Jakie kleje do płytek będą najlepsze dla Ciebie? Podpowiadamy!

Klej do płytekPiękna glazura wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Wiele osób wykłada płytkami ściany i podłogi w łazienkach, kuchniach, korytarzach czy na balkonach i tarasach. Ty również marzysz o eleganckich i gustownych kafelkach w swoim domu? Aby Twój sen się ziścił, nie możesz zapomnieć o najważniejszej rzeczy. Wcale nie mamy tu na myśli płytek, które bez odpowiedniego spoiwa na niewiele Ci się zdadzą. Podstawą jest odpowiednio dobrany klej do płytek. Jaki będzie najlepszy? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Kleje do płytek - klucz do pięknego wnętrza

Czy zdawałeś sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa coś tak trywialnego jak klej? Wydawać by się mogło, że jego wybór nie jest znaczący i wystarczy chwycić pierwszy lepszy produkt z półki. W rzeczywistości jest całkiem inaczej! Zakup odpowiedniego kleju można spokojnie przyrównać do wyboru płytek, którymi chcesz wyłożyć wnętrza swojego domu. Tak, jak bardzo istotnym jest odpowiedni kształt i kolor płytek, tak wielkie znaczenie ma również klej, który służy do ich przymocowania. W końcu pożądany efekt - w tym wypadku wspaniała aranżacja - wymaga "współpracy" tych dwóch produktów. Jedno jest pewne - nie wychodź ze sklepu bez właściwego kleju do płytek! To od niego zależeć będzie trwałość i dobry stan glazury.

Czym kierować się przy wyborze kleju do płytek?

Odpowiedni klej do płytek zapewni trwałość i piękny wygląd glazurze wyłożonej na ścianie lub podłodze. W czasie zakupów warto przyjrzeć się jego właściwościom. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim będzie to rodzaj podłoża, do którego ma być przyklejona płytka. Istotnym aspektem jest również fakt montażu ogrzewania podłogowego. Ważne jest także miejsce przyklejania płytek - czy będzie to ściana, czy podłoga, czy płytki mają znaleźć się wewnątrz, czy na zewnątrz. Nie zapomnij też o warunkach - wilgoć czy wahanie temperatur może wpłynąć na trwałość kleju. Elastyczność również ma znaczenie - im większa, tym lepsza jakość kleju.

Rodzaje klejów do płytek

Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z etykiety towaru. Przed wyprawą do sklepu musisz wiedzieć, że wyróżniamy trzy typy klejów do płytek:

  • typ pierwszy - oznaczony literą C - to spoiwo, w którego skład wchodzi cement, wypełniacze mineralne i polimery; przed użyciem należy je zmieszać z wodą;
  • typ drugi - literka D na opakowaniu - to klej dyspersyjny; można używać go zaraz po otwarciu; jest elastyczny i doskonały do stosowania na odkształcone powierzchnie;
  • typ trzeci - czyli literka R - kleje żywiczne, stworzone na bazie żywic reaktywnych; charakteryzuje je niezwykła przyczepność i wodoszczelność, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na trudnych podłożach.

Dalej wyróżniamy jeszcze poszczególne klasy klejów, jak na przykład:

  • C1 - klej wiążący normalnie,
  • C2 - klej o podwyższonych parametrach,
  • F - klej wiążący szybko,
  • T - klej o małym spływie,
  • E - spoiwo o wydłużonym czasie otwartym,
  • S1 - produkt odkształcalny,
  • S2 - klej najmocniej odkształcalny.

Wybór klejów do płytek w zależności od podłoża

Dobór właściwego kleju do podłoża, na którym chce się przykleić płytki, jest bardzo istotny. Podłoża różnią się od siebie stopniem przyczepności, co może wpływać na trwałość glazury. Zwykły, normalnie wiążący klej o ewentualnie zmniejszonym spływie i wydłużonym czasie otwartym doskonale nada się do powierzchni pokrytej tynkiem cementowym, gipsowym, wapiennym lub cementowo-wapiennym oraz do betonów ściennych. Na płytę gipsowo-kartonową najlepiej jest użyć zwykłego kleju cementowego o podwyższonych parametrach. A płyty OSB? Na nich najlepiej jest przyklejać płytki, używając kleju o zwiększonej przyczepności.

Kleje do płytek - czy rodzaj płytki ma znaczenie?

Odpowiedź brzmi: tak! Rodzaj płytki ma naprawdę duże znaczenie przy wyborze kleju do jej montażu. Jak wygląda to w praktyce? Jeżeli czeka Cię przyklejanie płytek np. na podłodze tarasu, który znajduje się na zewnątrz, koniecznie użyj kleju mrozoodpornego. Doskonale sprawdzi się chociażby ten z oferty e-sklepu: https://szklanemozaiki.pl/. Płytki ścienne najlepiej jest zaś przyklejać spoiwem o zmniejszonym spływie. Do gresu, marmuru czy płytek wielkoformatowych wybierz klej o zwiększonej przyczepności. A co z płytkami przeznaczonymi do klejenia na ogrzewaniu? Je najlepiej jest wyłożyć z pomocą kleju elastycznego.

Błędy popełniane przy montażu płytek

Niestety czasem zdarza się, że ekipa montażowa popełnia pewne błędy przy przyklejaniu naszych kafelków. Na które należy zwrócić szczególną uwagę? Pierwszym z nich na pewno będzie dodanie zbyt dużej ilości wody do zaprawy, która traci w ten sposób swoją wytrzymałość. Znaczenie ma również temperatura użytej wody - ciepła spowoduje zbyt szybkie tężenie zaprawy. Negatywny skutek przyniesie również dodanie cementu lub piasku. Zbyt gruba warstwa kleju sprawi zaś, że zaprawa straci swoje klejące właściwości, a płytka po prostu odpadnie. Bardzo ważne jest również dokładne oczyszczenie podłoża - w przeciwnym razie glazura może odpaść razem z zaprawą.

Aby cieszyć się pięknie wyłożonymi płytkami w swoim domu, najpierw należy zadbać o wybór odpowiedniego kleju. To właśnie on sprawia, że pojedyncze kafelki trzymają się na swoich miejscach i ozdabiają nasze wnętrza. Warto więc postarać się i kupić naprawdę dobry klej do płytek, dzięki któremu glazura długo zachowa nienaganny wygląd.

Komentarze