Jak pomalować stare meble?

Jak pomalować stare meble?Podniszczone wiekowe meble można w prosty i tani sposób samodzielnie odnowić. Malowanie mebli sprawdzi się w sytuacji, kiedy nie możemy sobie pozwolić na zakup nowych szafek albo lubimy stare meble z duszą. Nawet bardzo wiekowe szafy, komody, stoliki czy krzesła mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie po pomalowaniu lub polakierowaniu. Do takiej renowacji nadają się praktycznie każde meble, warunek jest tylko jeden - nie mogą one być bardzo zdewastowane.

Odświeżenie mebli, czy zmiana ich koloru, potrafi całkowicie odmienić wnętrze. W dodatku praca nie jest ani trudna, ani bardzo czasochłonna. Z powodzeniem wykonamy ją samodzielnie w jeden weekend. Wybór farb i lakierów do malowania mebli jest ogromny. To, jaką powinniśmy zakupić zależy od materiału, z jakiego wykonane są meble oraz od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Farby i lakiery do malowania mebli

Asortyment farb do malowania mebli jest ogromny. To, która sprawdzi się najlepiej, zależy w dużej mierze od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Jeżeli zależy nam na odnowieniu mebla przy zachowaniu jego dotychczasowego wyglądu, wówczas idealnym rozwiązaniem będzie:

 • lakier do mebli,
 • bejca,
 • lakierobejca,
 • lazur,
 • olej.

Te preparaty pokryją powierzchnię mebli przezroczystą lub półprzezroczystą warstwą, dzięki czemu szafa czy komoda nie utracą swojego pierwotnego charakteru.

Pamiętajmy, że renowacja starych mebli olejem roślinnym nie zawsze się sprawdzi. Choć dzięki tej metodzie kolor mebli będzie ożywiony, a ich powierzchnia będzie ładnie się prezentować, to jednak meble olejowane znacznie łatwiej się brudzą niż te lakierowane czy bejcowane. Nie poleca się więc olejowania mebli w pomieszczeniach szczególnie narażonych na brud jak na przykład przedpokój.

Wszelkie bejce i lakiery tworzą na meblach ładną przezroczystą błyszczącą powłokę, nie przyciągają one tak bardzo kurzu i ich stosunkowo łatwo wyczyścić ich powierzchnię.

Natomiast, jeśli marzymy o całkowitej zmianie aranżacji pomieszczenia, stare meble kompletnie nam się znudziły lub ich fronty są mocno wytarte albo wyblaknięte, wtedy warto sięgnąć po farbę do malowania mebli, która dostępna jest w wielu różnych kolorach.

Choć wybór farb jest bardzo szeroki, to w praktyce najlepsze rezultaty dają kredowe farby do malowania starych mebli. Tworzą one na pomalowanej powierzchni piękną, elegancką i trwałą warstwę. Farba tego rodzaju zawiera w składzie dużo kredy, stąd jest nieco szorstka w dotyku po pomalowaniu, ale wygląda doskonale i charakteryzuje się świetną przyczepnością do podłoża, dlatego można ją z powodzeniem zastosować nawet na nieprzeszlifowane meble i będzie się ładnie trzymać.

Farba kredowa do mebli jest dostępna w różnych odcieniach kolorów:

 • pastelowych,
 • rozbielonych,
 • rozmytych,
 • bardziej nasyconych.

Gama kolorystyczna farb kredowych jest na tyle szeroka, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Dzięki zastosowaniu farby kredowej na meblach możemy uzyskać wiele różnych ciekawych faktur. Z łatwością wyczarujemy choćby szafki w stylu vintage, rustykalnym, prowansalskim, toskańskim czy shabby chic.

Farby kredowe są dosyć kruche i łatwo poddają się takim zabiegom jak przecieranie lub matowienie. Bez problemu uzyskamy także efekty spękania oraz przenikania się kolorów.

Z kolei, jeżeli chcemy uzyskać trwałą jednolitą warstwę farby na powierzchni mebla, wówczas warto zabezpieczyć ją dodatkowo za pomocą lakierem lub woskiem.

Jaką farbę kredową wybrać do mebli?

W marketach budowlanych znajdziemy różne rodzaje farb kredowych, różniące się zastosowanym w nich spoiwem. Może ono być oparte na:

 • żywicy akrylowej,
 • żywicy winylowej,
 • krzemianach,
 • kleju kostnym,
 • kazeinie.

Za najlepsze uważane są te o spoiwie krzemianowym, ale najpopularniejsze ze względu na swoją dobrą jakość i cenę są te akrylowe.

Farby kredowe do malowania mebli nie są najtańsze. Ich cena wynosi średnio około 100 zł za 1 litr. Pamiętajmy jednak, że są wydajne i łatwe w stosowaniu, co sprawia, że są warte swojej ceny. Oczywiście do pomalowania mebli można użyć również innych rodzajów farb jak na przykład farba olejna. Dzięki jej zastosowaniu uzyskamy stabilną jednolitą i niekruszącą się powłokę na powierzchni mebla. Do wyboru mamy farb olejne w szerokiej gamie kolorystycznej i o różnym stopniu połysku (matowe, półmatowe, błyszczące). Farby olejne do mebli są znacznie tańsze niż farby kredowe. Ich ceny kształtują się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za litr. Jednak ich zastosowanie jest nieco trudniejsze, ponieważ wymaga większej precyzji w nakładaniu, a ponadto remont jest bardziej uciążliwy ze względu na intensywny zapach farb olejnych.

Jak pomalować stare meble? - praktyczny poradnik

Malowanie mebli nie jest trudne ani skomplikowane, ale wymaga cierpliwości i dokładności. Swoje stare meble odnowisz w trzech prostych krokach:

1. Przygotowanie mebli do malowania

Przed przystąpieniem do pracy, meble należy oczyścić i odtłuścić. Najpierw umyjmy je porządnie gąbką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu na przykład płynu do naczyń lub mydła w płynie. Jeśli na meblach są jakieś silniejsze zabrudzenia na przykład tłuste plamy, usuniesz je za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub rozpuszczalnika. Powierzchnia mebli do malowania farbą kredową nie musi być idealnie gładka, jednak jeśli są na niej spore nierówności, warto przetrzeć ją drobnym papierem ściernym, a następnie dokładnie zmieść pył.

2. Przygotowanie farby

Dokonując zakupu farby, zwróćmy szczególną uwagę na jej termin przydatności do użycia. Stara przedawniona farba nie będzie miała już odpowiedniej struktury, będzie kiepsko trzymać się podłoża, a jej stopień krycia nie będzie zadowalający. Od razu po otwarciu puszki z farbą, koniecznie porządnie ją wymieszajmy. Najlepiej zrobić to za pomocą drewnianego kija do mieszania farb i łopatki. Preparat powinien mieć jednolitą konsystencję i barwę. Jeśli malujemy meble zimą, unikajmy nakładania farby bezpośrednio po jej przyniesieniu do mieszkania. Zostawmy ją na kilka godzin w pomieszczeniu, aby nabrała przed rozpoczęciem malowania temperatury pokojowej.

3. Właściwe malowanie mebli

Meble możemy malować wałkiem lub pędzlem. Wałek pozwoli na uzyskanie idealnie równej struktury, natomiast malowanie pędzlem da specyficzny posuwisty wzór. To, jaką metodę wybierzemy, zależy wyłączenie od naszego gustu. Warto na niewielkiej powierzchni mebla (najlepiej z tyłu) wypróbować oba sposoby malowania i zobaczyć, która struktura bardziej nam się podoba. Malowanie mebli zaczynamy od dużych prostych powierzchni, a następnie małym pędzelkiem lub wałeczkiem pociągamy te mniej dostępne miejsca na przykład przy okuciach, na brzegach szuflad czy drzwiczek szafek. Ilość nakładanych warstw farby zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli ma to być mebel przecierany, wówczas nałóżmy 1-2 warstwy farby. Gdy zależy nam na porządnym kryciu i jednolitym kolorze to w przypadku farby kredowej konieczne będzie nałożenie trzech warstw, a w przypadku farby olejnej dwóch.

Pamiętajmy, że przed drugim i trzecim malowaniem należy poczekać aż poprzednie warstwy farby całkowicie wyschną. Podobnie postępujemy z lakierem nakładanym na ostatnią warstwę farby kredowej.

Wymiana mebli to nie tylko spory koszt, ale również duży kłopot. Trzeba zorganizować wyniesienie mebli z mieszkania i ich utylizację. Nie martwmy się, jeśli nie stać na taki wydatek. Odświeżone stare meble będą wyglądać bardzo atrakcyjnie i mogą służyć nam jeszcze przez długie lata. Poza samym pomalowaniem lub polakierowaniem ich powierzchni warto również pomyśleć o wymianie okuć meblowych. Nowe gałki do otwierania szuflad i uchwyty do szuflad sprawią, że meble nabiorą unikalnego charakteru. Szeroki wybór okuć w przystępnych cenach znajdziemy w marketach budowlanych.