Jak zrobić składzik ogrodowy?

Składzik ogrodowyWiele osób marzy o pięknym ogrodzie przy swoim domu. W dobrze zagospodarowanej przestrzeni nie może zabraknąć miejsca na składzik ogrodowy. W jaki sposób zbudować taki składzik?

Składzik ogrodowy - czym jest i jaki powinien być?

Każdy ogrodnik chcąc jak najlepiej zadbać o swój ogród powinien posiadać odpowiednio wyspecjalizowane narzędzia. Bardzo często takich narzędzi potrzeba wiele, gdyż różne rośliny wymagają różnej pielęgnacji. W takich przypadkach czasem ciężko znaleźć miejsce, aby pomieścić wszystkie narzędzia. W tym celu, warto zastanowić się nad budową składziku ogrodowego. Jest to pomieszczenie, które warto mieć w każdym ogrodzie. Składziki mogą spełniać wiele funkcji. Niektóre składziki są zwykłymi narzędziowniami, jednak można w nich również przechowywać drewno na opał, czy wszelkie środki chemiczne stosowane do pielęgnacji swojego ogrodu.

Funkcji składziku ogrodowego jest naprawdę bardzo dużo. Można śmiało stwierdzić, że ile osób, tyle zastosowań takiego pomieszczenia. Czy można zatem odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być taki składzik? Nie jest to na pewno proste, lecz można spróbować!

Przede wszystkim, składzik powinien być przystosowany do wymagań ogrodnika. Najważniejsze jednak, aby jakość i wykonanie składziku były jak najwyższe. Gwarantuje to możliwość długiego wykorzystania takiej budowli w naszym ogrodzie, gdyż nikt nie lubi często zmieniać składzika, który nie służył nam długo.

Najważniejsza w przypadku składziku jest funkcjonalność. Niestety jest ona ściśle związana z jego rozmiarami, jednak nawet małe przestrzenie można mądrze zagospodarować. Rozmiar składziku musi być dobrze dobrany, by nie zajmował większości działki. Lokalizacja składzika również jest bardzo istotna. Aranżacja całego ogrodu powinna również przewidywać odpowiednie miejsce dla narzędziowni. Warto również zwrócić uwagę na styl oferowany przez składziki ogrodowe. Jeżeli chcemy urządzić ogród, który tworzy niezwykłe otoczenie dla naszego domu, warto aby składzik ogrodowy również pasował do naszej koncepcji. Lepiej unikać stalowych składzików jeżeli dom jest zbudowany z drewna. Takie połączenie na pewno nie doda uroku naszemu ogrodowi.

Składzik ogrodowy

Jeżeli na naszej działce brakuje miejsca na osobny budynek, warto zastanowić się nad składzikiem dobudowanym do elewacji naszego domu. Jest to pewnego rodzaju rozwiązanie dla osób, które nie posiadają dużej działki, jednak dla większości może okazać się niewystarczające.

Składziki ogrodowe powinny również posiadać odpowiednie okna, jeżeli chcemy w środku przechowywać rośliny czy donice. Odpowiednio usytuowane okna zapewnią roślinom dostęp do słońca, co będzie skutkowało ich odpowiednim rozwojem. Należy również przemyśleć odpowiedni dobór drzwi, mając na uwadze gabaryty sprzętu jaki chcemy przechowywać w naszym składziku ogrodowym.

Konstrukcja ogrodowej narzędziowni

Wiele osób chce samemu wybudować taki składzik ogrodowy. Należy przede wszystkim wybudować taki składzik starannie. Jego konstrukcja jest najważniejsza, gdyż ona stanowi o solidności naszej narzędziowni. Warto przygotować odpowiedni projekt, ponieważ składziki ogrodowe bardzo często wykorzystywane są jako ozdoby do naszych ogrodów.

Domki narzędziowe najczęściej są budowane z drewna. Drewno jest materiałem klasycznym, które bardzo dobrze komponuje się z otaczającym go ogrodem. Ponadto drewno jest łatwe w obróbce, dlatego możemy wykorzystać je do wytworzenia unikalnych konstrukcji. Należy również dodać, iż budowa z drewna jest dużo szybsza, niż w przypadku tradycyjnego murowania. Ponadto budowa domku ogrodowego z drewna jest dużo prostsza, jeżeli chodzi o umiejętności budowlane. Bardzo często kupując drewniany domek ogrodowy jesteśmy w stanie poskładać go sami, jeżeli posiadamy odpowiednie narzędzia. W przypadku domków murowanych może to już nie być takie proste, ponieważ samo murowanie wymaga umiejętności manualnych, które nie każdy posiada. Budując składzik ogrodowy należy pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim należy pamiętać, że podłoga powinna być utwardzona. W przypadku zarówno drewnianego domku, jak i murowanego, najlepiej jeżeli jest to wylewka betonowa. Dzięki zastosowaniu wylewki, można uniknąć tego, iż drewno z konstrukcji domku będzie chłonęło wilgoć, a wnętrze będzie przemakać. Ponadto, konstrukcja będzie posiadała solidniejszą podstawę, a sam beton będzie chronił przed wszelkimi szkodnikami.

Z kolei w przypadku domków drewnianych, należy belki konstrukcyjne odpowiednio zaimpregnować przed montażem. Impregnacja jest konieczna, aby drewno pozostało na dłużej w odpowiednim stanie. Dzięki odpowiedniej impregnacji, nie dojdzie szybko do jakiegokolwiek uszkodzenia konstrukcji, a samo zaimpregnowane i pomalowane drewno wygląda ładniej. Warto impregnować przed montażem, aby cała belka została pokryta odpowiednim środkiem.

Wykończenie domku ogrodowego powinno współgrać z otoczeniem. Jeżeli chcemy aby w naszym ogrodzie panowała harmonia, należy zwrócić uwagę na każdy szczegół. Takim istotnym szczegółem jest wykończenie składziku ogrodowego. Są pewne koncepcje, które zawsze pasują do otoczenia, jednak znalezienie tej jedynej pozwoli osiągnąć niesamowity efekt wizualny.

Wygląd czy funkcjonalność?

Jest to pytanie, które zadaje sobie każdy ogrodnik, zarówno profesjonalista oraz amator. Mając do dyspozycji pewną kwotę pieniędzy często zastanawiamy się, czy dodać kilka metrów kwadratowych do powierzchni składziku czy zainwestować w jego wygląd. Należy przeanalizować jaki rozmiar składziku jest wystarczający. Jeżeli skusimy się na mniejszy rozmiar, jednak kosztem tego, iż nie pomieścimy tam wszystkich niezbędnych rzeczy, należy zastanowić się poważnie czy to dobry wybór. Jeżeli posiadamy dużo sprzętu elektrycznego do ogrodu, a nie mamy gdzie go trzymać , lepiej zainwestować w metraż. Sprzęt elektryczny pozostawiony na zewnątrz w czasie jesieni, czy zimy to bardzo zły pomysł. Może to skutkować jego szybkim niszczeniem.

Składzik ogrodowy

Jeżeli z kolei nie jest nam potrzebny bardzo duży składzik, można śmiało zastanowić się nad dodaniem kilku dodatkowych ozdób do naszego domku ogrodowego. W ten sposób będzie możliwe osiągnięcie jeszcze lepszego połączenia stylu domku z ogrodem i domem. Tego typu połączenia mogą tworzyć niesamowity klimat znany z najpiękniejszych baśni. Dlatego jeżeli nie jest nam potrzebny bardzo duży schowek na narzędzia, warto dodać trochę gotówki i zainwestować w odpowiedni styl naszego domku narzędziowego.

Narzędziowce to bardzo praktyczne konstrukcje w każdym ogrodzie. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Od zwykłego magazynku na drewno czy narzędzia po miejsce, gdzie można spokojnie usiąść i chwilę odpocząć. Zapaleni ogrodnicy mogą sami spróbować zbudować taki składzik. Niezbędne jednak będą pewne umiejętności manualne. Jeżeli ktoś nie posiada takich zdolności, może wynająć odpowiednią ekipę budowlaną. Przed wybudowaniem składziku warto przygotować odpowiedni projekt, aby zaplanować ilość potrzebnych materiałów oraz koszt takiego składu. Jeżeli składzik ma odpowiedni rozmiar, a w sakiewce zostało jeszcze trochę pieniędzy, warto zainwestować w wygląd składziku i dodać mu odrobinę magii.

Autor: www.ogrodolandia.pl.

Komentarze