Hamak na balkonie: aranżacje, wybór i montaż

Huśtawka na balkonieMyślisz, że musisz posiadać dom z ogrodem, aby cieszyć się własnym hamakiem? Nic bardziej mylnego. Możesz sprawić sobie egzotyczny kącik wypoczynkowy nawet na kilku metrach kwadratowych balkonu. Czytając ten krótki tekst, dowiesz się, jak zabrać się za temat i w kilku krokach zainstalować hamak nawet na małej powierzchni.

Krok pierwszy - zmierz balkon

"Nowy - stary" latynoski wynalazek, czyli krzesło brazylijskie zmieści się prawie wszędzie.

Potrzebujesz około 2 metrów kwadratowych powierzchni na jeden fotel wiszący (najlepiej 1,5 x 1,5 m, aby nie zahaczać o inne sprzęty czy ściany) oraz punkt mocowania nad sobą lub stojak.

Jeśli marzysz o klasycznym hamaku do spania, upewnij się, że masz co najmniej 3 i pół metra rozpiętości pomiędzy dwoma ścianami (nie muszą być one równoległe), aby zmieścić długi, wygodny hamak.

Odległości te mogą być dużo większe (wtedy doczepiamy łańcuchy), jednak jeśli jest mniej miejsca, wtedy lepsze będzie krzesło hamakowe mocowane do sufitu.

Wybierz hamak: fotel hamakowy lub klasyczny hamak montowany do ścian

W sklepach jest masa modeli do wyboru - od najtańszych, najmniejszych i najmniej atrakcyjnych wizualnie hamaków, aż po cudowne, super wygodne, kolorowe siedziska z Ameryki Południowej. Wybór zależy od naszego budżetu.

Warto zainwestować w ładniejszy model, który przetrwa kilka sezonów, zamiast kupować pierwszy z brzegu hamak z marketu. Siedzisko powinno być długie i dość szerokie oraz elastyczne. Plecione krzesło brazylijskie będzie bardzo wygodne i praktyczne (można je prać). Utrzyma aż 150 kg ciężaru!

Fotel hamakowy

Możesz wybrać sznurkowy fotel hamakowy z bawełny lub z nylonu - jest to nowość w Polsce od niedawna. Nylonowe krzesło będzie bardzo mocne, odporne na deszcz i wilgoć, a przy tym niesamowicie wygodne. Gęsto plecione sznurki idealnie dopasują się do ciężaru i pozycji naszego ciała, i będą bardzo przewiewne w upalne dni.

Hamaków tradycyjnych mamy ogromny wybór, najlepiej poczytać w sieci, jaki hamak wybrać pod konkretne potrzeby domowników. Klasyczny dwuosobowy hamak meksykański to bardzo uniwersalny wybór, sprawdzi się na większych balkonach również jako dodatkowe miejsce do spania latem.

Montaż. Jak się do tego zabrać?

Aby zawiesić fotel hamakowy, potrzebujesz jedynie nad sobą strop (np. balkon sąsiada) i trochę sprzętu, aby zamontować kołek z oczkiem do sufitu.

"Zanim zaczniemy montaż, upewnijmy się, z jakiego typu stropem mamy do czynienia. Można wykonać odwiert próbny, aby sprawdzić, z czego zrobiony jest sufit i gdzie znajdują się druty zbrojeniowe. Jeśli nie mamy nad sobą pewnej, betonowej konstrukcji (lub też nie wiemy, co mamy), polecam użyć kotwę chemiczną, która sklei mocowanie i zagwarantuje naprawdę solidny zaczep. A jeśli na suficie jest warstwa izolacji, musimy użyć dłuższego wiertła i kołka." - mówi Wojciech Caban, www.hamakicabana.pl.

Akcesoria montażowe: Czego będziesz potrzebować?

Na pewno konieczna będzie dobra wiertarka, kołek z hakiem lub kołek plus oczko do mocowania, kawałek łańcucha oraz karabińczyki do zaczepienia hamaka.

Wiercenie wykonaj pod kątem, na skos i dokręć dobrze kołek rozporowy.

Kołek rozporowy

Przed użyciem hamaka, zrób konkretną próbę wytrzymałościową - podwieszając się na zaczepionym łańcuchu - najlepiej we dwie osoby.

A co jeśli mieszkasz na ostatnim piętrze, a do nieba daleko?

W takim przypadku pozostaje Ci zakup metalowego stojaka na fotel wiszący. Zajmie on nieco miejsca, ale będzie szybkim, choć bardziej kosztownym sposobem montażu.

Alternatywnie można też pokusić się o wykonanie dodatkowej konstrukcji - belki lub wspornika montowanego do ściany, na którym moglibyśmy zaczepić fotel hamakowy.

Hamak mocowany do ścian

Montaż hamaka tradycyjnego do ścian odbywa się podobnie, z tym, że wykonujemy 2 wiercenia pod kątem w dół, wciskamy kołki rozporowe i na nich zaczepiamy oczka zamknięte wraz z karabińczykami.

Gdy nie używamy hamaka, możemy go ściągnąć z jednej strony i zawinąć w supeł, wieszając na drugim kołku. Jego ponowne rozwieszenie zajmie nam minutę.

Na balkonie o kwiatki musisz dbać Ty, a hamak zadba o Ciebie.

Hamak na balkonie

Twój balkon też może tak wyglądać. Sjesta w prawdziwym latynoskim stylu jest na wyciągnięcie ręki. Do dzieła!

Komentarze