Grill gazowy czy węglowy?

Grill gazowy czy węglowyWybierając grill do swojego ogrodu, najczęściej zastanawiamy się, który model będzie dla nas najlepszy. Bierzemy pod uwagę ilość wolnego miejsca, rodzaj oraz rozmiar urządzenia. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama grillów węglowych, elektrycznych, gazowych itp. Każdy z nich posiada zestaw niepowtarzalnych cech i zastosowanych rozwiązań, które wpływają na jakość serwowanych dań oraz komfort pracy.

Spośród prezentowanych kategorii wybierzmy dwie i odpowiedzmy na kluczowe pytania: grill gazowy czy węglowy, jaki wybrać i który będzie dla nas najlepszy? Oczywiście każdy rodzaj będzie miał zarówno licznych zwolenników, jak i przeciwników. Natomiast grill gazowy z pewnością sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Jedynym wymaganiem, które stawia przed nami to wyposażenie go w butlę gazową. Wysoka temperatura rusztu osiągana jest najczęściej tuż po wciśnięciu jednego przycisku. To niebywale komfortowe rozwiązanie, które pozwala ustawić dokładną temperaturę pieczenia oraz zaoszczędzić sporą ilość czasu. Dodatkowo warto podkreślić, że grill gazowy może być używany w ogrodzie, na balkonie czy na tarasie. Po zakończonej pracy nie musimy martwić się o pozostałości po grillowaniu (tak jak ma to miejsce w przypadku grilla węglowego i popiołu pozostałego po wypaleniu brykietu).

Grill gazowy czy węglowy

Jednak dla zwolenników tradycyjnego grillowania, grille węglowe to nadal faworyci wśród modeli dostępnych na rynku. Wymagania, które stawia przed nami ten rodzaj grilla to na pewno surowce potrzebne do rozpalenia paleniska. Najczęściej wykorzystywane do tej czynności są: brykiet lub węgiel drzewny. Sam proces zajmuje kilkanaście minut, gdyż osiągnięcie wysokiej temperatury wewnątrz kotła wymaga dokładnego rozgrzania węgielków. Pozostałości po grillowaniu mogą przysporzyć nam także większej ilości sprzątania. Popiół oraz zanieczyszczenia wymagają dokładnego wyczyszczenia, które jest niezbędną czynnością dla zachowania dobrej kondycji grilla.

Grill gazowy czy węglowy

Grill gazowy czy węglowy - który zdrowszy?

Pyszne jedzenie otulone aromatem dymu oraz niepowtarzalny smak grillowanego mięsa najczęściej kojarzone są z grillem węglowym. Nie zapominajmy jednak, że rozpalenie grilla węglowego często wymaga zastosowania dodatkowych środków takich, jak np. rozpałki do grilla. Trudne warunki atmosferyczne, silny wiatr utrudniają rozgrzanie brykietu i zmuszają do zastosowania tego typu środków. Jedzenie przygotowane na grillu węglowym ma bezpośredni kontakt z ogniem, co może przyczyniać się do przenikania szkodliwych substancji powstałych w trakcie grillowania. Dlatego niewątpliwym faworytem w tej dziedzinie będzie grill gazowy, który wyposażony jest w specjalne aromatyzery, osłaniające palniki przed skapującym tłuszczem. Dzięki nim grillowane jedzenie ma wyraźny smak i  intensywny aromat.

Grill gazowy czy węglowy

Jaki grill lepszy - gazowy czy węglowy?

Odpowiedź na to pytanie, jest więc uzależniona od wyżej opisanych czynników i osobistych preferencji. Jeżeli zależy Ci na szybkim rozpaleniu grilla i spożywaniu znacznie zdrowszych posiłków, najlepszy będzie grill gazowy. Precyzyjna kontrola temperatury, funkcjonalne wyposażenie, łatwość obsługi to tylko nieliczne atuty tego typu urządzeń. Jeśli jednak uwielbiasz dym i masz więcej czasu na proces rozpalania grilla, rozważ zakup grilla węglowego. Każdy model, zarówno grilla węglowego, jak i gazowego jest wyposażony w unikalne rozwiązania wpływające na komfort w trakcie grillowania oraz jakość serwowanych potraw. Dlatego nieważne, czy wybierzesz grill gazowy, czy węglowy - oba pozwolą Ci przyjemnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

Komentarze