Jak wybrać tkaniny zasłonowe?

Tkaniny na zasłonyZasłony pełnią różnorodne funkcje, ponieważ z jednej strony powinny zaciemniać pomieszczenie, a z drugiej mieć rolę estetyczną i ozdobną. Wybór tkanin zasłonowych zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb oraz pomieszczenia, w którym zasłony mają się znaleźć. Jak wybrać odpowiedni materiał na zasłony i czym się kierować? Podpowiadamy.

Materiał na zasłony - popularne rodzaje

Wybierając materiał na zasłony dobrze przemyśleć, jakie funkcje mają pełnić zasłony w pomieszczeniu. W niektórych mieszkaniach, zwłaszcza na parterze lub w przypadku ekspozycji wschodniej i zachodniej, duże znaczenie ma odpowiednie zaciemnienie wnętrz oraz zapewnienie prywatności. W innych mieszkaniach zasłony pełnią tylko funkcję estetyczną i są upinane lub drapowane w taki sposób, aby odsłonić sporą część okna, a jednocześnie polepszyć wrażenia estetyczne. Do najczęściej wybieranych rodzajów, jeśli chodzi o tkaniny zasłonowe, można wyróżnić:

  • materiały zwiewne i lekkie, takie jak woal, szyfon, tiul,
  • materiały naturalne, a więc bawełna i len,
  • ciężkie tkaniny, na przykład welur, aksamit,
  • specjalne zasłony zaciemniające, czyli materiały typu blackout lub poliester.

Różne rodzaje zasłon, wykonane zarówno z cięższych, jak i delikatniejszych tkanin, można znaleźć na stronie https://alena-firany.pl/zaslony-na-metry.html

Czym się kierować przy wyborze materiału zasłon?

Materiał na zasłony powinien przede wszystkim zostać dobrany do wnętrza i warunków w nim panujących. Oznacza to, że w małych pomieszczeniach lepiej zdecydować się na zasłony lekkie, wykonane na przykład z tiulu, woalu lub szyfonu. Z kolei we wnętrzach bardzo dużych można postawić na cięższe tkaniny. W pokojach w stylu skandynawskim lub rustykalnym można wybrać zasłony, wykonane z naturalnych materiałów. W sypialni dobrym pomysłem jest wykorzystanie zasłon zaciemniających, uszytych z cięższych materiałów, poliestru lub w stylu blackout. Ten ostatni typ daje stuprocentowe zaciemnienie i sprawdzi się przede wszystkich u tych osób, które potrzebują ciemności, aby zasnąć i wyspać się. Delikatne, lekkie i cienkie zasłony najlepiej dobrać do wnętrz z ekspozycją północną, gdzie nie dociera dużo światła słonecznego. W przypadku ekspozycji wschodniej lub zachodniej lepiej zdecydować się na nieco cięższe materiały, aby osłonić się przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a tym samym odczuciem gorąca w mieszkaniu. W sytuacji, gdy w domu znajduje się klimatyzacja, można wybrać lżejszy materiał. Dobrym pomysłem są zasłony na metry, które szyte są na wymiar, a więc będą dokładnie dopasowane do wielkości okna oraz potrzeb mieszkańców.

Dobór materiału pod względem kolorystycznym

Materiał, jego gramatura oraz styl wykonanie mają bardzo duże znaczenie, ale ważny jest także kolor zasłon. W małych pomieszczeniach najlepiej wybierać zasłony minimalistyczne, w barwie białej lub jasnoszarej, ostatecznie niebieskawej. W przypadku dużych wnętrz można zdecydować się na nieco większe szaleństwo kolorystyczne i zakupić zasłony w kolorze butelkowej zieleni, czy też słonecznej żółci. We wnętrzach skandynawskich, nowoczesnych, dobrze skupić się na zasłonach w kolorze białym, beżowym lub ecru. Zawsze można jednak zdecydować się na niecodzienną aranżację okienną i wybrać zasłony w kolorze turkusowym lub fioletowym, albo też takie, na których pojawia się kwiatowy, roślinny, czy też geometryczny wzór. Warto pamiętać o tym, że zasłony mają pasować do wnętrza, a także być zgodne z upodobaniami mieszkańców.

Komentarze