Wrześniowe prace w ogrodzie. Jak przygotować ogród na jesień?

Jak przygotować ogród na jesień?We wrześniu kończy się lato i rozpoczyna jesień. Choć jest już chłodniej niż w lipcu i sierpniu, to w ogrodach i na tarasach nadal jest bardzo zielono, wiele roślin kwitnie i owocuje. Prace, jakie trzeba wykonać w ogrodzie, wyglądają już jednak nieco inaczej niż w pełni sezonu. Nie tylko dokonujemy zbiorów wielu gatunków owoców i warzyw, ale również porządkujemy ogród i zaczynamy przygotowywać go do nadejścia jesieni i zimy.

Od tego, jak przygotujemy rośliny do trudnego dla nich sezonu zimowego, zależy to, w jakiej kondycji będzie nasz ogród następnej wiosny. Sprawdź, jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie we wrześniu, aby rośliny bez problemu przetrwały zimowe chłody oraz by zapobiec nadmiernej inwazji chorób i szkodników w następnym sezonie.

Jesienne zbiory warzyw i owoców

Wrześniowy ogród obfituje w pyszne i dojrzałe owoce i warzywa. W tym miesiącu na przełomie lata i jesieni do zbioru nadają się takie warzywa jak:

 • pomidory, które właśnie kończą owocowanie - najsmaczniejsze są zerwane w pełni dojrzałości, jednak jeśli pomidory wiszą jeszcze na krzaczkach, a prognozowane są już nocne przymrozki, to warto zerwać również te zaledwie lekko zaróżowione lub nawet całkiem zielone. Większość z nich dojrzeje w domu, a z tych mocniej niedojrzałych możemy zrobić pyszną konfiturę z zielonych pomidorów;
 • marchew;
 • buraki;
 • seler;
 • por - ze zbiorem pora nie trzeba się bardzo spieszyć, ponieważ jest on odporny na działanie niskich temperatur i nie zaszkodzą mu nawet niewielkie przymrozki;
 • cebula;
 • dynia;
 • cukinia;
 • kabaczek;
 • patisony;
 • kapusta;
 • ogórki;
 • bób, fasola i groch na suche ziarno.

We wrześniu w ogrodzie dojrzewa także wiele gatunków pysznych owoców. Na początku miesiąca czasami jest jeszcze końcówka malin. Przez cały wrzesień możemy się cieszyć pysznymi śliwkami różnych odmian. Jednak prawdziwymi jesiennymi przysmakami są jabłka i gruszki. Zbiór tych owoców najlepiej rozpocząć, wtedy, gdy pierwsze egzemplarze zaczną spadać na ziemię. Owoce będą wtedy pyszne i dojrzałe. Z kolei, jeśli chcemy przechować je przez całą zimę, wówczas lepiej zebrać je nieco wcześniej, gdy nie są jeszcze mocno dojrzałe. Dzięki temu bez problemu przetrwają w piwnicy czy spiżarce zimowe miesiące.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy przechować warzywa i owoce przez zimę, musimy odpowiednio przygotować pomieszczenie do ich składowania. Powinno być ono czyste i odkażone, aby uniknąć zajęcia plonów przez bakterie i grzyby. Ważna jest również dobra wentylacja oraz odpowiednia temperatura, której optymalny zakres to 3 - 7 stopni.

Ogród we wrześniu - jakie prace trzeba wykonać przed jesienią?

Oprócz zbiorów jesiennych warzyw i owoców bardzo ważne jest także uporządkowanie ogrodu oraz zabezpieczenie roślin przed przemarznięciem. Jest to także doskonały czas na zaplanowanie nowych nasadzeń.

Wrzesień w ogrodzie powinniśmy przeznaczyć na takie prace jak:

1. Przygotowanie do sadzenia drzewek i krzewów owocowych

Glebę pod uprawę drzewek i krzewów należy najpierw bardzo dokładnie odchwaścić, a następnie wzbogacić w składniki pokarmowe. Możemy to zrobić, stosując przedplon w postaci facelii lub po prostu mieszając z ziemią specjalny nawóz przeznaczony do drzew i krzewów owocowych.

2. Zabezpieczenie roślin przed chorobami i szkodnikami

Już z początkiem września warto dokładnie przyjrzeć się tym drzewom i krzewom, zarówno owocowym, jak i ozdobnym, które już rosną w naszym ogrodzie.

Jeśli zauważymy porażone przez choroby opadłe liście, należy je dokładnie wyzbierać i spalić, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych. Warto też wykonać niezbędne opryski. Silnie porażone drzewka należy wyciąć i usunąć z gleby całą bryłę korzeniową. W październiku na ich miejsce posadzimy nowe, jednak pamiętajmy, że nie powinniśmy sadzić młodych drzewek dokładnie na miejscu, gdzie rosły chore egzemplarze tego samego gatunku.

W przypadku śliw warto we wrześniu owinąć pnie drzewek papierem falistym, ponieważ żerujące na tym gatunku gąsienice owocówki śliwkóweczki właśnie we wrześniu wychodzą z owoców i przenoszą się do gleby na zimowanie. Jeśli uda nam się je wyłapać, wówczas pozbędziemy się całkowicie problemu lub chociaż mocno go ograniczymy.

3. Porządkowanie trawnika i rabat kwiatowych

Na początku września trawniki są jeszcze bardzo ładne, a na rabatach cieszą oczy ostatnie kwitnące kwiaty. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu, usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów oraz koszeniu trawnika. Kiedy jednoroczne rośliny ozdobne całkowicie przekwitną, usuwamy je z ziemi i porządkujemy rabatę. Z kolei w przypadku bylin warto dokonać przeglądu i usunąć nie tylko przekwitnięte kwiatostany, ale również porażone przecz choroby lub szkodniki oraz uszkodzone mechanicznie liście i pędy.

Pod koniec września, jeśli jest ładna słoneczna pogoda, warto także odżywić trawnik kompostem. W tym celu rozkładamy na powierzchni trawnika cienką warstwę nawozu i przeczesujemy go grabiami lub miotłą z witek brzozowych.

4. Przygotowanie gleby do uprawy warzyw w następnym sezonie

Przede wszystkim pamiętajmy o dokładnym usunięciu wszelkich resztek roślin, ponieważ pozostawione przez zimę będą stanowić rezerwuar dla wszelkich chorób i szkodników. Grządki po uprawie warzyw należy także dokładnie odchwaścić, a następnie przekopać. Przekopaną ziemię pozostawiamy do wiosny bez wyrównywania jej powierzchni. Dzięki temu poprawi się jej struktura oraz stosunki powietrzno - wodne w niej panujące.

Porządne uprzątnięcie ogrodu przed nadejściem zimy jest bardzo ważne. Dzięki temu unikniemy wielu szkodników i chorób roślin w przyszłym sezonie, a nasz ogród nawet w okresie zimowym będzie wyglądać ładnie. Wrzesień i październik to miesiące, w których powinniśmy uporządkować grządki i zacząć zabezpieczać rośliny przed mrozem.

Już od początku września należy też zaprzestać nawożenia oraz ograniczyć podlewanie roślin rosnących w ogrodzie. Często już od połowy września na zewnątrz zaczynają panować dosyć niskie temperatury. Nie zapominajmy więc o konieczności przeniesienia na zimę do pomieszczeń rosnących w donicach roślin wrażliwych na chłody. Do gatunków, które przezimują na dworze w naszym klimacie, należą na przykład cytrusy, drzewka oliwne, figowce, palmy oraz wiele gatunków paproci.

Komentarze