Jak konserwować bramę garażową?

Konserwacja bramy garażowejSegmentowe bramy garażowe mają wiele zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć bezawaryjność, długą żywotność oraz wysoki komfort użytkowania. Aby zapewnić im sprawne działanie, konieczne jest ich regularne czyszczenie i prawidłowa konserwacja. Jak dbać o bramę garażową, by jej działania nie zakłóciła nieprzewidziana awaria lub usterka? Czym konserwować bramę segmentową i jak prawidłowo smarować elementy napędu? O tym poniżej.

Konserwacja bramy segmentowej - od czego zacząć?

O sposobach i środkach przeznaczonych do konserwacji bramy garażowej najczęściej informuje producent lub monter urządzenia. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z tymi informacjami, gdyż w przypadku bram niektórych firm zastosowanie nieodpowiednich preparatów może skutkować utratą gwarancji. Zanim przystąpimy, do konserwacji napędu należy odłączyć bramę od zasilania. Zalegający brud i kurz należy koniecznie usunąć. W tym celu dobrze jest przedmuchać elementy napędu sprzężonym powietrzem lub odkurzaczem, zwracając szczególną uwagę na prowadnice podsufitowe, gdyż tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń mogących powodować głośną pracę mechanizmu.

Obudowę bramy wystarczy przeczyścić wilgotną szmatką z odrobiną łagodnego detergentu. Po wyschnięciu bramy można zakonserwować uszczelki specjalnym silikonem do bram. Fotokomórki należy również przetrzeć z kurzu i zanieczyszczeń. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie luzować lub regulować śrub na klamrach bramy, gdyż grozi to uszkodzeniem konstrukcji i w efekcie może prowadzić do awarii.

Smar do bram garażowych - jak stosować?

Smarowanie bramy garażowej należy, wykonywać tylko na wyznaczonych do tego elementach. Producenci rekomendują zwracanie szczególnej uwagi na zawiasy i rolki. Sam proces smarowania nie jest skomplikowany, wymaga jednak nieco precyzyjności. Po uprzednim wyczyszczeniu elementów niewielką ilość smaru należy delikatnie wtrysnąć w otwory, a jego nadmiar usunąć ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Smar przeznaczony do konserwacji napędu bramy (https://dbamyobramy.pl/suchy-smar-do-bram-p-4.html) powinien spełniać rekomendacje i wymagania producenta. Nigdy nie wolno używać tradycyjnego smaru, gdyż jego zastosowanie w przypadku bram segmentowych może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń urządzenia.

Zwykły smar przyciąga kurz i piasek, które powodują, nadmierne ścieranie i deformację ruchomych elementów napędu. Smary do bram garażowych posiadają odpowiednie właściwości - odporność na wysokie i niskie temperatury oraz zapobieganie korozji i wilgoci. Pokrywając smarem elementy bramy, należy zwrócić uwagę, aby niechcący nie zanieczyścić części wykonanych z tworzywa sztucznego, gdyż grozi to ich odbarwieniem lub zmatowieniem.

Jak często należy konserwować bramę garażową?

Pierwsza konserwacja bramy segmentowej powinna zostać przeprowadzona niezwłocznie po jej zamontowaniu. W trakcie użytkowania warto co jakiś czas kontrolować stan rolek i zawiasów i w razie potrzeby uzupełniać niewielkimi ilościami smaru. Aby zapewnić sprawne działanie całego mechanizmu bramy, ważna jest profilaktyka. Cykliczne przeglądy sprężyn, kół prasowych i rolek pozwolą na szybką i sprawną reakcję i uniknięcie ewentualnej awarii.

Warto od czasu do czasu skorzystać z usługi profesjonalnego serwisanta - najlepiej przed lub po sezonie zimowym, gdyż właśnie w tym czasie bramy segmentowe najczęściej ulegają uszkodzeniom w wyniku przemarzania lub nadmiernego zawilgocenia. Czyszczenie po zimie również pomoże utrzymać urządzenie w dobrym stanie na długi czas. Odpowiednio i systematycznie konserwowana brama odwdzięczy się bezproblemowym i sprawnym działaniem na długie lata.

Komentarze