Funkia w ogrodzie - Wszystko co musisz wiedzieć o tej roślinie

Rośliny ozdobneFunkie inaczej zwane hostami, to rodzaj bylin z rodziny szparagowatych, wywodzących się z terenów Azji, a dokładniej Japonii i Chin. Roślina jest coraz bardziej popularna w naszych ogrodach, ze względu na jej atrakcyjność, różnorodność i stosunkowo niewielkie wymagania. Doskonale również prezentuje się w zestawieniu z innymi kwiatkami, więc łatwo ją wpasować w pożądaną aranżacje. W artykule zostały opisane warunki konieczne do jej hodowli, charakterystyka, rodzaje oraz pomysły na łącznie z roślinami.

Charakterystyka

Funkia występuje w wielu zróżnicowanych odmianach. Różni się między innymi wyglądem liści i wielkością, roślina osiąga wzrost od 30cm do nawet 100cm. Wszystkie jej gatunki mają podobne kwiaty, których część rozwija się w lipcu, a część na początku września. Kwiaty host są w kształcie dzwonka w kolorze białym lub fioletowym, niektóre gatunki wydzielają zapach lecz większość pozostaje bezwonnymi.

Wysoka wytrzymałość

Warto wspomnieć, że te krzewy ozdobne są bardzo wytrzymałe i odporne na mrozy. Można je pozostawić bez opieki na długi okres czasu, co jest dodatkowym atutem dla ludzi, którzy nie mogą codziennie zajmować się ogrodem. Hosty są długowieczne.

Uprawa funkii w ogrodzie

Główną cechą wspólną wszystkich gatunków host jest wilgotna, żyzna próchniczna gleba o lekko kwaśnym odczynie. Na posadzone rośliny warto również nanieść niewielką warstwę kompostu, który będzie pomagał w utrzymaniu wilgoci, dostarczaniu niezbędnych minerałów oraz hamowaniu rozwoju chwastów. Uwaga, jeśli gleba w ogrodzie jest piaszczysta, dobrym krokiem jest wymieszanie jej z substratem torfowym.

Główny wróg host

Liście pogryzione przez szkodniki

Bezwzględnym wrogiem dla tych roślin są ślimaki, podczas uprawy należy zwracać na nie szczególną uwagę. Szkodniki pojawiają się w okresie wczesno-wiosennym i jesiennym. Żywią się liśćmi roślin jadalnych jak i ozdobnych.

Gdzie najlepiej sadzić funkie?

Jako, że te byliny są cieniolubne zdecydowanie lepiej będą rosnąć w miejscach zacienionych, istnieją jednak gatunki, te najmłodsze, które z powodzeniem można zasadzić w miejscach słonecznych. Należą do nich: Hosta fortunei 'Aureomarginata' oraz H. plantaginea.

Należy jednak przyjąć, że mocno nasłonecznione tereny będą powodować oparzenia na liściach. Gleba w takich miejscach powinna również być sukcesywnie nawadniana.

Tereny zacienione

Miejsca bardzo zacienione również nie są najlepszymi dla funkii. W związku z ciągłym brakiem słońca należy przygotować się na bardzo wysoką wilgotność, za którą idą między innymi choroby grzybowe. Mowa tu o terenach bardzo skrajnych, w których lubują się grzyby czy mchy.

Najlepsze miejsce na uprawę

Najbardziej optymalnym miejscem dla funkii, jest cień z lekkimi prześwitami słońca. Uprawa pod koronami drzew, to idealne ulokowanie tych roślin. Słońce przedostające się przez gałęzie, będzie dostarczało roślinie niezbędnych składników do życia, a cień będzie chłodził i pomagał zachować wilgotność.

Funkie z innymi roślinami

Hosty z paprociami

Hosty można łączyć z innymi roślinami tworząc piękne dla oka kompozycje. Jedną z rodzin, które świetnie się z nimi komponują są rośliny cebulowe. Wcześnie kwitnące tworzą świetne towarzystwo dla liści funkii, które dopiero się rozwijają. Warto rozważyć gatunki jak: narcyzy, hiacynty, cebulice, czy krokusy.

Kolejną propozycją łączenia funkii są oczywiście inne byliny cieniolubne należą do nich np.: niezapominajka leśna, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, konwalia majowa, parzydło leśne czy bergenia sercolistna.

Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, z tych cieniolubnych możemy z powodzeniem łączyć hosty z niecierpkiem Waleriana, czy begonią stale kwitnącą.

Najpopularniejsze odmiany w Polsce

Gatunkiem najczęściej pojawiającym się w naszych ogrodach jest funkia ogrodowa. Posiada ona wiele odmian kolorystycznych, dlatego jest tak chętnie sadzona. Jedną z rodzajów, o którym warto wspomnieć jest funkia sina - to duża roślina, z wielkimi liśćmi zapierającymi dech w piersiach. Średnica jej rozety potrafi osiągnąć rozmiar do 50cm, więc oczywistą kwestią do wzięcia pod uwagę, jest zagospodarowanie odpowiedniej powierzchni w ogrodzie. Posiada liście w odcieniu niebieskim, często z ozdobnymi paskami. Kolejnym gatunkiem jest funkia biała. Również bardzo popularna. Jej piękne lawendowo-białe kwiaty i liście dumnie zdobią wiele parków i ogrodów.

Pielęgnacja

Jak już wcześniej zostało wspomniane hosty są roślinami wytrzymałymi, wybaczają różne błędy hodowlane, więc ich pielęgnacja jest łatwa. Przyjęło się by raz na jakiś czas nawozić je wieloskładnikowymi preparatami - specjalnymi dla roślin ozdobnych. Nawozy powinny być podawane na początku wegetacji oraz latem, zanim rośliny zaczną wypuszczać pąki kwiatów. Kolejną czynnością, którą funkie bardzo lubią jest nawożenie kompostem - niewielka warstwa wokół rośliny potrafi zdziałać cuda. W czasie trwania susz konieczne jest podlewanie korzeni, gdyż mają skłonności do przesychania. Kiedy mamy do czynienia ze szkodnikami, polecane jest stosowanie odpowiedniego żelu, który będzie pełnił funkcji swoistej bariery między pasożytem, a rośliną.

Ciekawostki

Ciekawostką odnośnie hodowli funkii i koloru ich liści będzie rodzaj nasłonecznienia. Gatunki, o żółtych barwach w miejscach zacienionych przybiorą kolor, prawie że biały. Odmiany niebieskie staną się bardziej zielone. Uwaga. Gatunków z niebieskimi liśćmi nie powinno w ogóle uprawiać się na słońcu - grozi to poparzeniem prowadzącym do śmierci rośliny.

Podsumowując, te krzewy ozdobne są roślinami bardzo uniwersalnymi, a jednocześnie atrakcyjnymi. Bez większego wkładu można sprawić, że nasz ogródek stanie się kolorowy i niezwykły, a stosowanie różnych odmian kolorystycznych jeszcze bardziej podniesie walory estetyczne powierzchni wokół domu. Nie bójmy się zatem sadzić tych przepięknych roślin, które wiernie oddają swoje piękno w naszym kraju i nie tylko.

Autor: www.krainabylin.pl.

Komentarze