Fronty kuchenne - rodzaje, materiały, właściwości

Fronty mebli - meble do kuchni na wymiarFronty kuchenne to podstawowy element użytkowy kuchni. Nadają one także charakter temu miejscu i wpływają na ogólny wizerunek pomieszczenia. Nowe meble kuchenne to także wydatek na fronty kuchenne. Są to dwa nieodzowne i nierozłączne elementy. Na rynku istnieje bogaty wybór frontów i bardzo często dostępne są one w przystępnych cenach.

Materiał musi być na tyle odporny, aby właściciele nie byli zmuszeni do zmieniania frontów co pewien czas.

Rodzaje frontów kuchennych

Fronty drewniane są najpopularniejszym wyborem klientów. Odznaczają się oryginalnością i naturalnym pięknem. Trzeba jednak z rozwagą i umiejętnie dobrać odpowiedni rodzaj drewna, który będzie odporny na uszkodzenia i zabrudzenia. Najczęściej wybieranymi są: świerk, olcha, buk i jesion. Drewno może być też barwione na inne odcienie, co sprawia że staje się nowoczesne. Fronty drewniane są frezowane, a nawet postarzane. Oczywiście jest to materiał, który trzeba nieustannie konserwować i ochraniać. Nasze zaniedbanie może spowodować ciężkie do usunięcia defekty. Powinniśmy chronić fronty przed bezpośrednim dopływem promieni UV. Materiał ulega wtedy natychmiastowemu przebarwieniu.

Fronty fornirowane wykonane są z płyty MDF, która oklejona jest fornirem. Mogą być też lakierowane, a nawet woskowane. Ich cechą charakterystyczną jest niezmiernie gładka powierzchnia. Warto zauważyć, że materiał ten jest miękki i wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne.

W domach polskich klientów prym wiodą fronty MDF oklejane folią PVC. Najbardziej zachęcającym aspektem w wyborze tych produktów jest ich różnorodność i bogactwo wyboru. Fronty imitują drzewo, kamienie, a także lakiery. Z wierzchu są one gładkie i idealne do użytkowania. Co więcej nie są wrażliwe na działanie grzybów, owadów czy wilgoci. Ponadto są najtańsze z całego zestawienia i cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety powinniśmy trzymać je z dala od ekstremalnie wysokich temperatur, ponieważ folia łatwo się wtedy odkleja.

Fronty lakierowane są podatne na zarysowania i odpryski lakieru. Dlatego najlepsze zastosowanie znajdują w meblach łazienkowych, gdzie odsetek uszkodzeń mechanicznych jest niewielki. Cechuje ich także wysoka odporność na wilgoć, co jest dodatkowym walorem w przypadku łazienek.

Fronty akrylowe robią oszałamiający efekt. Zrobione są z płyty MDF oraz pokryte są powłoką akrylową o grubości tylko 1 mm. Gwarantuje to połysk i zadowolenie klientów. Krawędzie frontów wykończone są okleiną lub obrzeżem aluminiowym. Fronty akrylowe są niepodatne na uderzenia i zarysowania. Odporne są również na promieniowanie UV, dzięki czemu efekt wizualny pozostaje perfekcyjny przez długi czas. Są zdecydowanie lepsze, aniżeli fronty lakierowane i nie odbijają śladów palców.

Fronty szklane to coś dla ceniących elegancję i styl. Wykonane są ze szkła oprawionego ramką aluminiową lub naklejonego na płytę laminowaną. Na szkle można zastosować wymyśloną przez siebie grafikę.

Fronty z laminowanej płyty wiórowej mają krawędzie zabezpieczone taśmą PVC. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Mogą mieć fakturę gładką, matową, a nawet drewnopodobną.

Interesującymi materiałami są niestandardowe aluminium czy stal nierdzewna. To materiały przeznaczone dla tych, którzy nie boją się eksperymentować i wprowadzać swoje pomysły.

Trudna sztuka wyboru

Klient, który wybiera już gotowy zestaw mebli zwraca najpierw uwagę na blaty i fronty kuchenne. Dlatego producenci muszą dwoić się i troić, aby zachwycić konsumenta czymś nieznanym i niekonwencjonalnym. Jest to niezwykle trudna sztuka, ponieważ wyboru na rynku jest co nie miara. Jako że meble kuchenne wymieniane są co kilka, a nawet kilkanaście lat to warto poważnie się zastanowić nad doborem frontów. Oczywiście walory estetyczne są niezwykle ważne, ale najważniejsza jest trwałość i bardzo dobra jakość.

Meble kuchenne to najbardziej eksploatowane przedmioty w całym domu. W doborze należy uwzględnić z jakiego materiału są wykonane i jakie są opinie innych klientów. Cena nie odgrywa już tak istotnej roli. Kuchnia ma być nade wszystko funkcjonalna.

Komentarze