Gazania lśniąca - uprawa, odmiany, kwiaty

Gazania lśniącaKwitnie przez całe lato, a jej wyjątkowej urody kwiaty występują w różnych kolorach i mają niezwykłe lśniące w słońcu płatki - gazania lśniąca, to bardzo oryginalna i łatwa w uprawie roślina. Gatunek ten sprawdzi się ogrodach, gdzie możemy posadzić ją na rabatach czy skalnikach oraz w uprawie pojemnikowej na balkonach i tarasach - samodzielnie bądź w wielobarwnych kompozycjach z innymi letnimi roślinami kwitnącymi.

Gazania jest rośliną niezbyt często wykorzystywaną w aranżacji balkonów, posesji i ogrodów. Szkoda, bo jest to gatunek niezwykłej urody. Nie ma ona zbyt dużych wymagań i bardzo rzadko choruje, jednak, aby obficie kwitła, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki stanowiskowe. Dodatkową zaletą tego gatunku jest to, że rośliny łatwo przezimujemy w domu i na wiosnę możemy ponownie wystawić je na balkon.

Gazania lśniąca i jej kwiaty - charaktetystyka

Gazania regens (syn. G. spelendens) to roślina z rodziny astrowatych Asteraceae, która wywodzi się z południowej Afryki. Nie jest to gatunek wysoki - osiąga zaledwie 15-30 cm. Gatunek ten ma rozgałęzione, silnie skrócone pędy i skupione w rozecie charakterystyczne duże łopatkowate liście. Ich górna strona ma kolor ciemnozielony, od dołu natomiast są białawe.

Kwiatostany to dosyć duże koszyczki (średnicy 6- 8 cm). Są one osadzone pojedynczo na sztywnych długich szypułkach. Kwiaty rurkowate znajdujące się w centralnej części koszyczka są żółte z ciemną nasadą otaczającą pierścieniem całą tarczę kwiatów rurkowatych, natomiast lśniące kwiaty języczkowate występują w wielu różnych kolorach od bieli, poprzez żółty, różowy, aż po wiśniowy. Można spotkać również kwiaty dwukolorowe na przykład żółto-czerwone czy żółto-pomarańczowe. Kwiaty są niezwykle dekoracyjne, a roślina kwitnie bardzo długo, bo od czerwca aż do przymrozków późną jesienią. Otwierają się one tylko w słoneczne dni, a w czasie pochmurnej lub deszczowej pogody są zamknięte. Owocem jest duża słomkowożółta niełupka.

Gazania lśniąca - odmiany

Odmiany tego gatunku różnią się pomiędzy sobą barwą kwiatostanów oraz kształtem i wielkością liści. Często w sprzedaży można spotkać różnokolorowe mieszanki gazanii na przykład Mini Star czy Czardas.

Ciekawe odmiany gazanii lśniącej polecane zarówno do ogrodu, jak i uprawy pojemnikowej na balkonie to:

  • Tangerine - niska odmiana o pomarańczowych płatkach,
  • Lemon Shades o cytrynowożółtych kwiatach,
  • Bronze Star - wyjątkowej urody odmiana o brązowych płatkach z żółtymi końcówkami,
  • Rose Shades o intensywnie różowych kwiatach,
  • Red Hades o kwiatach intensywnie czerwonych,
  • Pink Shades, której płatki są różowe z białą końcówką,
  • White - to odmiana o lśniących białych płatkach i intensywnie żółtym środku,
  • Clear Orange o pięknym pomarańczowym zabarwieniu,
  • Clear Vanilla o jasnych płatkach w waniliowym kolorze,
  • Mahogany o niezwykłym mahoniowym zabarwieniu kwiatów.

Gazania lśniąca - uprawa

Gazania to bylina, choć w Polsce często bywa traktowana jako roślina jednoroczna. Rośliny wymarzną jedynie podczas mroźnych zim. Często zdarza się, że bez problemu przetrzymuje łagodne zimy na ogródkach i wiosną ładnie odbija. Rośliny uprawiane w skrzynkach lub doniczkach na balkonach, może z powodzeniem przezimować w chłodnym pomieszczeniu i w kwietniu wystawić ponownie na dwór. Warunki zapewnić gazanii, aby obficie kwitła przez całe lato:

1. Stanowisko

Gazania kocha słońce. Zapewnienie jej bardzo słonecznego ciepłego stanowiska jest kluczem do sukcesu w uprawie tego gatunku. Pamiętajmy, że kwiaty otwierają się wyłącznie na słońcu. Jeśli posadzimy rośliny w cieniu lub półcieniu, wówczas nie tylko będą słabo rosły i będą bardziej narażone na choroby, ale po prostu nie będą kwitnąć.

Jeśli wiec na przykład nasz balkon jest zacieniony, ponieważ ma wystawę północną, to lepiej zrezygnować z uprawy gazanii, a wybrać inne gatunki letnich roślin kwitnących, które dobrze czują się w półcieniu.

2. Podłoże i siew

Rośliny preferują żyzne, przepuszczalne raczej suche gleby o charakterze piaszczystym. Gotowe sadzonki gazanii kupujemy w maju i sadzimy je bezpośrednio do gruntu. Możemy też samodzielnie wysiać nasiona. Robimy to w inspekcie, tunelu foliowym lub po prostu w mieszkaniu na parapecie. Młode rośliny pikujemy do ogrodu lub doniczek w połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków.

3. Podlewanie i nawożenie

Częstsze podlewanie roślin będzie konieczne przez około 2 tygodnie po ich posadzeniu. Gdy się przyjmą, są dosyć odporne na czasową suszę, jednak w czasie bardzo gorącego i suchego lata, warto regularnie je podlewać (najlepiej raz na kilka dni), ponieważ niedostatek wody spowoduje o wiele słabsze kwitnienie. Najlepiej podlewać rośliny wieczorem.

Pamiętajmy, że gatunek ten nie znosi zalewania - dlatego, jeśli lato jest chłodne i deszczowe, rośliny niestety są o wiele mniej okazałe i kiepsko kwitną.

Wskazane jest również zasilanie przez cały sezon co dwa tygodnie mineralnym nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.

4. Zimowanie

W naturze gazania lśniąca jest byliną, jednak źle znosi niskie temperatury. Dlatego w naszych warunkach klimatycznych często jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Jeśli chcemy, zachować rośliny na następny rok, możemy je przezimować w domu.

W tym celu te rosnące w pojemnikach na balkonie przenosimy do pomieszczenia, a te z ogrodu wykopujemy i przesadzamy do donic, aby również zabrać je do mieszkania. Najlepsze pomieszczenie do zimowania gazanii to takie, gdzie jest jasno i panuje temperatura od 5 do 10 stopni, nic się jednak nie stanie, jeśli będzie ona odrobinę wyższa. Sprawdzi się więc jasna klatka schodowa, spiżarnia czy suszarnia z oknem.

Przez całą zimę lekko podlewamy rośliny, aby nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża i zaschnięcia korzeni. Pod koniec lutego lub na początku marca przenosimy kwiaty w nieco cieplejsze miejsce i zaczynamy obficiej podlewać. Możemy je także rozmnożyć. W tym celu dzielimy gazanię na pół i przesadzamy do dwóch doniczek ze świeżą ziemią.

Po 15 maja możemy doniczki wystawić na balkon lub taras albo przesadzić je do ogrodu na rabatę.

5. Zastosowanie

Gazania to bardzo wszechstronny gatunek. W ogrodzie pięknie wygląda na rabatach, zarówno tych samodzielnych, jak i w połączeniu z innymi roślinami kwitnącymi latem. Możemy ją również posadzić przy ścieżkach lub chodnikach. Ponadto gatunek ten sprawdzi się świetnie w ogródkach skalnych.

Na balkonie czy tarasie gazania będzie wyglądać pięknie w dużych płaskich donicach, ale i w klasycznych krzynkach balkonowych. Jej wielobarwne intensywnie lśniące kwiaty pięknie kontrastują z różnymi odcieniami zieleni. Rośliny będą więc idealnie się prezentować na tle gatunków o ozdobnych liściach oraz w sąsiedztwie kącika z aromatycznymi zielonolistnymi ziołami takimi jak:

  • bazylia,
  • pietruszka,
  • kolendra.

Kupując gazanie, zwróćmy uwagę na kondycję sadzonek. Powinny one mieć zwarty pokrój i ciemnozielone sztywne liście. Nie kupujemy roślin, jeśli na liściach widoczne są plamy lub są one zwiędnięte. Z kolei, jeśli planujemy sami wysiać nasiona, to przed ich zakupem koniecznie sprawdźmy termin przydatności do kiełkowania. Stare nasiona słabo wzejdą, a rośliny będą mniej okazałe. Warto posadzić gazanie, ponieważ nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a zdobią ogród lub balkon przez kilka miesięcy.

Komentarze