Jak urządzić altankę ogrodową?

Altanka ogrodowaOsoby, które zdecydowały się na zbudowanie altany w ogrodzie, często później twierdzą, że była to jedna z lepszych decyzji, jakie można było podjąć w procesie tworzenia aranżacji przydomowej przestrzeni. Zadaszona altana jest przyjemnym azylem w gorące dni i doskonałym miejscem spotkań podczas letnich wieczorów. Chętnie bawią się w niej nasze dzieci, a my sami niepostrzeżenie przenosimy tam coraz więcej aktywności. Wszystko pod warunkiem, że altana stoi w dobrym miejscu i jest odpowiednio urządzona.

Nasi specjaliści od urządzania wnętrz i przestrzeni przydomowych od lat przyglądają się sposobom, w jaki urządza się altany - w Polsce i na całym świecie. Poniżej zebraliśmy kilka prostych rozwiązań, które, naszym zdaniem, są godne uwagi i które są pomocne przy urządzaniu altany.

Po pierwsze, altana powinna być dopasowana do elewacji budynku i przestrzeni ogrodowej. Przykład? Altana w stylu góralskim nie będzie wyglądała dobrze w ogrodzie, w którego urządzaniu kierowaliśmy się stylem minimalistycznym. Po drugie, ważna jest wielkość altany. Zbyt duża altana zdominuje ogród. Trudno też jest uzyskać wrażenie przytulności urządzając duże altany. Zbyt mała altana może nam natomiast nie wystarczyć, gdy urządzimy spotkanie w szerszym gronie.

Wybieramy najlepsze miejsce w ogrodzie

Po trzecie, istotne jest umiejscowienie altany w naszym ogrodzie. Nie powinna znajdować się w pobliżu ulicy ani w miejscu szczególnie eksponowanym na widok spoza posesji. Zwykle altana służy nam jako miejsce wypoczynku i relaksu - musi być więc ono spokojne i dyskretne. Doświadczenie pokazuje, że najlepsze jest miejsce znajdujące się na tyle blisko domu, abyśmy mogli z łatwością przenosić najróżniejsze szpargały i posiłki między budynkiem a altanką. Na tyłach domu, w otoczeniu roślin, najlepiej w zacisznym zakątku ogrodu. Niezbyt blisko placu zabaw dla dzieci i niezbyt blisko miejsca, w którym przechowujemy śmieci. Altana powinna być też oddalona od garażu i miejsca, w którym majsterkujemy.

Altanka ogrodowa

Altana ogrodowa z drewna umiejscowione w zaciszu ogrodowej zieleni. Fot. Ogrodosfera.pl

Altana z grillem

Jeszcze przed zakupem altany zastanówmy się, do czego będzie nam ona służyć. Jeśli ma być to miejsce głównie na grilla, wówczas powinniśmy zainwestować w taki model, który będzie miał zainstalowany w dachu wywietrznik. Altany grillowe powinny być choć trochę osłonięte przed wiatrem, dlatego przyda się model częściowo zabudowany (drewnem lub kratką). Praktycznym rozwiązaniem będzie tutaj zabudowanie jednej ze ścian murem - szczególnie, gdy grill przybiera formę kominka wbudowanego w taką ścianę.

Ze ściankami, czy otwarta na świat?

Jeśli altanka ma być miejscem urządzania imprez na większą skalę, wówczas najlepiej sprawdzą się te modele, w których ścianki są niezabudowane i pozostawiają dostęp z każdej strony dla wszystkich biesiadników. Bez balustrad, ścianek bocznych i ścianek w postaci kratek. Na szczęście, w miarę potrzeb, altany tego typu można w późniejszym czasie zabudować zgodnie z preferencjami przy użyciu prostych elementów dostępnych nawet w marketach budowlanych: palisady, kratki drewniane, panele drewniane lub rozbudowane systemy donic ściennych…. możliwości jest tak naprawdę mnóstwo.

Altanka ogrodowa

Modele pozbawione ścianek bocznych, wsparte na słupach, sprawdzą się doskonale w tych ogrodach, w których altanki mają pełnić głównie miejsce spotkań. Na zdjęciu: altana metalowa otwarta z poliwęglanowym dachem. Źródło: Ogrodosfera.pl

Rośliny w altankach

Ciekawym pomysłem na aranżację altany jest także obsadzenie jej roślinami. Rośliny to nie tylko doskonała ozdoba altany, ale też mogą stanowić doskonałą ochronę przed wiatrem i deszczem. W dodatku, w czasie upalnego lata, mogą tworzyć szczelną ochronę przed nadmiarem słońca. Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się przy obsadzaniu altan? Mogą to być pnącza roślin (świetnie nadaje się bluszcz, winorośl, pnąca róża, chmiel, wiciokrzew lub najróżniejsze odmiany powojników i in.).

Altanka ogrodowa

Kwiaty i rośliny pnące świetnie zdobią altany drewniane na działkę, fot. Ogrodosfera

Niestety jednak, obsadzenie altany roślinami generuje konieczność dbania o nią: koniecznie trzeba takie rośliny okresowo podcinać, podlewać, dbać o ich rozrost, nawozić oraz chronić przed atakami szkodników. Poza tym, konieczne jest regularne formowanie ścian z takich roślin. Dlatego, jeśli żywa natura takich ozdób nas nie przekonuje, warto pomyśleć o tkaninach produkowanych specjalnie przystosowanych do warunków, jakie panują na zewnątrz. Odporne na przebarwienia od słońca, wytrzymałe na podmuchy wiatru, wichury i grad, są łatwe w czyszczeniu i jednocześnie lekkie. Tkaniny tego typu można zakupić w sklepach z dekoracjami wnętrz i rozwiesić na karniszach wzdłuż zadaszenia altany.

Altanka ogrodowa

Zadaszeniem w altanach mogą być tkaniny przystosowane do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Na zdjęciu: drewniana altana z roletą rzymską. W tego typu modelach istnieje możliwość zamontowania podobnej rolety na ściankach bocznych. Źródło: Ogrodosfera.pl

Podłoże w altanach ogrodowych

Kolejnym ważnym aspektem w tworzeniu aranżacji altany jest stworzenie estetycznego, uporządkowanego podłoża. Kostka brukowa, podłoga z drewna lub fundament - niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, warto zadbać, aby podłoże korespondowało z otoczeniem oraz było jak najbardziej uporządkowane. Doświadczenie pokazuje bowiem, że nawet najlepiej dobrana do otoczenia altana z najlepszym nawet wyposażeniem nie będzie prezentowała się dobrze, wokół będzie rozdeptane, nieuporządkowane klepisko lub nierówna ścieżka.

Altanka ogrodowa

Bogato zdobione altanki z drewna wymagają ustanowienia dla nich podłoża. Na zdjęciu: altanka drewniana z podłogą z desek. Fot. Ogrodosfera

Oświetlenie altany

Równie ważne jak dobór odpowiednich roślin, jest skomponowanie trafionego oświetlenia altany. Pamiętajmy, że altanka to miejsce, w którym bardzo chętnie będziemy przesiadywać również po zmroku. Szczególnie wtedy, gdy będzie to model zabudowany, zapewniający komfort nawet w trakcie chłodniejszych wieczorów.

Oświetlenie altanki powinno być nie tylko klimatyczne, ale też funkcjonalne. Jak to zrobić? Wszystko zależy od stylu, w jakim utrzymana jest nasza altanka. Pamiętajmy jednak, że zawsze lepiej sprawdza się oświetlenie punktowe rozsiane po całej przestrzeni, dyskretnie wydostające się z zakamarków roślin, mebli i najdalszych nawet kątów altanki. Wybierając oświetlenie do altanki, pamiętajmy również o istnieniu lamp solarnych.

Altanka ogrodowa

W altankach najlepiej sprawdza się oświetlenie punktowe. Fot. Ogrodosfera.pl

W trakcie dnia kumulują energię słoneczną, którą po zapadnięciu zmroku oddają w postaci energii świetlnej. Światło z takich lamp jest dość przytłumione i nie będzie być może nigdy stanowiło dużej funkcji użytkowej, ale będzie doskonałe dla stworzenia klimatu wokół altanki. Pamiętajmy przy tym wszystkim, aby nie przesadzać: ogród obwieszony lampami jak choinka, bez uporządkowanego zamysłu, nigdy nie będzie wyglądał efektownie.

Komentarze