Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipotecznyKredyt hipoteczny jest jednym ze sposobów na sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu. Udzielany jest on przez banki na okres nawet kilkudziesięciu lat, a jego zabezpieczeniem jest konkretna nieruchomość. Proces starania się o udzielenie kredytu jest dość skomplikowany i czasochłonny, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak przebiega.

Kredyt hipoteczny - od czego zacząć?

Starania o kredy hipoteczny najlepiej jest rozpocząć od zastanowienia się, jaka konkretna kwota jest nam niezbędna. Bardzo ważne są także nasze możliwości finansowe, ponieważ to właśnie od nich uzależniona jest ostateczna kwota. Sytuacja materialna w każdej chwili może ulec zmianie, dlatego raty muszą być na takim poziomie, aby nawet po jej pogorszeniu można było je bez przeszkód spłacać. Kredyt hipoteczny nie może więc maksymalnie obciążać budżetu domowego, ponieważ w przyszłości może to przynieść wiele problemów. Do oceny tego, na jaki kredyt można sobie pozwolić, niezbędne jest wyliczenie zdolności kredytowej. To od niej zależy, czy bank zgodzi się go udzielić. Wpływ na nią ma przede wszystkim:

 • kwota oraz okres kredytowania - im dłuższy czas, tym rata będzie niższa, ale jednocześnie zwiększy się wysokość odsetek i całkowity koszt,
 • wysokość wkładu własnego - wyższy zwiększa znacząco szansę na kredyt,
 • forma zatrudnienia oraz wysokość miesięcznych zarobków - najbardziej preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony,
 • ilość osób na utrzymaniu - bank weryfikuje, ile osób musi utrzymać się z jednej pensji,
 • inne zobowiązania finansowe - im jest ich więcej, tym zdolność jest mniejsza,
 • dotychczasowa historia kredytowa - jeśli występowały jakieś opóźnienia w spłatach rat, może to być sygnałem dla banku, że ze spłatą kredytu hipotecznego też może być problem.

Warto zastanowić się także, jaki wkład własny można wnieść. Posiadanie nieco większego niż ten wymagany przez bank znacząco zwiększa szanse na otrzymanie kredytu. Aktualnie kwota ta wynosi 20% całego kredytu, ale warto monitorować tę kwestię na bieżąco, gdyż może ona ulec zmianie.

Bardzo istotne jest także porównanie dostępnych na rynku ofert poszczególnych banków. Mogą one bowiem się bardzo od siebie różnić. Jedną z rozwiązań jest skorzystanie z usługi specjalistów, którzy przygotowują porównania dostępnych na rynku ofert. Skorzystać można z tej usługi między innymi za sprawą poniższej strony https://www.expander.pl/kredyty/hipoteczne/.

Jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania kredytu hipotecznego?

W momencie, gdy uda się wybrać interesującą ofertę bank otwiera procedurę kredytową. Do wniosku kredytowego należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego oraz innego dokumentu tożsamości. Oprócz tego niezbędne jest także przedstawienie:

 • zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości zarobków,
 • wyciąg z rachunku bankowego,
 • PIT-37,
 • dokumenty dotyczące aktualnych zobowiązań,
 • dokumenty związane z nieruchomością (umowa przedwstępna, potwierdzenie wpłaty wkłady własnego)

Lista niezbędnych dokumentów może być zdecydowanie dłuższa, gdyż zależy ona od regulaminu konkretnego banku. Złożony wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu kilku tygodni, a gdy odpowiedź będzie pozytywna, pozostanie zapoznanie się z umową oraz jej podpisanie. W przypadku odmowy można spróbować zmienić swoją sytuację materialną lub też zdecydować się na wzięcie kredytu wspólnie z inną osobą.

Komentarze