Frezje - uprawa

Frezje w ogrodzieW zależności od materiału wyjściowego można mówić o uprawie frezji z nasion, bulw i bulwek przybyszowych, a w zależności od miejsca uprawy - w szklarni, w tunelu foliowym, w polu lub częściowo w polu częściowo w tunelu.

Frezje - uprawa i sadzenie

Uprawa frezji z nasion

Na jeden metr kwadratowy sieje się 150-200 nasion frezji. Nasiona sieje się od marca do maja, głównie w kwietniu. Przy takim terminie siewu kwitnienie przypada na jesień i zimę. Frezję można siać do skrzynek lub bezpośrednio na zagony.

Siew w skrzynki
Podłożem do wysiewu w skrzynkach jest mieszanka ziemi liściowej i kompostowej z dodatkiem torfu i piasku. Nasiona sieje się punktowo w wystawie 1-2 x 3 cm. Po wysiewie podłoże zrasza się i przykrywa 2 cm warstwą torfu, gdyż nasiona kiełkują w ciemności. Jednocześnie warstwa torfu zapewnia równomierną wilgotność podłoża.

Zabiegi pielęgnacyjne
Polegają one na utrzymaniu temperatury 20-22 stopni i zraszaniu wysiewów. Po upływie dwóch, trzech tygodni pojawiają się rośliny i wówczas obniża się temperaturę do 18-20 stopni. Kiedy siewki mają niezupełnie wykształcone dwa liście, przystępuje się do sadzenia ich na miejsce stałe, to jest w tunelu foliowym lub w polu. Należy przy tym zauważyć, by nie uszkodzić korzeni. Frezję sadzi się nieco głębiej niż rosła przednio, w rozstawie 5 x 10 cm.

Siew wprost na zagony
Najlepsze są zagony o szerokości 1 do 1,2 m, na których w poprzek co 10-12,5 cm wyznacza się rowki o głębokości około jednego centymetra. Nasiona frezji umieszcza się w tych rowkach co 3-4 cm. Następnie powierzchnię zagonów ostrożnie się zagrabia, podlewa i przykrywa 2-cm warstwą torfu. Do siewu na zagonach stosuje się często nasiona podkiełkowane. Podkiełkowanie polega na wymieszaniu nasion z wilgotnym torfem i piaskiem. W pomieszczeniu w temperaturze 20-24 stopnie, bez dostępu światła, po dwóch, trzech tygodniach wybijają kiełki i wówczas nasiona sieje się na zagony. Jeżeli nasion nie można podkiełkować, celowe jest ich moczenie przez jedną dobę w letniej wodzie.

Termin siewu
Przy uprawie frezji z nasion w szklarni najlepszym terminem do wysiewu na zagony jest sierpień. Rośliny kwitną wówczas od marca do maja. Można również siać frezje bezpośrednio na zagony w polu, najlepiej w połowie maja, gdyż tylko w tym okresie frezja może liczyć na sprzyjające warunki termiczne. We wrześniu zagony przykrywa się namiotami foliowymi, który w razie potrzeby należy ogrzewać ciepłym powietrzem. Rośliny kwitną od stycznia.

Frezja rozmnażana z nasion tworzy bulwy - można je użyć do dalszej uprawy, ale nie więcej niż w dwóch, trzech kolejnych nasadzeniach, gdyż później obserwuje się silne osłabienie kwitnienia i pogorszenie jakości kwiatostanów.

Uprawa z bulw

Jest to najczęściej stosowana metoda uprawy frezji. Bulwy sadzi się na zagonach o takiej samej szerokości jak przy uprawie z nasion. W poprzek zagonów wyznacza się rzędy co 12,5 centymetra, w których umieszcza się bulwy w odległości 5-10 cm. Odległość ta zależy przede wszystkim od odmiany i wielkości bulw. Bulwy większe sadzi się rzadziej, a mniejsze gęściej.

Najczęstszym okresem sadzenia bulw w szklarniach jest wrzesień i pierwsza połowa października. Jest to zarazem pora najlepsza, gdyż posadzone w tym czasie rośliny trafiają na właściwe temperatury, dzięki czemu prawidłowo rosną i obficie kwitną. Kwitnienie przypada wtedy w lutym-marcu.

Użycie bulw preparowanych znacznie skraca okres uprawy. Na przykład sadzenie sierpniowe daje już kwitnienie w październiku-listopadzie. Ostatnio coraz częściej sadzi się bulwy preparowane w styczniu-lutym, dzięki czemu otrzymuje się kwitnienie w maju.

Bulwy z frezji można również sadzić bezpośrednio na zagony w polu czy w ogrodzie- od maja do końca lipca. Kwitnące rośliny otrzymuje się wtedy od lipca do stycznia. Oczywiście kwitnące późną jesienią i zimą muszą być w odpowiednim czasie przykryte namiotem foliowym z możliwością ogrzewania- jest to więc uprawa kombinowana.

Zabiegi pielęgnacyjne
Polegają one na dokarmianiu, podlewaniu, utrzymywaniu odpowiedniej temperatury, szczególnie ważne w prawie frezji. Osiąga się poprzez wietrzenie szklarni, cieniowanie, także przez podgrzewanie lub chłodzenie podłoża. Te ostatnie zabiegi są u nas prawie niestosowane.

Wietrzenie. Szklarnie wietrzy się silnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Latem celowe jest chłodzenie przez wymianę powietrza za pomocą wentylatorów. Należy zainstalować taką liczbę wentylatorów, aby umożliwiały 30-50 krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Powietrze wchodzące w ciepłej porze roku do szklarni powinno ulegać schodzeniu dzięki przejściu przez maty stale nasączane zimną wodą.

Cieniowanie
Frezję cieniujemy od wiosny do początku jesieni. W drugiej połowie lata cieniowanie należy stopniowo zmniejszać, a od września całkowicie zaprzestać cieniowania.

Zbiór kwiatów
Pędy kwiatostanowe ścina się u frezji w momencie wybarwienia dwóch pierwszych pąków lub gdy rozwinie się pierwszy kwiat w kwiatostanie. W związku z tym, że główny pęd kwiatostanowy posiada pędy boczne, zasadą jest ścinanie go ponad najwyższym bocznym rozgałęzieniem. Po rozwinięciu się pierwszych kwiatów w pozostawionym najwyższym rozgałęzieniu ścina się je ponad następnym bocznym pędem. Rośliny otrzymane z dużych bulw tworzą z reguły 2-3 pędy boczne, uzyskane z małych ból wykształcają najwyżej jeden pęd.

Okres kwitnienia
Okres kwitnienia frezji jest stosunkowo krótki i wynosi 4-6 tygodni u roślin produkowanych z nasion, a u roślin z bulw dwa-trzy tygodnie. Kwiatostany po ścięciu można przechowywać przez 8- 10 dni w chłodni o temperaturze 2 stopni. Bez przechowywania stoją w wazonie warunkach pokojowych około tygodnia.

Zbiór bulw
Do zbioru bulw przystępuje się, kiedy zasną liście. W miesiącach wiosenno-letnich następuje to po upływie 30-40 dni, a jesienią i zimą dopiero po 50-60 dniach od zakończenia kwitnienia. Bulwy trzeba wykopać ostrożnie, gdyż są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Zwykle suche liście same odpadają, w przeciwnym wypadku należy je odciąć.

Wykopane bulwy umieszcza się w skrzynkach z perforowanym dnem i przez okres dwóch-czterech dni dosusza w temperaturze 17-20 stopni. Dosuszać można w szklarni pod warunkiem, że nie będą wystawione na działanie słońca.

Czyszczenie i sortowanie bulw
W kilka dni później przystępuje się do czyszczenia i sortowania bulw. Trzeba usunąć resztki korzeni, luźne łuski oraz bulwy chore i uszkodzone. Jednocześnie od bulwy matecznej oddziela się bulwki przybyszowe. Bulwki bardzo silnie zrośnięte z bulwą mateczną pozostawia się przy niej, aby jej nie uszkodzić.

Bardzo często, ze względu na chęć maksymalnego wykorzystania powierzchni szklarni, nie czeka się do momentu zaschnięcia liści, lecz wykopuje frezję wcześniej. Należy wówczas skracać liście do połowy, a rośliny powiązać w pęczki po 20-30 sztuk. Pęczki takie wiesza się w ciemnym pomieszczeniu, dosusza przez trzy-pięć tygodni w temperaturze 18-20 stopni przy wymianie powietrza. Następnie odcina się liście i przystępuje do sortowania. Otrzymane bulwy są jednak znacznie mniejsze niż przy wykopaniu ich po całkowitym zaschnięciu.

Komentarze