Jak połączyć nowoczesne meble ze starymi

Aranżacja nowoczesnych i starych mebliEklektyczny styl wnętrzarski łączący nowoczesność z tradycją nie bez powodu święci w Polsce triumfy od dobrych kilku lat. Umiejętne połączenie nowoczesnych mebli ze starymi sprawi, że Twoje gniazdko zyska niepowtarzalny charakter. Poznaj kilka prostych zasad, w jaki sposób możesz tego dokonać.

Eklektyzm wnętrzarski - czym jest?

Być może stoisz właśnie przed dylematem, w jaki sposób urządzić/przemeblować swoje mieszkanie. Z jednej strony lubisz nowoczesne meble, ale z drugiej nie chcesz, by Twój dom wyglądał jak żywcem wyjęty z katalogu sieciowego sklepu. Lub odwrotnie - bardzo lubisz antyki odziedziczone po babci, ale jednocześnie pragniesz uniknąć sytuacji, w której Twoje cztery kąty wyglądałyby zbyt staroświecko.

Jeśli trapią Cię tego typu problemy, nie rezygnuj z niczego, tylko umiejętnie połącz nowoczesny design ze starymi, wysłużonymi meblami. Eklektyzm, bo o nim tu mowa, polega właśnie na łamaniu utartych schematów. W odniesieniu do sztuk plastycznych, oznaczał zestawianie ze sobą form i motywów pochodzących z różnych okresów historycznych, by w efekcie tworzyły spójną całość. W przypadku wnętrz, eklektyzm polega na zestawianiu ze sobą pozornie niepasujących do siebie przedmiotów w taki sposób, by nabrało ono oryginalności i osobistego charakteru.

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na to, jak łączyć ze sobą różne style, bo wiele zależy od intuicji i Twojego wyczucia. Eklektyzm wnętrzarski z pewnością wymaga nieco kreatywności, ale efekt końcowy może okazać się imponujący.

Jeśli nie odziedziczyłaś antyków po rodzinie, poszukiwania zacznij od swojego strychu. Często zdarza się, że sami nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele cennych rzeczy może się kryć w tej domowej rupieciarni. Możesz też wybrać się na lokalny pchli targ, który znajduje się w niemal każdym mieście. Pamiętaj, że kupowane przedmioty nie muszą mieć wartości zabytkowej, bo najważniejszy jest ich dekoracyjny wygląd.

Jak zestawić nowoczesne meble ze starymi - sposoby

Poniżej znajdziesz 7 wskazówek, które możesz wykorzystać, planując eklektyczny wystrój swoich czterech kątów.

1. Eksperymentuj

Unikaj kupowania gotowych kompletów mebli, które znaleźć możesz u sąsiadów. To nudne. W zamian, puść wodze fantazji. Nie obawiaj się śmiałych zestawień, bo Twoje sprzęty nie muszą doskonale pasować do architektury wnętrza. Wyobraź sobie np., jak ciekawie może prezentować się w nowoczesnym wnętrzu stare, zabytkowe lustro? Albo nowoczesne meble, np. sofa i stolik w połączeniu z industrialnym biurkiem? Możesz skorzystać przy tym z popularnej metody prób i błędów. Dodawaj i zmieniaj przedmioty tak długo aż uzyskasz zadowalający efekt.

2. Zachowaj proporcje

Inwencja i odpowiednie proporcje w doborze starych i nowoczesnych mebli to nie są sprzeczne pojęcia. Istnieje prosta zasada, której warto się trzymać – antyków nie może być zbyt dużo w nowocześnie urządzonym mieszkaniu. Jeżeli w dodatku są one mocno zdobione, nie powinno być ich w jednym pomieszczeniu więcej niż jeden lub dwa. Z kolei w wypełnionym wiekowymi meblami domu, nowoczesne meble powinny być jedynie detalami (np. krzesło czy lampa).

3. Wyróżnij jeden element spośród pozostałych

Zaaranżuj wnętrze w taki sposób, by zbudować cały wystrój wokół jednego zabytkowego mebla. Możesz to zrobić poprzez pomalowanie jednej ze ścian na taki sam kolor lub wydzielić specjalne miejsce, w którym wyeksponujesz swój antyk.

4. Wybierz motyw przewodni

Wybierz jeden rodzaj drewna lub paletę barw, które staną się motywem przewodnim. Ten sam kolor lub wzór może pojawić się np. na różnych elementach wnętrza.

5. Nie łącz antyków z dodatkami stylizowanymi na stare

To ważna reguła i warto o niej pamiętać. W przeciwnym razie możesz narazić się na wnętrzarskie faux pas.

6. Stosuj zasadę tła i figury

Ta wzięta z psychologii reguła sprawdza się też w architekturze wnętrz. Tło powinno być kontrastem dla figury. Jeżeli ściany, czyli tło, są klasycznie wykończone, to wyposażenie powinno być funkcjonalne. Innymi słowy, w takim otoczeniu świetnie sprawdzą się nowoczesne meble.

7. Dopasuj design do zamieszkiwanego budynku

Przed wybraniem mebli, zwróć uwagę na to gdzie mieszkasz. Jeśli jest to stara kamienica, najlepiej sprawdzą się elementy w stylu art deco lub secesji. Gdy Twój dom wybudowano w latach 60. - mogą to być dodatki w stylu retro (komoda, fotele).

Zalety łączenia nowoczesnych mebli z antykami

Podstawową korzyścią z urządzania swojego gniazdka na modłę eklektyczną są stosunkowo niskie koszty. Najważniejsza jest tutaj fantazja i wyczucie. Przy odrobinie szczęścia, możesz znaleźć na strychu lub targu staroci prawdziwe cacka, których nie powstydziłby się żaden kolekcjoner.

Nowoczesne wnętrza są doskonałym tłem dla starych, ciężkich mebli. W takim otoczeniu antyki będą wydawać się lżejsze, a neutralne tło podkreśli ich obecność. Warto też pamiętać, że stare sprzęty sprawią, że Twoje mieszkanie stanie się bardziej przytulne.

Przy umiejętnym zestawieniu antyków z nowoczesnymi meblami, Twoje cztery kąty zyskają na oryginalności. Starocie mają to do siebie, że nadają wnętrzom nieco indywidualnego charakteru. Jeśli więc chciałabyś nieco wyróżnić się wśród tłumu, ten styl jest dla Ciebie jak znalazł.

Autor: www.sfmeble.pl.

Komentarze