Jak pielęgnować drzewa owocowe w ogrodzie?

Pielęgnacja drzewa owocowegoEzoterycy twierdzą, że wszystkie drzewa owocowe są potężnymi generatorami pozytywnej energii. A my powiemy Ci, jak dbać o drzewa owocowe etapami: wiosną, latem, zimą i jesienią, aby rośliny z wdzięcznością podzieliły się z Tobą swoją uzdrawiającą mocą, zachwyciły bujnym kwitnieniem i obdarzyły owocami. Właściwa, stała pielęgnacja sprawi, że Twój ogród będzie piękny, schludny i zdrowy.

Pielęgnacja drzew owocowych na wiosnę

Podczas wiosennych prac ogród jest przygotowywany do okresu owocowania, odnawiana jest korona, stosowane nawozy, a rośliny są chronione przed szkodnikami. Początek roku to maksymalne obciążenie dla ogrodnika. Pielęgnacja wiosenna wymaga szczególnej troski. Wszystkie narzędzia ogrodowe muszą być przygotowane wcześniej. Źle naostrzony sekator, piła ręczna czy pilarka akumulatorowa (spalinowa lub elektryczna) wyrządzi roślinie więcej szkody niż pożytku. Wszystkie cięcia muszą być równe i ściśle prostopadłe do głównej osi gałęzi. Gleba w kręgach pni drzew jest regularnie spulchniana, ściółkowana, a chwasty usuwane.

Przycinanie drzew owocowych

Przeprowadza się w temperaturze nie niższej niż minus 4°C. Przycinanie formacyjne należy wykonać na młodych drzewach (wiek sadzonek 1-6 lat): usuwa się nadmiar pędów, a roczny wzrost przycina się do 3/4. U drzew dorosłych przeprowadza się cięcie sanitarne (wycina się uszkodzone gałęzie), skraca się również roczny przyrost.

Formowanie i przycinanie drzew owocowych ma na celu stworzenie stabilnego szkieletu korony, mocno połączonego z pniem i zdolnego wytrzymać pełny plon bez podparcia. Również przycinanie drzew podczas pielęgnacji ogrodu przyczynia się do prawidłowego i równomiernego rozmieszczenia gałęzi wzdłuż pnia i w przestrzeni, zapewniając swobodny dostęp powietrza i światła do korony oraz możliwość zmechanizowania procesów w celu pielęgnacji nasadzeń i upraw.

Kolejne prace to:

  • Usuwanie mchów i porostów. Gałęzie szkieletowe i pień są traktowane sztywną szczotką.
  • Zwalczanie szkodników. Opieka nad drzewami owocowymi wczesną wiosną zaczyna się od oprysku. Przed kwitnieniem pąków kwiatowych i liściowych. Na 10 litrów wody: 200 g leku, 70 g mocznika, 50 g siarczanu miedzi. Zużycie roztworu dla młodych drzew wynosi 2 litry, dla dorosłych - do 10 litrów.

Pielęgnacja drzew owocowych latem

W gorące letnie miesiące przeprowadza się zabiegi ochronne, wprowadza się opatrunek górny, drzewa są uwalniane od nadmiaru zalążni owoców, które zgniły na drzewie. W razie potrzeby należy wykonać podlewanie i ściółkowanie pni drzew. Jeśli alejki ogrodu są obsiane trawą, należy ją na czas skosić wykorzystując kosiarkę ręczną lub spalinową. W okresie formowania owoców wyraźnie widać, jak prawidłowo przeprowadzono przycinanie. Jeśli wszystko jest zrobione poprawnie, drzewo ma optymalną liczbę zalążni.

Pielęgnacja drzew owocowych jesienią

Jesień to coś więcej niż tylko zbiory. Pielęgnacja przyczynia się do większej odporności drzew owocowych na niekorzystne warunki pogodowe.

Prowadzone są następujące prace:

  • Cięcie sanitarne.
  • Podlewanie (jeśli to konieczne).
  • Gruntowne czyszczenie ogrodu, jego teren powinien być wolny od liści, połamanych gałązek.
  • Wybielanie pni i gałęzi szkieletowych.
  • Zwalczanie szkodników. Ostatnie opryski w roku wykonuje się, gdy drzewa całkowicie zrzucają liście. Roztwór roboczy: siarczan miedzi, karbamid (8-10%). Opryskiwane jest nie tylko drzewo, ale także obszar koło pnia.

Pielęgnacja drzew owocowych zimą

Błędna jest opinia, że zimą ogród nie wymaga uwagi. Główną pracą w ogrodzie w tym okresie jest odśnieżanie, ochrona przed gryzoniami, odmrożeniami i oparzeniami słonecznymi. Jeśli zima jest łagodna, można przeprowadzić przycinanie i zwalczanie szkodników.

Jaka powinna być gleba w ogrodzie?

Gleba w ogrodzie musi być luźna i wolna od chwastów, co pomaga zachować wilgoć. Ta metoda uprawy powoduje przenikanie do niej powietrza, co przyczynia się do gromadzenia składników odżywczych i ich lepszego przyswajania przez rośliny. Aby to zrobić, co roku jesienią należy zaorać rzędy ogrodu niezajęte przez rośliny wieloletnie na głębokość 18-20 cm, pozostawiając grunty orne niezabronowane, należy orać odstępy między rzędami w kierunku podłużnym i poprzecznym, co zmniejsza obszar kopania w pobliżu obszarów pnia, lub jeden rok w kierunku podłużnym, a drugi poprzeczny. Aby zatrzymać wilgoć na zboczach, wykonuje się na nich orkę.

Wydajne i funkcjonalne pilarki znajdziesz w ofercie sklepu internetowego marki Stiga.

Komentarze