Jak zabezpieczyć trawnik przed mrozami?

Zabezpieczenie trawnika przed mrozamiJesień to czas, w którym szczególną uwagę trzeba zwrócić na przygotowanie ogródka do nadchodzącej zimy. Mrozy mogą bowiem doprowadzić trawnik do dużego zniszczenia, którego efektem będą zauważalne wiosną ubytki, pleśń czy nieestetyczne, żółte przebarwienia. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, warto poznać kilka metod i przystąpić do działań profilaktycznych.

Pierwsza sprawa dotyczy zastosowania nawozów. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę na ich rodzaj - preparaty zawierające azot nie są wskazane, ponieważ składnik ten wpływa opóźniając na przestawienie się roślinności do stanu zimowego. Specjaliści zalecają więc środki z np. fosforem czy potasem. Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno korzystanie z gotowych już produktów, czyli nawozów specjalnie przeznaczonych do zastosowania jesienią w celu przygotowania roślin do mrozów. Dobrze zabezpieczą one trawnik przed negatywnym wpływem ujemnych temperatur.

Bardzo ważne, by dokładnie skosić trawnik po raz ostatni przed nadejściem chłodniejszych dni. Szczególnie istotne jest, aby zwrócić uwagę na jego długość. Trawnik nie może być ani zbyt niski, ani zbyt wysoki. Krótkie źdźbła to niemal pewność przemarznięcia dolnych partii rośliny, z kolei zbyt długie będą sprzyjać rozwijaniu się pleśni i grzybów, co spowoduje szereg problemów ze wzrostem w okresie wiosennym. Standardowo zaleca się więc długość w okolicach 4-5 cm. Istotny jest też czas ostatniego skoszenia. Zwykle najlepiej zrobić to w środku października, ale pogoda bywa u nas w ostatnich latach dość nieprzewidywalna, dlatego jeśli okaże się, że w tym czasie jest jeszcze bardzo ciepło, można chwilowo się wstrzymać. Należy jednak obserwować aurę i śledzić prognozy pogody, by nie przegapić odpowiedniego momentu.

Tuż po wakacjach, w pierwszych dniach kalendarzowej jesieni, warto poddać trawnik procesowi aeracji. Jest to nic innego jak napowietrzanie, przez co gleba staje się lżejsza, pulchniejsza i luźniejsza. Pomaga to dostarczyć większe ilości tlenu w jej głąb, by dostały się aż do korzeni. Aeracja to również sposób na to, aby pozbawić trawnik wszelkich mchów, których obecność zimą mogłaby uszkodzić i osłabić źdźbła. Dodatkowo warto w październiku wykonać także wapnowanie, jednak jest ono wskazane tylko wtedy, gdy poziom pH gleby nie jest odpowiedni (czyli wynosi poniżej 6,0).

Oczywiście przez cały czas, już od końca lata, niezbędne jest systematyczne sprzątanie trawnika z wszelkich liści czy fragmentów roślin. Mogą one bowiem zasłaniać trawie dostęp do światła i tlenu, oddziałując niekorzystnie na jej kondycję, wywołując pleśnienie i gnicie. Trawnik najlepiej czyścić grabiami lub specjalnym odkurzaczem przeznaczonym do prac ogrodowych. Zastosowanie maszyny z pewnością pozwoli na zaoszczędzenie czasu i sił. Jeśli trawnik posiada jakiekolwiek ubytki, należy od razu je uzupełnić (najlepiej po uprzednim zabiegu aeracji).

Jesienią chętnie dają o sobie znać krety. Nie jest tajemnicą, że potrafią one bardzo zniszczyć trawnik przed zimą. Warto zatem zapatrzeć się w produkty do ich odstraszania, które dostępne są w większości sklepów ogrodniczych.

Autor: www.mtdsklep.pl.

Komentarze