Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną budynku w kW?

Ogrzewanie domu - moc cieplnaDecydując się na budowę domu, musimy pamiętać, że zawsze niezbędne jest wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. To dzięki niej będziemy mieli w domu ciepło, kiedy na zewnątrz temperatura będzie naprawdę niska. Rozwiązaniem, na które coraz częściej decydują się Polacy są pompy ciepła. Wybierając je, należy brać pod uwagę między innymi zdolność urządzenia do zapewnienia nam komfortu cieplnego niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze określenie, jakie jest zapotrzebowanie budynku na moc cieplną.

W jaki sposób oblicza się zapotrzebowanie budynku na ciepło?

To, ile ciepła potrzebuje budynek jest zawsze wyrażane w kilowatach na metr kwadratowy. Zapotrzebowanie jednostkowe wylicza się, bazując na odpowiednim wzorze matematycznym. Na szczęście nie trzeba się martwić: są to kwestie, którymi zajmują się specjaliści. Najczęściej to osoba odpowiedzialna za projektowanie instalacji grzewczej dokładnie oblicza zapotrzebowanie budynku na ciepło. Pod uwagę bierze się między innymi straty ciepła, do których dochodzi na skutek jego przenikania przez takie elementy konstrukcyjne budynku, jak podłogi i ściany. Ci, którzy chcą na temat zapotrzebowania budynku na moc cieplną poczytać więcej mogą zajrzeć do artykułu https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/zapotrzebowanie-na-moc-cieplna-budynku-w-kw-a-strefa-klimatyczna/, w którym opisane zostały zasady doboru pompy ciepła w zależności od strefy klimatycznej.

Jakie znaczenie ma współczynnik COP?

Kiedy wiemy już, jakie jest zapotrzebowanie na moc cieplną budynku, możemy wybrać pompę ciepła. Bardzo ważne jest, aby charakteryzowała się ona wydajnością na odpowiednim poziomie. Współczynnik COP określa właśnie wydajność pompy. Mówi o tym, ile energii elektrycznej potrzebuje ona do wyprodukowania określonej ilości ciepła. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zakup pompy, która wprawdzie ogrzeje dom, ale wygeneruje ogromny rachunek za prąd, nie jest najlepszym rozwiązaniem. UWAGA: współczynnik COP nie jest stały. Może on się zmieniać w zależności od warunków panujących na zewnątrz.

Komentarze