Jaką trawę siać wiosną?

Sianie trawy wiosnąPlanujesz wiosenne porządki w ogrodzie i sianie trawy? Wybór nasion to niejedyna decyzja, która Cię czeka. Ważne jest również posłużenie się odpowiednimi narzędziami, przygotowanie podłoża i odpowiednie nawożenie gleby. Zacznijmy jednak od najważniejszego - wyboru nasion do wiosennego wysiewu. Przeczytaj, jakie wybrać!

Jakie nasiona traw wybrać do siania wiosną?

Ogromne znaczenie ma umiejscowienie Twojego ogrodu i sposób jego traktowania przez domowników. Nie bez znaczenia jest również określenie częstotliwości pielęgnacji takiego zielonego kobierca. Jakie więc nasiona możesz dobrać? Oto propozycje:

  • Trawa do miejsc zacienionych - takie trawy są dedykowane do miejsc o ograniczonym dostępie do nasłonecznienia. Dobrze sobie również radzą między drzewami, przy budynkach i przy żywopłocie. Na takich przestrzeniach wilgoć utrzymuje się zdecydowanie dłużej, a trawa nie jest wysuszana promieniami słońca. Dlatego konieczne jest posianie odmian odpornych na wilgoć.
  • Trawa do miejsc mocno nasłonecznionych - otwarte przestrzenie ogrodu są wystawiane na mnóstwo promieni słonecznych. W tym przypadku dobrze jest zastosować trawę odporną na szybkie przesuszanie.
  • Trawa odporna na deptanie - miejsca narażone na intensywną eksploatację posiewa się mieszankami sportowymi. Dzięki temu nie ma obaw o częste deptanie i zabawy dzieci na takim trawniku.
  • Trawa o spowolnionym wzroście - idealna dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację trawnika. Dzięki takim nasionom można nieco rzadziej prowadzić koszenie.

Jak przygotować podłoże przed wysiewem trawy?

Jeśli masz zamiar jedynie uzupełnić ubytki, sięgnij po mieszankę uniwersalną. Taki wysiew nie jest specjalnie wymagający i ogranicza się do oczyszczenia miejsc pozbawionych trawy i delikatne spulchnienie gleby. W przypadku zakładania nowego trawnika konieczne jest wykonanie większej ilości zabiegów. Co musisz zrobić, by przygotować ziemię do wysiewu trawy?

  1. Przekop działkę i usuń zanieczyszczenia - możesz użyć do tego szpadla, jeśli masz niewielką powierzchnię do zagospodarowania. W przypadku większych areałów lepiej sprawdzi się glebogryzarka.
  2. Zmierz pH gleby i wyrównaj je - prawidłowy odczyn pH gleby pod wysiew trawy mieści się w przedziale 5,5-6,5 pH. W przypadku odczynu przekraczającego 6,5 pH należy posłużyć się nawozem kwaśnym. Jeśli pH jest niskie, przeprowadź wapnowanie.
  3. Wyrównaj podłoże - trawa będzie miała taki sam wygląd jak podłoże, więc nie licz na jego wyrównanie samą trawą. Koniecznie wyrównaj i delikatnie utwardź podłoże przed wysiewem.

Na czym polega skuteczne sianie trawy?

Wysiew trawy może wydawać się bardzo prosty, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie powinno się siać trawy w wietrzne dni. W ten sposób tylko utrudnisz sobie zadanie i nierównomiernie pokryjesz ziemię nasionami. Wybieraj również dni, w których gleba jest wilgotna. Wiosna to świetny czas na zakładanie nowego trawnika.

Stosując powyższe zasady, zyskasz piękny trawnik założony własnymi rękoma! Dlatego poczekaj na odpowiednie warunki, zaopatrz się w narzędzia i nasiona traw. Zacznij pracę i ciesz się jej efektami!

Najlepsze nasiona traw dostępne są na stornie https://sklepogrodniczy.online/pl/c/Nasiona-trawy/149.

Komentarze