Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Poradnik

Montaż fotowoltaikiPrawidłowa praca oraz wydajność paneli fotowoltaicznych w ogromnej mierze zależą od miejsca ich montażu. Odpowiednie ustawienie względem słońca wpływa na to, ile energii elektrycznej wyprodukuje nasza instalacja. O czym należy pamiętać, wybierając najlepszą lokalizację? Sprawdźmy!


Jakie warunki powinno spełniać miejsce montażu paneli fotowoltaicznych?

Istnieją trzy uniwersalne zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas wyboru miejsca montażu fotowoltaiki:

Panele montujemy pod kątem 30°-35° w stosunku do podłoża. Dzięki temu nasza fotowoltaika wyprodukuje największą ilość energii elektrycznej z zainstalowanej mocy. Jeżeli osiągnięcie takiego nachylenia nie jest możliwe, kąt dostosowujemy do warunków technicznych danej lokalizacji, dostępnej przestrzeni, a także szerokości geograficznej. Dopuszcza się montaż paneli pod kątem 15°-60°, jednak wówczas musimy liczyć się z tym, że wydajność naszej instalacji będzie mniejsza. W przypadku, gdy panele umieszczamy na dachu płaskim lub na gruncie, wymagany kąt nachylenia uzyskamy dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji wsporczej.

Optymalnym kierunkiem dla paneli fotowoltaicznych jest południe. Podobnie jak w przypadku kąta nachylenia, takie ustawienie paneli pozwoli nam otrzymać największe uzyski energii elektrycznej. Dopuszcza się również montaż w kierunkach: południowo-wschodnim, południowo-zachodnim, wschodnim oraz zachodnim, jednak w tym przypadku należy liczyć się ze spadkiem wydajności o nawet 15%. Jedynym kierunkiem, w którym nigdy nie należy montować paneli fotowoltaicznych, jest północ. Takie umiejscowienie jest bowiem zupełnie nieefektywne.

Dążymy do jak największej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W związku z tym nie montujemy instalacji na terenie, który jest lub będzie zacieniony przez wszelkiego rodzaju obiekty takie jak: drzewa, sąsiadujące budynki, elementy dachu itd.

Montaż fotowoltaiki

Montaż paneli na dachu

Jedną z najchętniej wybieranych przez inwestorów lokalizacji dla fotowoltaiki jest dach. Na jego korzyść przemawia kilka argumentów:

  • dach zyskuje nową funkcję, a jego powierzchnia zostaje zagospodarowana,
  • system fotowoltaiczny nie zajmuje cennego miejsca na działce,
  • z uwagi na krótsze okablowanie podłączenie instalacji jest tańsze.

Przed budową każdy dach jest analizowany przez certyfikowanego konstruktora budowlanego. Bada on jego nośność i zaleca ewentualne wzmocnienie konstrukcji w sytuacji, gdy zadaszenie nie nadaje się pod montaż paneli fotowoltaicznych. Należy pamiętać, że tego rodzaju prace sprawiają, że całe przedsięwzięcie kosztuje więcej niż wtedy, kiedy dach nie potrzebuje remontu.

Warto również pamiętać, że instalacja na dachu płaskim zajmuje nieco większą powierzchnię niż na dachu skośnym. Podczas projektowania takiego systemu należy zatem uwzględnić odstępy pomiędzy poszczególnymi rzędami modułów, aby uniknąć sytuacji, w której moduły stojące w pierwszym rzędzie rzucają cień na moduły znajdujące się tuż za nimi.

Montaż na gruncie

Niektórzy inwestorzy decydują się na montaż paneli na gruncie, szczególnie w sytuacji, gdy dach ma zbyt małą powierzchnię, jest zacieniony lub ma nieodpowiednią ekspozycję względem stron świata. Montaż bezpośrednio na gruncie ma sporo plusów, m.in.:

  • na większej powierzchni działki zazwyczaj można zaplanować instalację fotowoltaiczną o większej mocy niż na dachu,
  • naziemny system fotowoltaiczny jest łatwiejszy do zaprojektowania,
  • czyszczenie i konserwacja paneli są znacznie łatwiejsze niż w przypadku systemów dachowych.

Z kolei największym mankamentem systemu naziemnego zazwyczaj jest to, że zajmuje on cenne miejsce na działce.

Nie zapominajmy, że lokalizacja systemu odgrywa kluczową rolę. Nie mogą to być tereny podmokłe czy zalewowe ani tereny, na których wcześniej poprowadzono infrastrukturę m.in. w postaci sieci gazowej.

Na którą z wymienionych lokalizacji warto się zdecydować: na dachu czy na gruncie? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to bowiem od wielu czynników. Najlepszy system fotowoltaiczny to taki, który zapewnia inwestorom maksimum korzyści, tzn. osiąga jak najwyższą wydajność przy jednocześnie optymalnej wysokości nakładów inwestycyjnych. Aby zaprojektować taką instalację, zadanie zaprojektowania oraz montażu paneli fotowoltaicznych należy powierzyć specjalistom, jak innogy Polska.

Komentarze