Fotowoltaika - propozycja gorąca jak słońce

FotowoltaikaWyobraź sobie, że idziesz na spacer zalaną słońcem ulicą. Jest gorące, letnie popołudnie. Nie musisz się nigdzie śpieszyć. Jesteś w pełni zrelaksowany. Masz bowiem świadomość, że padające na dach Twojego domu promienie przetwarzane są w energię elektryczną.

Dzięki dobrze dopasowanej instalacji zaoszczędzić można czasami nawet 90% środków finansowych. W dłuższej perspektywie czasowej - jest to czysty zysk. Dzięki fotowoltaice możesz więc wygodnie rozsiąść się na ławce i delektować słońcem, którego promyki delikatnie pieszczą Twoją twarz.

Idea taniego prądu w gniazdku

Przedstawiona we wstępie tego artykułu wizja wydać się może kusząca, nieprawdaż? Koncepcja obniżenia rachunków za prąd niezmiennie inspiruje naukowców do rozwijania technologii związanej z Odnawialnymi Źródłami Energii (w skrócie OZE). Wielkie ich sukcesy zaobserwować można na przykładzie wspomnianej już fotowoltaiki.

Jak więc zmniejszyć swoje opłaty? Doskonałą odpowiedzią na to pytanie są baterie słoneczne. Przez cały rok produkują one darmowy prąd. Nie straszne im miesiące o niewielkim nasłonecznieniu. Odpowiednio dopasowana do naszego klimatu instalacja będzie mieć uzyski także podczas szarej, pochmurnej jesieni, czy mroźnej zimy.

Fotowoltaika a małe nasłonecznienie

Przyjrzyjmy się jednak temu problemowi dokładniej. Wiele osób zarzuca, że panele fotowoltaiczne w zimne miesiące pozyskają mniej mocy, niż podczas upalnego lata. Osoby takie mają racje. Oczywiście: dni w styczniu są krótsze niż te w czerwcu. Są także mniej słoneczne. Nie ma to jednak wpływu na wytwarzany przez nas prąd, gdyż jego nadwyżki automatycznie trafiają do publicznej sieci energetycznej. Są tam magazynowane i skorzystać z nich możemy w zimie.

Fotowoltaika

Źródło: Pixabay

Magazynowanie energii dzięki fotowoltaice

Tak, jak już napomknęliśmy: między majem, a wrześniem ogniwa fotowoltaiczne wyprodukują znacznie więcej energii, niż możemy zużyć. Powstała w ten sposób nadwyżka automatycznie trafia do publicznej sieci energetycznej, a my skorzystać z niej możemy np. zimą.

Samo magazynowanie energii jest bezpłatne - niemniej w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW - zakład zatrzymuje dla siebie 20% przechowanego prądu. Jeżeli nasze panele posiadają większą moc, magazynowanie kosztować nas będzie utratę 30% nadwyżki. W ostatecznym rozrachunku nie będzie to jednak miało żadnego znaczenia: dobrze dopasowana instalacja wytworzy wystarczająco dużo prądu, aby z nawiązką pokryć nasze całoroczne potrzeby.

Fotowoltaika - mikro elektrownia słoneczna

Używając skrótu myślowego można więc powiedzieć, że korzystając z fotowoltaiki - stajemy się właścicielami małej elektrowni. Produkujemy prąd na swoje, własne potrzeby, a tym samym stajemy się bardziej niezależni. Będzie to więc doskonałe rozwiązanie nie tylko dla domu, ale i dla gospodarstwa rolnego, czy firmy.

Podsumowanie

Na koniec warto raz jeszcze podkreślić największą korzyść, jaką oferuje nam fotowoltaika. Otóż korzystając z niej - pozyskujemy ze słońca darmową energię. Warto więc już dziś zastanowić się nad jej instalacją.

Komentarze