Gąsienice bywają utrapieniem - co zjadają w warzywniku?

GąsienicaCzasami trudno jest uwierzyć, jak duże zniszczenia mogą spowodować w warzywniku gąsienice oraz larwy owadów. Tym większe zaskoczenie może pojawić się w sytuacji, kiedy zaobserwujemy same szkielety liści oraz gołożery zaraz o poranku - bezpośrednio po nocnym okresie żerowania tych szkodników.

Larwy oraz gąsienice ze względu na cykl rozwoju, w którym pozostają mają bardzo duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, co może tłumaczyć ich żarłoczność oraz tempo zjadania liści w warzywniku. Potrzebują one bowiem sporo energii do przejścia w kolejne stadium rozwoju. W jaki sposób walczyć z tymi szkodnikami i jakie rośliny w warzywniku chronić w szczególności?

Jakie szkodniki można zaobserwować w warzywniku najczęściej?

Zdecydowanie najbardziej narażone są w tym przypadku warzywa kapustne oraz liściowe, chociaż gąsienice zdarzają się także na drzewach owocowych. W szczególności będą to takie szkodniki jak:

 • Bielinek kapustnik - jest to gąsienica pięknego motyla o białych skrzydłach, która - jak sama nazwa wskazuje - dość mocno żeruje we wszystkich odmianach warzyw kapustnych.
 • Rolnica - jest to gąsienica motyli nocnych, która podgryza różnego rodzaju warzywa o dużych powierzchniach liści.
 • Piętnówka kapustnica - żerowanie tej gąsienicy motyla zaobserwowano na aż 70 różnych odmianach roślin ze szczególną preferencją szkodnika w stronę warzyw kapustnych. Gąsienice żerują w nocy i są w stanie szybko wygryzać ogromne dziury, całe połacie liści. Pozostawiane przez nich odchody dodatkowo powodują gnicie roślin, a w konsekwencji ich zamieranie.
 • Błyszczka jarzynówka - gąsienica ćmy, żywi się liśćmi różnego rodzaju warzyw takich jak sałata czy kapusta.
 • Śmietka kapuściana - gąsienica pasożytująca na takich warzywach jak kapusta, brukselka, rzepa, brukiew czy kalafior oraz brokuł.
 • Zwójki czy też owocówka jabłkóweczka - gąsienice pasożytujące w liściach drzew owocowych.

Gąsienica

  W jaki sposób radzić sobie z inwazją gąsienic w naszych warzywnikach?

  Walka z gąsienicami oraz larwami może być naprawdę trudna. Ze względu na fakt, że największa ich aktywność pojawia się nocą, kluczowa jest regularna obserwacja roślin tak, aby w porę wychwycić moment namnażania się szkodnika jeszcze zanim zamieni liście uprawianych roślin w same szkielety. Przy zaobserwowaniu pojedynczych okazów można je zebrać, spłukać strumieniem wody lub też wykonać oprysk z naturalnych preparatów (polecana jest na przykład bylica piołunu). Widząc latające w warzywniku muchy rekomendowanym działaniem jest rozłożenie żółtych tablic lepowych. Owady będą się do nich przyklejać i nie będą w stanie się rozmnażać poprzez składanie jaj.

  Niestety, wszystkie te zabiegi mogą okazać się nieskuteczne w przypadku silnej inwazji gąsienic oraz larw. W przypadku bardzo zaawansowanego stadium, nie chcąc stracić szansy na plony - zaleca się stosowanie preparatów chemicznych do opryskiwania, takich jak chociażby Karate Zeon. Preparat ten bardzo dobrze sprawdza się w walce ze szkodnikami, można nawet wykonać nim oprysk prewencyjny wczesną wiosną. Zdecydowanie największa jego skuteczność dotyczy larwalnej postaci szkodników, kiedy są jeszcze młode. Najtrudniej zwalcza się gąsienice w późniejszej fazie ich życia. Trzeba również mieć na uwadze to, że najprawdopodobniej potrzeba będzie wykonać kilka oprysków w odpowiednich odstępach czasu tak, aby całkowicie wyeliminować szkodnika. Dobrą strategią jest wykonywanie oprysku wieczorem, bezpośrednio przed wzmożonym czasem nocnej aktywności gąsienic. Taki oprysk w mniejszym stopniu będzie też szkodliwy dla owadów pożytecznych, takich jak pszczoły.

  Komentarze