Jak założyć domowy warsztat?

Domowy warsztatKażdy z nas spotkał się z sytuacją, w której to trzeba było sięgnąć po swoją domową skrzynkę z narzędziami. Drobne usterki, niewielkie naprawy, może mały remont - odpowiednie wyposażenie jest w tych sytuacjach niezbędne. A co, jeśli chcemy spróbować czegoś więcej? Np. wystrugać samemu zabawkę dla dziecka, założyć samemu zrobione ogrodzenie, stworzyć być może jakiś mebel. Do tego będzie potrzebny nam domowy warsztat wraz z całym swoim wyposażeniem. Jak go założyć? Jakich maszyn będziemy potrzebować? Odpowiadamy.

Domowy warsztat i jego początki

Za każdym domowym warsztatem stoi oczywiście jego pomysłodawca. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jakiego rodzaju warsztat chcemy założyć. Czy zajmować się będziemy głównie obróbką drewna? Może interesują nas bardziej metalowe konstrukcje? Albo potrzebujemy po prostu własnej przestrzeni do majsterkowania, w której będziemy w stanie przysiąść kilka godzin tygodniowo i zająć się swoim hobby… Wszystko to jest możliwe do zrealizowania w naszej domowej przestrzeni, musimy tylko wiedzieć, jaki chcemy podjąć kierunek działań.

Domowy warsztat

Jeżeli nasz domowy warsztat posiada już wizję, pora go gdzieś umieścić. Najczęstszym i najbardziej oczywistym wyborem jest oczywiście garaż. Uzasadnienie jest proste. Garaż to miejsce dość przestrzenne, w którym zazwyczaj nie boimy się nabrudzić, i w którym łatwo zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Niektórzy decydują się na warsztaty domowy w miejscach takich jak różnego rodzaju pomieszczenia robocze (np. kotłownia), przybudówki albo nawet jedno z pomieszczeń w części mieszkalnej. Należy jednak pamiętać, że dane pomieszczenie nada się o tyle na nasz domowy warsztat, o ile możemy zapewnić w nim odpowiednie warunki spełniające przepisy BHP.

Co zakupić do naszego domowego warsztatu?

Wyposażenie naszego domowego warsztatu będzie rzecz jasna zależeć od tego, jakie będzie jego przeznaczenie. Poniżej przedstawiamy takie elementy wyposażenia warsztatu, które są esencjonalne dla danego typu.

Narzędzia manualne

Każdy profesjonalny bądź domowy warsztat musi posiadać co najmniej podstawowy zestaw narzędzi manualnych. Różnego rodzaje klucze, szczypce, zestawy pomiarowe, nasadki, nitownica, śrubokręty, wyjmaki, ściągacze itp. Najbardziej podstawowy zestaw znajdziemy po prostu kupując dobrze wyposażoną skrzynkę z narzędziami, ale jak się szybko okaże, w domowym warsztacie np. obróbki drewna, może to nie wystarczyć. Wtedy najlepiej udać się do wyspecjalizowanego sklepu i tam zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia.

Domowy warsztat

Elektronarzędzia

Elektronarzędzia to sprawa już trochę bardziej skomplikowana. Ich dobór będzie bardziej zależał od tego, do czego chcemy naszego domowego warsztatu używać. Różnego rodzaju wkrętarki, wiertarki, dłutownice, gwinciarki, młoty - musimy tak dobrać elektronarzędzie, by dobrze sprawdzało się do zadań, które będziemy przed nim stawiać. Są modele, które lepiej radzą sobie z metalem, są też takie, które przeznaczone są do drewna. Możemy również postawić na model uniwersalny, ale zazwyczaj tracimy tym samym na jakości.

Maszyny

Maszyny będą stanowić najważniejszą i zarazem niestety najbardziej kosztowną część naszego domowego warsztatu. Mowa tu o specjalistycznych urządzeniach, które zostały zaprojektowane do pracy warsztatowej. Z maszyn do drewna mogą to być szczotkarki, strugarki, różnego rodzaju piły, przecinarki, frezarki, szlifierki; z maszyn do metalu - tokarki, wykrawarki, spęczarki, polerki, giętarki. To tylko kilka przykładowych maszyn. Na ich zakup powinniśmy tak naprawdę zdecydować się ze względu na nasze potrzeby, które będą się od siebie różnić w zależności od tego, jakie prace będziemy wykonywać.

Domowy warsztat

Pora na majsterkowanie

Jeśli posiadasz już własny warsztat z jego kompleksowym wyposażeniem, to przyszedł czas na pracę. Nieważne, czy jesteś profesjonalistą czy zaledwie hobbystą - zobaczysz, że pracy w domowym warsztacie nie da się porównać do niczego innego. Majsterkowanie to forma aktywnego wypoczynku, którego efekty będą dla ciebie bardzo satysfakcjonujące.

Artykuł powstał przy współpracy z JP-Tech - hurtownią maszyn oraz elektronarzędzi do warsztatu.

Komentarze