Jak wieszać obrazy na ścianie?

ŚcianaWbrew pozorom prawidłowe zawieszenie obrazów na ścianie to nie taka łatwa sprawa! Obraz to fajny dodatek, który urozmaici każde wnętrze, tym samym nada mu ciekawego efektu końcowego. Umiejętnie dobrany potrafi zadecydować, jak dane pomieszczenie będzie się prezentować... Jak zatem poprawnie wieszać obrazy na ścianie?

O tym, że dbałość o nawet najmniejsze detale jest naprawdę istotna, wspominać chyba nie musimy! Dekorując mieszkanie, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kwestię wyposażenia czy dobór odpowiedniej kolorystyki, lecz także na pojedyncze elementy tworzące spójną całość. Nieumiejętnie dobrane potrafią w mgnieniu oka popsuć ogólny efekt, na który tak długo pracowaliśmy... Sytuacja nie inaczej wygląda właśnie w przypadku obrazów. Stąd też przychodzimy do was z krótkim poradnikiem, który pozwoli wam prawidłowo powiesić obraz bez większych trudności. Szeroki wybór obrazów znajdziesz tutaj - https://muralo.pl/obrazy Poznajcie nasze triki. Oto one!

Dobór obrazu - od czego zacząć?

Planując remont mieszkania, nie zapomnij o jego udekorowaniu! Tym na, co warto zwrócić uwagę, jeszcze zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, jest stylistyka wnętrza. W jakim stylu zaaranżowałeś pomieszczenie? Bez względu na to czy wybrałeś klasyczny obraz, czy nowoczesną grafikę ważne, aby idealnie komponowały się z pozostałymi elementami. Jeżeli postawiłeś na złote dodatki, obraz w tej kolorystyce będzie doskonałym wyborem. Jeśli zaś dominuje styl rustykalny, nie powinno zabraknąć delikatnych pejzaży... Zwróć również uwagę na oprawę obrazu. Ona również ma znaczenie. Niedopasowana zaburzy efekt końcowy... Jak widać, możliwości jest wiele i to od ciebie zależy, jaki osiągniesz efekt!

Decydując się na zawieszenie obrazu, zwróć również uwagę na wybraną powierzchnię. Wielkość obrazu powinna zostać dostosowana do wolnej przestrzeni. Zbyt duży obraz nie zaprezentuje się dobrze na malutkiej ścianie i odwrotnie! Jeżeli postawiłeś na kompozycję kilku obrazów, nie wieszaj ich względem wielkości. Pomyśl o skomponowaniu fajnego zestawu z kilku mniejszych obrazków.

Gdzie umieścić obraz?

Niby proste, a jednak! Nad kanapą, nad łóżkiem, a może... przy schodach? Co istotne, obrazu nie powinny zasłaniać pozostałe elementy dekoracyjne. Tym sposobem osiągniesz efekt daleki od pożądanego. Wszelkiego rodzaju dekoracje ścienne powinniśmy wieszać symetrycznie w stosunku do mebli czy innych elementów wyposażenia tak, aby tworzyły jedną kompozycję. Zrób kilka prób i zobacz, jakie ułożenie będzie najlepsze. Druga para rąk z pewnością się przyda...

Aranżacja pustej ściany to spore wyzwanie. Pojedyncze obrazy powinny zostać zawieszone w samym centrum. Należy także zwrócić uwagę na szerokość i wielkość obrazu, i dopasować parametry te do wolej przestrzeni... Na co jeszcze zwrócić uwagę? Łazienka i kuchnia to pomieszczenia, w których trudno uniknąć wilgoci, a ta zaś niekorzystnie wpływa na płótno. Co możesz wówczas zrobić? Na rynku są dostępne specjalne środki zabezpieczające przed wilgocią. Niemniej jednak nie zawsze uchronią one obraz przed zniszczeniem. Zalecamy bowiem zrezygnować z wieszania obrazów w tego typu pomieszczeniach.

Jak zawiesić obraz?

Obraz wybrany... i co dalej? Nadeszła najwyższa pora na kolejny etap, jakim jest zawieszenie obrazu. Bez obaw - nie musisz wiercić w ścianie czy przybijać gwoździ! Rozwiązaniem, które cieszy się w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem, jest wykorzystanie dwustronnej taśmy klejącej. Może ona jednak nie zdać egzaminu w przypadku nieco większych obrazów. Pamiętaj również, iż taśma dwustronna z czasem zaczyna tracić swe właściwości, zwłaszcza w miejscu nagrzewanym. Jest to jednak metoda nieinwazyjna!

Komentarze