Jak dbać o meble ogrodowe zimą?

Meble na tarasiePięknie urządzony i zagospodarowany ogród jest z pewnością pożądany przez każdego z nas i kiedy nadejdzie w końcu długo wyczekiwana wiosna możemy zakupić piękne meble ogrodowe, umieścić w ustronnym miejscu naszego ogrodu i podziwiać efekty ciężkiej pracy, którą włożyliśmy w troskę o działkę i całe obejście naszego domu. Idealnie byłoby wtedy zaprosić rodzinę i przyjaciół aby pochwalić się osiągnięciami na działce. Ale czy Twoje meble ogrodowe są tak ładne i zadbane, jak Twoja roślinność? Zastanawiasz się co zrobić, aby po sezonie były adekwatnie zabezpieczone i mogły przydać się w następnym roku? Dzisiaj podpowiemy Ci jak o nie zadbać, co zrobić aby móc cieszyć się ich pięknem, komfortem i użytecznością.

Jak zacząć?

Nie ma co ukrywać, zima nie należy do pór roku, które sprzyjają żywotności mebli ogrodowych. Trudne warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg, wilgoć, wiatr... Wszystko to sprawia, że ich żywotność skraca się nieodwracalnie. Co więc możemy zrobić aby możliwie najdłużej zachować je w dobrej kondycji? Przede wszystkim, niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, powinniśmy je po sezonie bardzo dokładnie umyć i wyczyścić, najlepszą metodą do tego będzie woda z detergentem do mycia, nie za silnym, może to być mydło, płyn do naczyń, płyn uniwersalny z przeznaczeniem do stosowania na wielu powierzchniach. Po wysuszeniu reszta działań jest ściśle zależna od tego z czego są wykonane nasze meble.

Wskazówka: Jeżeli nie masz jeszcze mebli ogrodowych, chcesz je kupić a ceny solidnych modeli Cię odstraszają - mamy dla Ciebie radę. Zima to czas gdy nie tylko musisz zadbać o meble, które już masz, możesz również tanio kupić nowe. Sklepy z meblami takie jak np. Dekkor, w okresie zimowym zazwyczaj obniżają ceny tego typu produktów. Jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy pragniesz nieco zaoszczędzić.

Meble ogrodowe

Co w przypadku technorattanu?

Taki rodzaj mebli ma to do siebie, że nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o konserwację, dbanie i przechowywanie. Technorattan jest rodzajem porządnego tworzywa sztucznego. Są dość odporne na warunki atmosferyczne w porównaniu np. do rattanu naturalnego. Są wytrzymałym przykładem mebli, a także niezbyt problematycznym jeśli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń i brudu, znajdującego się na powierzchni, dzięki temu, że nie wsiąka on w głąb warstw, a do czyszczenia wystarczy mokra ściereczka z wodą lub płynem uniwersalnym. Meble z technorattanu są imitacją rattanowych włókien, wyglądają bardzo estetycznie i upiększą każdy ogród. Ogrodowe sprzęty z technorattanu wystarczy po umyciu, wytrzeć do sucha i schować w bezpieczne miejsce na czas zimy, jeśli jednak nie dysponujesz przestrzenią do ich przechowania, zabezpiecz swoje wyposażenie z technorattanu stosownie grubym pokrowcem, aby mogły zostać schowane przed działaniem mrozu i deszczu.

Naturalność rattanowych plecionek

Meble wykonane z rattanu i np. wikliny najlepiej jest najpierw dokładnie odkurzyć, gdyż w trudno dostępnych szczelinach możemy znaleźć pokłady kurzu, którego nie dostrzegamy. Następnie warto jest przetrzeć takie meble ściereczką z detergentem, wytrzeć do sucha i zakupić preparat do czyszczenia takiego typu mebli ogrodowych. Produkty takie czasem powodują blaknięcie, dlatego najpierw warto byłoby spróbować pomalować w niewidocznym miejscu a potem zaczekać kilkanaście minut zwracając uwagę na powierzchnię. Meble z wikliny i rattanu powinny być przechowywane w wentylowanym pomieszczeniu, nie należy ich narażać na przemoczenie i mróz, gdyż nie jest to zbyt trwały materiał.

A co na to drewniane elementy?

Jeśli chodzi o drewno użyte do produkcji mebli ogrodowych, możemy wyróżnić jego różne rodzaje dostępne na rynku: są to buk, akacja, sosna, świerk, jesion, a także mogą być wykonane z drewna egzotycznego: eukaliptus, lub pozostałe z rodziny drewna tekowego. Jeśli elementy z gatunku rodzimego są dobrej jakości, były wcześniej impregnowane i malowane środkami wzmacniającymi ich warstwę chroniącą, to po sezonie trzeba je dokładnie umyć i przenieść w miejsce chłodne, lecz takie, gdzie temperatury nie będą ujemne, nie przykrywaj drewnianych elementów szczelną folią, jeśli znajdują się w pomieszczeniu, gdyż może to spowodować atak grzybów lub pleśni. Najczęściej meble drewniane przed rozpoczęciem sezonu trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie ma na nich uszkodzeń, pęknięć, bo jeśli takowe się pojawią najodpowiedniej będzie zeszlifować problematyczną część powierzchni, zabezpieczyć i zaimpregnować. Egzotyczne drewna najczęściej wymagają impregnacji przy użyciu miękkiej szmatki i oleju. Drewniane meble ogrodowe nie powinny być przechowywane w wysokiej temperaturze, gdyż może to spowodować rozsychanie. Jeśli zdecydujemy się pozostawić meble z drewna egzotycznego na zewnątrz, musimy pamiętać, że pokrowiec, którym je przykryjemy musi swobodnie umożliwiać przepływ powietrza.

Stół ogrodowy

Plastikowe rozwiązania

Plastikowe meble nadal są bardzo chętnie nabywane przez klientów, ale przez popularność mebli technorattanowych straciły trochę sławy. Konserwacja takich mebli nie jest problematyczna, gdyż nie są to wymagające rodzaje. Najlepiej jest je po prostu oczyścić z brudu za pomocą wody z mydłem, wytrzeć do sucha i umieścić np. w garażu. Plastikowe meble nie powinny być narażane na mroźne temperatury, ponieważ może to doprowadzić do ich twardnienia i łamliwości.

Solidne, metalowe meble

A jak należy dbać o metalowe meble ogrodowe? Zależnie od ich charakterystyki i rodzaju. Jeśli chodzi o aluminiowe wyposażenie ogrodowe, wystarczy tylko umycie w taki sposób, który był stosowany w przypadku pozostałych rodzajów mebli. Nie są one wymagające, a zastosowanie aluminium powoduje, że są lekkie, odporne na zjawiska atmosferyczne i nawet zimą mogą zostać pozostawione na zewnątrz w ogrodzie, jedynie pod stosownym przykryciem.

Biorąc pod uwagę żeliwne elementy w meblach powinniśmy je czyścić masywną drucianą szczotką, a potem pokrywać farbą, jeśli występują połączenia z innymi materiałami to wtedy trzeba pamiętać aby każdy rodzaj impregnować i zabezpieczać według dedykowanych tym surowcom rozwiązań.

Impregnacja i stosowne zabezpieczenie mebli do użytku zewnętrznego jest łatwym procesem i do jego przeprowadzenia nie potrzebujemy specjalistycznych sprzętów. Wystarczy chwila czasu, aby przetrzeć je i zabezpieczyć w gospodarczych pomieszczeniach lub na zewnątrz.Jeżeli je poszanujemy i zadbamy o nie prawidłowo, dzięki temu dłużej będziemy mogli je użytkować.

Komentarze