Jak tworzyć rabaty? Sprawdzone wskazówki

Rabaty ogrodoweJak tworzyć rabaty i tworzyć z nich prawdziwe wizytówki ogrodu? Co posadzić w przed-ogródku, co w sąsiedztwie tarasu, a co przed żywopłotem? Radzimy w tym artykule jak uporać się z tym wyzwaniem.

Jak tworzyć rabaty? jakie rośliny ze sobą łączyć, co sadzić w cieniu, co na słońcu? w jaki sposób połączyć rośliny kwitnące z iglastymi? … te i wiele wiele innych pytań zadaje sobie każdy, kto zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem. Atrakcyjne cały rok rabaty, które nie tylko zdobią, ale także wypełniają przyjemnym zapachem czy pełnią inne funkcje użytkowe to pożądany element każdego ogrodu. Jednak ich właściwe założenie nie należy do najprostszych. Istnieje całe mnóstwo wymagań i wskazówek, dotyczących zakładania rabat ogrodowych. Jednak od czego zacząć i jak to zrobić?

Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy wyczerpujący artykuł, a którym podpowiadamy na co zwrócić uwagę tworząc swoje rabatowe kompozycje? dzięki nam efekt końcowy będzie piękny i z pewnością Państwa zadowoli. Zatem zapraszamy…

O rabatach słów kilka…

Myśląc o rabatach większość z nas ma na początku wyobrażenie roślin kwitnących, jakby wyjętych z babcinego ogródka kwiatków i kwiatuszków. Jednak rabaty to również barwne zestawienia roślin liściastych i iglastych, oraz bylin.

Rabaty są bardzo wyraźnym i widocznym elementem wypełniającym ogród, dlatego powinny być wykonane starannie. Zbyt agresywne widoki, niechlujnie wykonane lub zaniedbane elementy z pewnością zostaną zauważone. Kompozycje roślinne wykonane z roślin kwitnących mogą być najbardziej wyrazistą dekoracją ogrodu, ale musimy pamiętać, że takie rabaty wymagają dużo więcej pracy. Dlatego osobom zapracowanym polecamy połączenia roślin iglastych i liściastych. Są to zestawienia mniej wymagające, a równie atrakcyjne. Decydując się na odpowiednie gatunki, możemy zapewnić sobie atrakcyjność sezonową cały rok. Na rynku są dostępne rośliny, które charakteryzują się atrakcyjnym i zmiennym wyglądem cały rok, dlatego mamy szansę stworzyć piękne rabaty także z takich zestawień.

Aby dobrze zaplanować wygląd rabaty i jej skład, musimy najpierw wiedzieć jakich efektów oczekujemy. Najważniejsze jest uświadomić sobie, jakie funkcje ma spełniać dana rabata.

Wyróżniamy rabaty o funkcjach:

  • dekoracyjnych,
  • rozdzielających,
  • maskujących,
  • użytecznych.

Przydomowy ogród

Określenie rabaty dekoracyjne nie znaczy, że kompozycje te są najbardziej malownicze . Te zestawienia roślin zostały stworzone w celu dekoracji ogrodu, wprowadzenia barwnych elementów do ogrodu. Istnieją w tym miejscu tylko w celu ozdobienia go, najczęściej taki typ rabat występuje w przed ogródkach, które mają być wizytówką dalszej części ogrodu.

Rabaty rozdzielające pomagają nam rozdzielić przestrzeń na funkcjonalne wnętrza. Dzięki ich zastosowaniu możemy wyznaczyć w ogrodzie miejsce na relaks, do zabawy dla dzieci, ogródek warzywny czy nawet ścieżki.

Typ rabat maskujących pełni funkcję użyteczną. Jeżeli mamy w ogrodzie miejsce nieatrakcyjne - a każdy ma- na przykład kompostownik, strefa gospodarcza (linki z praniem, kosze naśmieci) nieładny widok z sąsiedniej działki, możemy zastosować takie nasadzenia, które nas od tego osłonią, zamaskują.

Rabata o funkcji użytecznej stanowi najczęściej miejsce uprawy warzyw, ogródek ziołowy, lub roślinność owocującą. Może to być połączenie dwóch rodzajów roślin, roślin dekoracyjnych i jadalnych.

Rabaty w zależności od ich formy i miejsca zastosowania możemy podzielić na cztery grupy:

  • rabaty graniczne,
  • rabaty wyspowe,
  • rabaty formalne,
  • rabaty nieformalne.

Rabaty graniczne to nasadzenia roślinne, zlokalizowane najczęściej przy murze, żywopłocie, ogrodzeniu, ścianie budynku itp. czyli takie, które możemy właściwie podziwiać tylko z jednej strony. Rabaty graniczne najczęściej mają układ rosnący, czyli rośliny zwiększają swoją wysokość ku tyłowi.

Kolejny typ, rabaty wyspowe, bardzo dobrze obrazuje ich nazwa - są to niejako barwne wyspy stworzone na trawniku. Kompozycje te muszą być bardzo dobrze przemyślane, gdyż można oglądać je z każdej strony. Rośliny na rabacie wyspowej sadzone są partiami wysokości, najwyższe stanowią centrum , stopniowo obniżając się ku krawędzi. Najczęściej rabaty wyspowe mają kształt owalny, okrągły czy kwadratowy.Ten typ rabaty zawsze powinien posiadać punkt skupiający uwagę, czyli rzeźbę czy wyższą roślinność, która nie zawsze znajduje się równo w środku, ale mimo wszystko tworzy centrum rabaty.

Doskonałym miejscem na zlokalizowanie rabaty wyspowej jest przed-ogródek lub miejsce dobrze widoczne z okien salonu lub z tarasu. Ich atrakcyjny wygląd uprzyjemni nam relaks i wypoczynek.

Rabaty formalne i nieformalne różnią się pomiędzy sobą sposobem wzajemnego powiązania roślin i ich wyglądem końcowym. Rabaty graniczne mogą być nieformalne, tak jak rabaty wyspowe mogą być formalne. Kompozycje nieformalne to swobodne nasadzenia roślin, które idealnie skomponują się w ogrodach wiejskich, swobodnych, naturalnych. Charakteryzuje je bardzo duża zmienność oraz większa niż w formalnych, liczba gatunków.

Charakteryzuje je dynamika, płynne kształty, łuki. Natomiast rabaty o charakterze formalnym stanowią proste, geometryczne i bardzo często symetryczne zestawienia roślin, które często przyjmują formę obrzeżonych niskim żywopłotem z bukszpanu rabat.Rośliny stosowane w tych kompozycjach to najczęściej formy strzyżone lub charakteryzujące się regularnym pokrojem. Doskonale sprawdzą się w ogrodach pałacowych, formalnych.

Przydomowy ogród

Zasady kształtowania rabat ogrodowych…

Niezależnie od tego jaki typ rabaty ogrodowej wybierzemy, obowiązują nas określone zasady i wskazówki, co do których warto jest się stosować,jeżeli chcemy uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy.

  • uwzględnij wymagania siedliskowe roślin. Poszukując roślin do naszego ogrodu musimy pamiętać, panują w nim określone warunki. Możemy posiadać glebę żyzną lub jałową, kwaśną, mamy do zagospodarowania stanowisko słoneczne lub cieniste. Te i inne parametry decydują ,jakie rośliny możemy wybrać, Tworząc natomiast rabatę w określonym miejscu z reguły wszystkie gatunki muszą znosić podobne czynniki i miej podobne wymagania, dlatego ważne jest aby łączyć je tak, żeby ich pielęgnacja i wspólny wzrost w późniejszym czasie był możliwy.
  • rabaty atrakcyjne cały rok. Dobrze skomponowana rabata jest dekoracyjna i malownicza cały rok, a to dzięki połączeniu gatunków, które te walory dekoracyjne posiadają. Dlatego staramy się dobierać rośliny, które są atrakcyjne w różnych okresach roku i wzajemnie się uzupełniają, tworząc rabatę zmienną i piękną od wiosny aż do zimy.

Warto jest wspomnieć tu, że najbardziej powinniśmy zwracać uwagę na liście rośliny, gdyż to one najdłużej pozostają na niej (lub oczywiście igły). Kwiaty są elementem krótko malowniczym i krótko bytującym na roślinie, dlatego warto pamiętać, że ozdobią one rabatę tylko przez krótki czas.

  • rabata to nie wszystko, Ważne co jest za nią - tło. Bardzo ważny element, który wydaje się niewidoczny lub mało istotny, a tak naprawdę oddziałuje na odbieranie rabaty. Tło jest szczególnie widoczne i ważne w przypadku rabat granicznych, ustawiony za nią drewniany płot czy ceglany mur szczególnie dobrze komponuje się z roślinnością. Dla rabat wyspowych ładnym elementem towarzyszącym jest zadbany trawnik. Rośliny zimozielone, iglaki są bardzo ładnym tłem dla roślin w kolorach pastelowych a także róż. Trawy natomiast,jako delikatne i dynamiczne elementy, dobrze współgrają z mocniejszymi liśćmi prawie wszystkich bylin.
  • kolorystyka roślin także jest ważna. W tym przypadku nie ma mowy o przypadku. :) Rabata powinna zawierać maksymalnie trzy kolory przewodnie, na których powinna bazować cała kompozycja. Czasem spotyka się także ładne jednokolorowe rabaty, lub rabaty oparte na połączeniu kolorów podobnych, pokrewnych jak na przykład kolor niebieski, fioletowy i różowy. Musimy jednak pamiętać, że kolor nie jest najważniejszy! często poświęcamy mu zbyt dużo uwagi. Dominującym kolorem w ogrodzie jest zieleń i aby ogród nas nie przytłaczał powinien stanowić minimum 70 %.

KOLOR szary, biały i czarny to najlepsze barwy do stworzenia tła rabaty.

KOLORY chłodne (czyli niebieski i biały, fiolety i zimne odcienie róże) doskonale powiększą przestrzeń.

KOLORY ciepłe (czyli czerwienie, żółcie i pomarańcze) stanowić będą silnym i wyraźny akcent dekoracyjny, mogą także zmniejszać przestrzeń w jakiej są zastosowane.

  • ograniczamy liczbę gatunków. Pamiętamy, że nie chcemy stworzyć ogrodu botanicznego, tylko rabatę. Dlatego staramy się wybrać kilka gatunków, które powtarzamy w całej kompozycji w liczniejszych grupach nasadzeń.

Rabatowe trendy…

Ogrodnictwo jest coraz bardzie popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Chętnie obcujemy z naturą, z przyrodą. Lubimy się nią otaczać. W ogrodnictwie, podobnie jak w innych dziedzinach naszego życia pojawiają się trendy. Poniżej przedstawiamy takie, które warto jest naśladować.

  • ściółkowanie rabat - to praktyczny zabieg, który pomaga utrzymać rabaty bez chwastów, gdyż ściółka ogranicza ich wzrost. Dodatkowo warstwa ściółki utrzymuje wilgoć oraz zabezpiecza rośliny przed przemarzaniem.
  • rabaty do których można wejść - są to kompozycje poprzecinane ścieżkami, które zachęcają nas do oglądania ich od środka.
  • łączenie roślin jadalnych, zdrowotnych i dekoracyjnych.

Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej wskazówki zachęcą Państwa do podjęcia samodzielnej przygody z rabatami. Zachęcamy, bo warto.

Autor: www.ogrodolandia.pl.

Komentarze