekie,
  • nachyłek wielkokwiatowy,
  • kosmos żółty,
  • maczek kalifornijski,
  • aksamitki,
  • nagietki,
  • liliowce,
  • szałwia lśniąca,
  • cynie czy
  • celozje.

Taka aranżacja ogrodu będzie radosna i słoneczna.

Firletka z innymi gatunkami kwiatów
Firletka chalcedońska - kompozycja z innymi gatunkami kwiatów

Bardzo ciekawym pomysłem jest zestawienie czerwono kwitnących firletek z kwiatami w różnych odcieniach różu i fioletu.

Mogą to być przykładowo:

  • kosmos podwójnie pierzasty,
  • driakiew,
  • lawenda,
  • floksy,
  • malwy,
  • jeżówki,
  • astry czy
  • liatry kłosowe.

Dzięki takiemu zestawieniu barw stworzymy piękny i subtelny ogród w stylu romantycznym.

Ognista czerwień firletek prezentuje się zjawiskowo również w połączeniu z białymi kwiatami, tworząc eleganckie klasyczne połączenie barw. Podobny efekt uzyskamy zestawiając je z roślinami kwitnącymi na niebiesko. Możliwości wykorzystania firletek w kompozycjach ogrodowych jest nieskończenie wiele. Ogranicza nas tutaj praktycznie tylko nasza wyobraźnia.

Komentarze