Jak wybrać odpowiedni materac?

Dobry materacTym, co istotnie wpływa na jakość naszego snu, jest materac. Kiedy będzie odpowiednio dobrany, możemy być pewni, że sen zapewni nam tak potrzebny po całym dniu odpoczynek. Niestety, wiele osób kompletnie nie wie, na jaki materac się zdecydować. W efekcie większość z nas kupuje materace przypadkowe, stawiając po prostu na te, które aktualnie są dostępne, albo takie, które kosztują najmniej. Takie podejmowanie decyzji może skutkować zakupem modelu, który w ogóle się nie sprawdzi, a spanie na nim stanie się istnym koszmarem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, chcąc kupić materac naprawdę dobrej jakości.

Jak dopasować materac do wzrostu i budowy ciała?

Tym, co zawsze należy wziąć pod uwagę, wybierając materac, jest wzrost i budowa ciała. Są to czynniki, które wpływają nie tylko na to, jak długi powinien być materac, ale również na jego twardość. Jeśli chodzi o długość, to do wzrostu użytkownika należy dodać około dwadzieścia centymetrów. Wówczas materac zapewni komfortowy sen, a nogi nie będą wystawały za łóżko. Wybierając twardość, należy pamiętać, że im więcej ważymy, tym bardziej twardy powinien być nasz materac. Według obowiązującej skali twardości materace H1 są najbardziej miękkie, a te H5 najbardziej twarde. Te ostatnie są odpowiednie dla osób, które mają już naprawdę znaczną nadwagę, czy wręcz otyłość. Modele o średniej twardości - H2 - są odpowiednie dla osób, których masa ciała nie przekracza osiemdziesięciu kilogramów.

Jakie materac będzie odpowiedni do jakiej pozycji spania?

Wybierając materac, warto uwzględnić również pozycję, w jakiej śpimy najczęściej. Osoby, które lubią spać na boku, powinny zdecydować się na model elastyczny. Dzięki temu te części ciała, które w takiej pozycji najbardziej wystają, bez trudu zagłębią się w materac. Spanie na brzuchu wymaga modelu znacznie twardszego. Decydując się na model zbyt miękki, należy liczyć się z mało komfortowym oddychaniem. Konsekwencją może być również nadmierne zapadanie się odcinka lędźwiowego, czego konsekwencją będzie dotkliwy ból. Modele średnio twarde to świetny wybór dla osób, które lubią spać na wznak.

Więcej o tym, jaki materac wybrać znajdziesz na: https://selene.pl/materac-piankowy-czy-sprezynowy-jaki-wybrac-porownanie-obu-rodzajow,31,8.

Jaki materac dla dwóch osób?

Bardzo często w jednym łóżku śpią dwie osoby. Partnerzy nierzadko zastanawiają się, czy w ich przypadku lepiej zdecydować się na jeden materac, czy też postawić na dwa odrębne. Dwa oddzielne modele sprawdzą się wówczas, gdy między partnerami występuje duża różnica wagi. Uniemożliwia to bowiem zakup jednego materaca, który obu osobom zapewni wygodę na odpowiednim poziomie. Dwa materace mają jeszcze jeden atut: jakiekolwiek ruchy jednej osoby nie będą odczuwane przez drugą. W efekcie komfort spania będzie naprawdę wysoki.

Urządzając sypialnię, należy pamiętać, że ważny jest nie tylko wybór mebli i odpowiedniej kolorystyki, ale również - a może przede wszystkim - materaca. To on wpłynie na jakość naszego snu. Nigdy nie powinien to być zakup przypadkowy. Zawsze należy dokładnie przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania. Wybór materacy jest obecnie tak duży, że każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie.

Komentarze