Fuksja - odmiany, kwiaty, uprawa. Zimowanie fuksji

FuksjaFuksja to jedna z najpiękniejszych kwitnących roślin letnich. Kwitnie ona bardzo obficie od wiosny aż do jesieni, a jej podłużne dzwonkowate kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Gatunek ten sprawdzi się idealnie na półcienistym lub cienistym balkonie czy tarasie. Fuksje wyglądają także pięknie jako ogrodowe rośliny rabatowe. Dowiedz się jak uprawiać i przezimować fuksję.

Fuksja - charakterystyka

Fuksja jest byliną wywodzącą się z Ameryki Środkowej i Południowej, jednak w naszych warunkach klimatycznych często jest traktowana jako roślina jednoroczna. Jest ona wrażliwa na niskie temperatury i często po prostu nie jest w stanie przetrwać Polskiej zimy na dworze. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na coroczne kupowanie nowych roślin. Fuksję możemy z powodzeniem przezimować w pomieszczeniu albo w specjalnym kopcu w ogrodzie.

Fuksja to bylina lub niewielki krzew z rodziny wiesiołkowatych Onagraceae. Ma ona krzewiasty wzniesiony pokrój z przewieszającymi się z czasem kwitnącymi pędami. Młode pędy są zielne, a następnie drewnieją. Uprawiana przez wiele lat roślina może osiągnąć rozmiary pokaźnego krzewu.

Kwiaty i liście fuksji

Liście fuksji są intensywnie zielone, mają eliptyczny kształt, są całobrzegie lub piłkowane.

Kwiaty fuksji są bardzo charakterystyczne i niezwykle ozdobne - są one zwisające, długie i mają rurkowato-dzwonkowaty kształt. W zależności od odmiany mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Mogą także być jednokolorowe lub dwubarwne. Najczęściej występują w kolorach różowym, fioletowym, amarantowym, wiśniowym oraz intensywnie czerwonym. Piękne są również odmiany o kwiatach kremowych oraz łososiowych.

Kwiaty fuksji

Kwiaty fuksji

Najciekawsze odmiany fuksji

 • Diana Princess of Wales o sztywnych wzniesionych pędach i dwukolorowych dużych (6-7 cm średnicy) kwiatach. Ich zewnętrzna część jest bladoróżowa, a wewnętrzna liliowa;
 • Electric Lights o bardzo licznych, ale drobniejszych niż poprzednia odmiana, bo zaledwie 3-4 cm kwiatach w kolorze amarantowo-fioletowym;
 • Improved Rosella - odmiana o zwartym krzaczastym pokroju oraz drobnych liściach i niewielkich kwiatach w kolorze biało-różowym;
 • Riccartonii o małych (do 2,5 cm średnicy) kwiatach w kolorze amarantowo-fioletowym;
 • South Gate - bardzo silnie rosnąc i niesamowicie obficie kwitnąca odmiana o małych (do 3 cm) bladoróżowych pełnych kwiatach;
 • Swingtime - silnie rosnąca odmian o zwisających pędach, osiągających do 40 cm długości. Jej kwiaty mają 4-5 cm średnicy, są pełne i mają kolor biało-czerwony.

Jak przezimować fuksje?

Fuksja jest byliną, jednak jest ona wrażliwa na niskie temperatury, dlatego rośliny uprawiane w pojemnikach na balkonach, tarasach oraz w ogrodach zaleca się przenieść na zimę do pomieszczenia. Jeśli tego nie zrobimy, to niestety istnieje spore prawdopodobieństwo, że całkowicie przemarzną i następnej wiosny nie wypuszczą nowych pąków.

Fuksję możemy przezimować na trzy różne sposoby:

 1. w jasnym pomieszczeniu,
 2. w ciemnym pomieszczeniu,
 3. w kopcu.

Zanim przeniesiemy rośliny na zimowanie, należy je odpowiednio przygotować. Już od końca sierpnia znacznie zmniejszamy nawożenie fuksji, aby we wrześniu zaprzestać go całkowicie. Fuksję trzymamy na dworze tak długo, jak pozwalają na to warunki pogodowe. Śledźmy jednak na bieżąco prognozę pogody, aby zabezpieczyć rośliny, zanim nadejdą pierwsze jesienne przymrozki.

Fuksje przed zimowaniem należy dosyć mocno przyciąć. Usuwamy wszystkie słabe i uszkodzone gałązki, a pozostałe pędy skracamy o 1/3 ich długości. Pamiętajmy też, aby usunąć wszelkie resztki opadłych liści czy kwiatów z powierzchni podłoża w doniczce lub skrzynce. Nie powinno się ich zostawiać na zimę, gdyż mogą być rezerwuarem chorób i szkodników.

Jak przezimować fuksje?

Zimowanie fuksji

Sposoby zimowania fuksji przedstawiają się następująco:

1. Zimowanie fuksji w jasnym pomieszczeniu

Ta metoda zimowania jest zdecydowanie najkorzystniejsza dla roślin, ponieważ nie zatrzymują one całkowicie swojej wegetacji, dzięki czemu mają znacznie łatwiejszy start wiosną. Fuksje (w celu przezimowania) najlepiej ustawić w pomieszczeniu o temperaturze między 5 a 10 stopni, choć rośliny zniosą też krótkotrwałe spadki temperatury do około zera stopni. Idealne miejsca do zimowania fuksji to na przykład ogród zimowy, ogrodowa szklarnia lub pomieszczenie gospodarcze z oknem. Jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy i chcemy przezimować rośliny, które przez lato stały na balkonie, wówczas możemy je przenieść na klatkę schodową.

Jeśli nie dysponujemy chłodnym pomieszczeniem, możemy po prostu przenieść fuksję do mieszkania, gdzie panuje wyższa temperatura. Nie trzeba jej wtedy tak mocno przycinać.

Fuksje przechowywane w jasnych pomieszczeniach nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy, że będziemy je umiarkowanie podlewać w zależności od potrzeby co 10-14 dni.

W kwietniu, jeśli pogoda na dworze jest sprzyjająca, możemy zacząć wystawiać rośliny na dwór w ciągu dnia, aby się zahartowały i ponownie przyzwyczaiły do przebywania na dworze. Gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków, czyli po 15 maja, możemy na stałe przenieść fuksje ponownie na balkon, taras czy do ogrodu.

2. Zimowanie fuksji w ciemnym pomieszczeniu

Fuksje możemy także z powodzeniem przezimować w ciemnym miejscu jak na przykład garaż czy piwnica. Zanim przeniesiemy rośliny na zimowanie z dworu, trzeba jednak nie tylko przyciąć mocno ich pędy, ale również usunąć z nich wszystkie liście. Temperatura w ciemnym pomieszczeniu na zimowanie nie powinna być wyższa niż 10 stopni.

Podlewamy rośliny rzadko - tylko tyle, aby ich bryła korzeniowa całkowicie nie wyschła. Pamiętajmy też, że raz na kilka dni powinniśmy przewietrzyć pomieszczenie, choćby poprzez szerokie otwarcie drzwi na kilka do kilkunastu minut, aby zapobiec gniciu fuksji oraz rozwojowi chorób grzybowych na roślinach.

3. Zimowanie fuksji w kopcach

Fuksję możemy także przezimować tradycyjną i dobrze znaną wielu ogrodnikom amatorom metodą kopca ziemnego. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane niż zimowanie roślin w pomieszczeniach. Na tę metodę warto się zdecydować tylko wówczas, jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować dla fuksji innego miejsca zimowania.

Rośliny mocno przycinamy i usuwamy z nich wszystkie liście. Do zimowania roślin wykopujemy w ziemi dół o głębokości 60-80 cm. Jego szerokość i długość, zależy od ilości roślin, które chcemy przezimować. W takim dole ustawiamy doniczki z roślinami ściśle jedna przy drugiej. Następnie okrywamy je dokładnie grubą warstwą słomy.

Następnie na słomę kładziemy jeszcze tyle suchych liści, aby sięgały one górnej krawędzi wykopu. Na koniec całość na wysokości powierzchni ziemi przykrywamy stabilnymi deskami oraz plandeką, na którą usypujemy niewielki kopczyk z ziemi.

Tak zabezpieczone rośliny powinny uniknąć mrozowych uszkodzeń. Na wiosnę - najlepiej w połowie kwietnia, odkrywamy kopczyk, wyjmujemy fuksje z dołka, ustawiamy je w jak najbardziej słonecznym miejscu i rozpoczynamy umiarkowane podlewanie. Rośliny najpóźniej po dwóch tygodniach powinny zacząć wypuszczać młode listki i pąki.

Fuksje wybierane są także coraz częściej ogrodowe. Także posadzone w gruncie rośliny również mogą przetrwać zimę, jeśli odpowiednio je zabezpieczymy. Do uprawy rabatowej wybierzmy jak najbardziej odporne na chłody odmiany. Sprawdzą się takie o cechach zbliżonych do dzikorosnących fuksji. Informacji o stopniu odporności na zimno szukajmy na etykiecie lub doniczce. Możemy także poradzić się sprzedawcy w centrum ogrodniczym. Oczywiście można rosnące w gruncie rośliny wykopać i na zimowanie przesadzić do pojemników, ale jeśli prognozy na zimę są łagodne, możemy wówczas spróbować przezimować rośliny w gruncie na rabacie.

Aby przezimować fuksje rosnące w gruncie w ogrodzie należy:

 1. po pierwszych jesiennych przymrozkach przyciąć rośliny o 1/3 ich wysokości;
 2. usypać wokół nich kilkucentymetrowe kopczyki z ziemi;
 3. okryć rośliny dokładnie suchymi liśćmi, słomą, korą lub gałązkami świerkowymi.

Tak zabezpieczone nie powinny całkowicie przemarznąć. Wiosną, gdy dni zaczną robić się cieplejsze, zdejmujemy okrycie. Możemy to zrobić już w kwietniu, jednak należy pamiętać, by śledzić na bieżąco prognozę pogody i w razie wiosennych nocnych przymrozków okryć rośliny wieczorem, aby młode wiosenne pędy nie przemarzły.

Komentarze