Floks (płomyk) wiechowaty - charakterystyka, odmiany, zasady uprawy floksów

Floks wiechowatyFloksy wiechowate znane także jako płomyki to intensywnie kwitnące przez całe lato rośliny ogrodowe, które pięknie pachną i zwabiają do ogrodu motyle, pszczoły i inne owady pożyteczne. Uprawa tych kwiatów jest bardzo łatwa. Z pewnością poradzi sobie z nią nawet początkujący miłośnik ogrodnictwa. Floksy (płomyki) są to idealne rośliny na ogrodowe rabaty i kwietniki, ale można spróbować ich uprawy także w dużych donicach na balkonie. Nadają się również na kwiaty cięte.

Floks jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Znanych jest ponad 80 różnych gatunków floksów. W naturze występują one w Ameryce Północnej oraz na Syberii. Jako rośliny ozdobne w ogrodach najczęściej uprawia się takie gatunki jak floks wiechowaty, a także floks szydlasty, floks kanadyjski czy floks gwieździsty. Poznaj tajniki uprawy floksa w przydomowym ogrodzie, na balkonie lub tarasie.

Floks wiechowaty - charakterystyka

Floks
Floks wiechowaty

Floks wiechowaty (Phlox paniculata) jest byliną dorastającą do około 120 cm wysokości. Pędy rośliny są słabo rozgałęzione, sztywne i wzniesione. Liście są intensywnie zielone, niemalże siedzące i mają jajowato-lancetowaty kształt oraz zaostrzony wierzchołek. Osiągają one do 12 cm długości. Floksy wytwarzają bardzo liczne dekoracyjne pachnące kwiaty, które są wręcz uwielbiane przez motyle. Wyrastają one w szczytowych baldachogronach. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być białe, czerwone, pomarańczowe, żółte, różowe, fioletowe, niebieskie czy amarantowe, a nawet dwukolorowe. Zakwitają one często już pod koniec maja i kontynuują kwitnienie przez całe lato. Przy sprzyjającej pogodzie płomyki mogą kwitnąć nawet do października. Znanych jest ponad 200 odmian floksa, które różnią się między sobą siłą wzrostu, kolorem kwiatów oraz terminem kwitnienia.

Najpiękniejsze odmiany floksa wiechowatego

  • Anastasia o fioletowych kwiatach i fioletowo- zielonych liściach,
  • Blue Boy - piękna odmiana kwitnąca na niebiesko,
  • Bright Eyes - odmiana, której jasnoróżowe kwiaty mają ciemnoróżowe oczko,
  • Elisabeth - ciekawa odmiana o różowych kwiatach i zielonych liściach z dekoracyjną białą obwódką,
  • Fujiyama - floks o śnieżnobiałych kwiatach,
  • Jade - bardzo dekoracyjna odmiana o białych kwiatach z zielonymi brzegami,
  • Mikes Favourite - odmiana kwitnąca w czerwcu i lipcu o białych kwiatach z fioletowym oczkiem,
  • Orange Perfection o pomarańczowym kolorze kwiatów,
  • Peppermint Twist - kwitnące od czerwca d sierpnia odmiana o różowych kwiatach z białymi paskami,
  • Prospero - odmiana o lawendowych kwiatach z białymi smugami,
  • Starfire o kwiatach intensywnie czerwonych,
  • Twister, którego kwiaty są białe z różowymi paskami.
  • Floks wiechowaty - uprawa i pielęgnacja.

Uprawa płomyków wiechowatych nie jest trudna. Rośliny ładnie się rozrastają, obficie kwitną i odpowiednio pielęgnowane bardzo rzadko chorują.

Zasady uprawy floksów

1. Stanowisko

Floksy dobrze rosną na stanowiskach słonecznych oraz lekko ocienionych. Nie zaleca się natomiast ich sadzenia w głębszym cieniu, ponieważ będą słabo kwitnąć i będą bardziej narażone na choroby grzybowe. Floksy to rośliny dosyć wysokie o cienkich pędach, dlatego najlepiej wybrać na ich uprawę miejsce osłonięte od silnych wiatrów, które mogłyby je poprzewracać.

2. Podłoże

Floksy najlepiej udają się w lekkich piaszczysto-próchnicznych glebach o umiarkowanej wilgotności. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest ciężka, wówczas przed posadzeniem floksów warto wymieszać ja z piaskiem. Natomiast jeśli jest bardzo lekka, to wymieszajmy ją z kompostem. Jeśli uprawiamy rośliny w skrzynce lub w donicy na balkonie, wówczas koniecznie wysypmy na dno pojemnika warstwę drenażu, aby ułatwić odpływanie wody, ponieważ floksy nie lubią jej zastojów.

Floks wiechowaty podłoże
Floks wiechowaty w ogrodzie

3. Siew lub sadzenie

Floksy możemy pozyskać na trzy sposoby. Po pierwsze możemy rośliny wysiać z nasion. Robimy to na wiosnę w terminie od końca kwietnia do końca maja. Po drugie możemy kupić w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym gotowe sadzonki floksów wiechowatych i wysadzić je do gruntu w ogrodzie, lub do donicy na balkonie na wiosnę (po 15 maja) lub wczesną jesienią (wrzesień). Trzecią opcją jest podział roślin, które już rosną w ogrodzie. Najlepiej zrobić to w kwietniu lub maju.

4. Podlewanie i nawożenie

Floksy rosnące w ogrodzie wymagają umiarkowanego, ale dosyć częstego podlewania - szczególnie w czasie upalnych letnich dni. Natomiast floksy w uprawie doniczkowej latem należy podlewać codziennie, ponieważ bryła korzeniowa w doniczce przesycha o wiele szybciej niż w gruncie. W okresie kwitnienia floksy warto nawozić raz na dwa tygodnie. Możemy zastosować nawóz mineralny do roślin kwitnących lub organiczny nawóz naturalny w postaci biohumusu.

Floks wiechowaty podlewanie
Floks wiechowaty - kwiaty

5. Przycinanie

Jeśli nie chcemy zbierać nasion floksów, to od razu po przekwitnięciu warto obciąć kwiatostany. Jest wtedy duża szansa na to, że rośliny zakwitną ponownie pod koniec lata lub wczesną jesienią. Konieczne jest też przycięcie floksów wiechowatych przed zimą. Najlepiej zrobić to z początkiem października.

Floksy wiechowate to wręcz wymarzone rośliny do ogrodów wiejskich i tych zaaranżowanych w stylu rustykalnym. Będą się one także pięknie prezentować w ogrodach romantycznych, leśnych oraz jako wysokie tło w ogródkach skalnych. Floksy mogą być dopełnieniem pięknych letnich rabat bylinowych lub rosnąć w towarzystwie kwitnących roślin jednorocznych jak na przykład kosmos podwójnie pierzasty, kosmos żółty czy wysokie odmiany aksamitek. Płomyki będą też stanowić niebanalną ozdobę balkonów i tarasów. Pamiętajmy jednak, że rośliny te potrzebują dużych przestronnych pojemników. Dzięki tym kwiatom balkon lub ogród będzie wypełniony pięknymi intensywnymi kolorami, słodkim zapachem kwiatów i mnóstwem motyli.