Jak dbać o wiklinowe elementy w ogrodzie?

Wiklinowe panele ogrodzenioweWiklina od wielu lat stanowi bardzo popularny element dekoracyjny w domu i ogrodzie. Wiklinowe elementy wyposażenia są niestety narażone na działanie niekorzystnych czynników. Szczególnie te, które znajdują się na świeżym powietrzu. Warto zatem sprawdzić, w jaki sposób można zadbać o meble i akcesoria wiklinowe, aby zapewnić im niepowtarzalny wygląd na długie lata.

Jakie są najpopularniejsze elementy wyposażenia z wikliny?

Wiklina to młode pędy, które są pozyskiwane z kilku gatunków wierzby. Po zastosowaniu odpowiedniej obróbki pędy można wykorzystać do tworzenia różnych przedmiotów domowego użytku. Wśród najbardziej popularnych możemy wymienić:

  • maty wiklinowe,
  • ogrodzenia z wikliny,
  • donice ogrodowe,
  • kule wiklinowe,
  • karmniki,
  • obudowy na kosz,
  • pergole wiklinowe.

Duża różnorodność tego typu produktów pozwala stworzyć nieszablonową aranżację ogrodu.

Jak zabezpieczyć wiklinowe elementy?

Każdy element wykonany z drewna wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Szczególnie w sytuacji, kiedy na stałe znajduje się na świeżym powietrzu. Zasada ta dotyczy również produktów wiklinowych. Impregnacja elementów z wikliny pozwala im zachować nienaganny wygląd. Środek impregnujący chroni przed działaniem wilgoci, skrajnych temperatur, kurzu i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki temu elementy wyposażenia ogrodu nie muszą być chowane na okres jesienno-zimowy. Również letnie promienie słońca nie są w stanie pozbawić je pierwotnego koloru.

Jeśli jednak wiklinowe elementy nie zostaną zabezpieczone "fabrycznie", możemy to zrobić samodzielnie. Najprostszym sposobem jest malowanie za pomocą pistoletu. Stosując malowanie, mamy pewność, że farba dotrze we wszystkie zakamarki. Jednocześnie używając pistoletu, nie pozostawimy zacieków na powierzchni poszczególnych elementów. Malowanie natryskowe to także doskonały sposób na zmianę kolorystyki mebli, a tym samym całej aranżacji ogrodu.

Zamiast farby można także użyć bezbarwnego lakieru, który tylko podkreśli naturalny kolor wikliny. Lakier skutecznie zabezpiecza przed odbarwieniem, a dodatkowo ułatwia czyszczenie pokrytego nim elementu. Przed rozpoczęciem malowania należy pamiętać, aby dokładnie wyczyścić i osuszyć wiklinę.

Doskonałą alternatywą na zmianę wyglądu wiklinowych elementów jest obszycie ich tkaniną. Jest to doskonały pomysł szczególnie w przypadku koszy, pojemników czy tac z wikliny. Wygląd i wygodę wiklinowych mebli można wzbogacić, dodając do nich siedziska z miękkimi poduchami obszytymi tkaniną. Meble z wikliny warto także ozdobić kolorowymi wstążeczkami lub tasiemkami. Takie detale idealnie podkreślają rustykalny charakter wnętrza. Równie efektownie mogą wyglądać koraliki, kryształki lub cekiny przyklejane do powierzchni wikliny.

Jeżeli szukacie ciekawych pomysłów na aranżację ogrodu z użyciem mat, donic, kuli i karmników wiklinowych, to warto odwiedzić sklep Wiklinowy-ogrod.pl, gdzie znajdziecie ogromny wybór tego typu akcesoriów. Dzięki produktom oferowanym w sklepie Wasz ogród nabierze zupełnie nowego wyrazu.

Fot. Wiklinowy-ogrod.pl.

Komentarze