Jak skutecznie zabezpieczyć rośliny przed zimą? Kaptur ochronny z agrowłókniny i jego zastosowanie

Zabezpieczenie roślin na zimęW zależności od gatunku rośliny i jej uwarunkowań, zmiana temperatury na dworze może mieć na nią różnoraki wpływ. Niektóre doskonale przystosowują się nawet do trudnych warunków temperaturowych i niekorzystnych warunków atmosferycznych, inne z kolei wymagają pewnej ochrony, która pomoże im przetrwać ciężką pogodę, jeszcze inne z kolei nie mają szans przeżyć na dworze i koniecznie należy zapewnić im schronienie w piwnicy czy garażu.

W niniejszym artykule skupimy się na tych roślinach, które zimę będą spędzać na zewnątrz, jednak potrzebują od nas nieco pomocy, w postaci zabezpieczenia newralgicznych części przed mrozem, wiatrem czy śniegiem, a także na sposobach ich skutecznej ochrony.

Dlaczego niektóre rośliny potrzebują ochrony na zimę?

Na odporność rośliny na trudne i zmienne warunki atmosferyczne w dużej mierze wpływa jej pochodzenie, wiek, a także uwarunkowania genetyczne. Rośliny pochodzące z cieplejszych rejonów świata, mogą mieć problem z przetrwaniem podczas srogich mrozów czy silnych wiatrów i opadów, podobnie jak rośliny młode, świeżo posadzone, słabo zaadaptowane do nowej przestrzeni. Do grupy roślin wrażliwych na niekorzystne warunki atmosferyczne i potrzebujących zimowej ochrony należą takie gatunki jak winorośle, róże, niektóre iglaki, rododendrony czy też wrzośce. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny rosnące w miejscach mocno wyeksponowanych, narażonych na wiatr i przeciągi.

Zabezpieczenie roślin na zimę

Kiedy i jak okrywać rośliny na zimę?

Chcąc zapewnić wrażliwym roślinom ochronę przed zimą, musimy zrobić to z głową w odpowiedni sposób i odpowiednim czasie. Nie należy okrywać roślin zbyt wcześnie, ponieważ może to uszkodzić zielone pędy, doprowadzając do ich gnicia. Najlepiej poczekać do pierwszych przymrozków, gdy temperatura spada poniżej - 5 stopni C. Rośliny należy okrywać delikatnie, niezbyt ciasno, aby nie połamać gałęzi i nie obciążać zbytnio części zielonej.

Czym okrywać rośliny na zimę - kaptur ochronny na rośliny

Istnieje wiele sposobów i materiałów do okrywania roślin na zimę. Możemy zastosować metody naturalne, takie jak okrywanie niskich krzewów słomą, liśćmi, korą czy gałązkami iglastymi lub też zastosować sztuczne okrycia takie jak specjalne kaptury ochronne z agrowłókniny. Kaptur z agrowłókniny zapewnia roślinie optymalne warunki, umożliwia wymianę powietrza, nie narażając jej na gnicie pędów. Wybierając kaptur ochronny na rośliny, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, jak już wspominano, najlepiej wybierać kaptur ochronny z agrowłókniny, dobrze, aby miał on kolor biały, a jego grubość wynosiła od 30 do 50 g/m2. Dzięki takiej gramaturze kaptur ochronny na rośliny zapewni im skuteczną osłonę, umożliwiając zachowanie wewnątrz kaptura wyższej temperatury, a równocześnie przepuszczając światło, powietrze i wodę, co jest niezbędne do przeżycia rośliny.

Kaptur ochronny na rośliny - charakterystyka

Kaptur ochronny z agrowłókniny jest to produkt przypominający zwykły worek. Najczęściej kaptury posiadają wszyty sznurek, umożliwiający zaciśnięcie go na roślinie poniżej jej korony. Po nałożeniu kaptura należy zacisnąć sznurek, dzięki czemu wewnątrz utworzą się korzystne warunki cieplne. Dostępne są różne rozmiary kapturów ochronnych, dzięki czemu z łatwością dobierzemy je do różnych gatunków roślin. Kaptury ochronne nie tylko chronią roślinę przed zimnem, ale również zabezpieczają przed zbytnią utratą wilgoci, silnymi opadami gradu czy deszczu, a także przed wiatrem.

Komentarze