Hortensja - odmiany, sadzenie, uprawa

HortensjaOkazały obficie kwitnący krzew, jakim jest hortensja ogrodowa, uchodzi za kapryśny i trudny w uprawie. Tymczasem zapewnienie mu odpowiednich warunków wzrostu wcale nie jest bardzo trudne. Jeśli posadzimy go na dobrym stanowisku i będziemy regularnie nawozić, to będzie pięknie kwitnąć przez cały sezon i cieszyć oko ogromnymi bardzo dekoracyjnymi kwiatostanami.

Dla optymalnego wzrostu hortensji kluczowa jest odpowiednia gleba oraz nawożenie i regularne podlewanie - zwłaszcza upalne dni. Krzew wymaga również regularnego przycinania. Choć hortensja jest rośliną o specyficznych wymaganiach, to wystarczy zaangażować się w jej pielęgnację, a odwdzięczy się ogromną liczbą spektakularnych kwiatów.

Hortensja ogrodowa - charakterystyka

Hydrangea macrophylla, czyli hortensja ogrodowa to krzew ozdobny z rodziny hortensjowatych wywodzący się z Azji. Ta znana i uprawiana na całym świecie roślina ozdobna osiąga do 1,5 metra wysokości i ma szeroki pokrój. Je ciemnozielone owalne liście są gęsto rozmieszczone na łodydze.

Budzące powszechny zachwyt kuliste kwiatostany to baldachy złożone z licznych małych kwiatków. Osiągają one do 25 centymetrów średnicy i kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków. Kolor kwiatów hortensji u niektórych odmian jest uzależniony od odczynu gleby - zawartości w niej soli glinu, w której rośnie i może być:

 • biały,
 • różowy,
 • intensywnie karminowy,
 • fioletowy,
 • niebieski.

Przy kwaśnym odczynie gleby i obecności soli glinu kwiaty zabarwiają się na niebiesko i fioletowo, a z kolei przy glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego kwiaty przebarwiają się na różowo i czerwono. Hortensja jest krzewem średnio odpornym na mróz, który najlepiej czuje się w warunkach dużej wilgotności powietrza i umiarkowanego nasłonecznienia.

Hortensja - odmiany

Do popularnych kultywarów zaliczamy takie odmiany hortensji jak:

 • Tokyo Delight,
 • Bouquet Rose,
 • Mariesil Perfecta,
 • Blue Lagoon,
 • Bella Anna,
 • Fiery Beauty.

Hortensja - uprawa i pielęgnacja

Stanowisko
Hortensja dobrze rośnie na stanowisku umiarkowanie słonecznym lub półcienistym. W całkowitym zacienieniu będzie słabo kwitła i traciła liście, natomiast w pełnym słońcu (na przykład na miejscu o wystawie południowej) liście będą ulegać poparzeniu i krzew będzie nieustannie zwiędnięty, zwłaszcza podczas dużych upałów w lecie.

Gleba
Podłoże to jeden z najważniejszych czynników w uprawie hortensji. Gatunek ten powinien rosnąć w żyznej próchnicznej glebie. Bardzo istotna jest dobra przepuszczalność podłoża. W ciężkiej gliniastej ziemi hortensja nie będzie rosła dobrze.

Podlewanie i nawożenie
Częstotliwość podlewania hortensji zależy od aktualnych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina wrażliwa na suszę i wymaga regularnego podlewania. Podłoże, w którym rośnie, powinno być przez cały czas lekko wilgotne. W bardzo upalne dni trzeba krzew podlewać nawet dwa razy dziennie. Najlepiej używać do tego wody filtrowanej pozbawionej kamienia, który niekorzystnie wpływa na kondycję rośliny. W okresie kwitnienia nawozimy hortensję co 10 dni specjalnym nawozem przeznaczonym dla tego właśnie gatunku. Unikajmy nawozów uniwersalnych, ponieważ zawierają one wapń, który negatywnie wpływa na wzrost i kwitnienie tego kwasolubnego gatunku. We wrześniu przestajemy nawozić roślinę, aby jej pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Cięcie
Na bieżąco obcinajmy przekwitnięte kwiatostany. Pobudzimy w ten sposób wytwarzanie nowych pąków kwiatowych, dzięki czemu hortensja będzie intensywnie kwitnąć aż do późnej jesieni. Jesienią zachowajmy szczególną ostrożność przy usuwaniu przekwitniętych kwiatów, ponieważ zawiązują się już wtedy pąki kwiatowe na przyszły rok. Po zimie należy też usunąć obumarłe, przemarznięte, bardzo cienkie i uszkodzone pędy. Można je wyciąć lub po prostu ręcznie odłamać. Jeśli zastosujemy tę drugą metodę, wówczas krzew będzie obficiej kwitnąć.

Sadzenie i rozmnażanie hortensji

Najlepszym terminem do sadzenia hortensji jest późna wiosna. Warto poczekać do połowy maja, aż całkowicie minie ryzyko nocnych przymrozków, na które młode rośliny są szczególnie wrażliwe. Hortensję rozmnaża się z sadzonek zielnych podczas kwitnienia lub z sadzonek zdrewniałych zimą. Pobiera się je z mocnych gałęzi. Obcinamy około 15-centymetrowej długości czubek pędu i usuwamy kwiaty z jego wierzchołka. Następnie usuwamy większe liście oraz przycinamy sadzonkę skośnie ostrym nożem poniżej pozostałych liści. Sadzonkę umieszczamy w ziemi. Aby się ukorzeniła, trzeba jej zapewnić ciepło i odpowiednią wilgotność.

Hortensja ukorzenia się długo - nawet do dwóch miesięcy. Przyspieszymy nieco ten proces, stosując ukorzeniacz odpowiednio do roślin zielnych lub zdrewniałych. Kiedy sadzonki się ukorzenią, możemy je przesadzić na miejsce docelowe do dużej donicy na balkonie czy tarasie lub bezpośrednio do ziemi w ogrodzie.

Hortensja często nazywana jest królową ogrodu. Nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo duży krzew niezwykłej urody, który zachwyca nie tylko kwiatami, ale również pięknymi, ciemnozielonymi dużymi liśćmi. Ogród to dla hortensji najlepsze miejsce, ale bywa również uprawiana w pojemnikach. Krzew ten może rosnąć również w dużej donicy w takich miejscach jak balkon czy taras. Oczywiście, podobnie jak w ogrodzie, tutaj również trzeba mu zapewnić jak najlepsze warunki - dobre stanowisko, odpowiednie podlewanie i nawożenie oraz zabezpieczenie przed mrozem w zimie.

Komentarze