Jakie meble do kuchni? 3 sprawdzone triki od projektantów

Meble do kuchniUrządzenie kuchni to spore wyzwanie dla każdego i niezależnie od nabytych umiejętności kucharskich. Nie bez powodu zatem zakup mebli kuchennych wymaga od nas nie tylko nakładu czasu, ale przede wszystkim również przemyślenia wielu aspektów dotyczących, czy to użyteczności, czy koncepcji wizualnej. Jakie meble kupić do kuchni? Sprawdź porady od architektów!

Każdy, kto przynajmniej raz w życiu stanął przed zakupem mebli kuchennych wie, jak wiele często trudnych pytań należy sobie zadać przed realizacją określonej koncepcji. W perspektywie tak bogatej oferty producenckiej mebli kuchennych, ale również naszych często dość wysokich oczekiwań, trudno o szybką realizację projektu i wdrożenie pomysłu. Co ciekawe, nawet te osoby, które bardzo rzetelnie analizują wybór poszczególnych segmentów mebli kuchennych mogą popełnić błąd na każdym z etapów aranżacji tego pomieszczenia. Chociażby dlatego lub głównie z tego powodu warto przeanalizować sprawdzone wskazówki projektantów dotyczące wyboru mebli kuchennych. O czym pamiętać oraz jakich błędów należy unikać?

Porada 1: Weryfikuj swoje marzenia z realnymi możliwościami

Nie każde pomieszczenie umożliwia stworzenie określonej koncepcji zabudowy kuchennej. Trudności w rozplanowaniu przestrzeni mogą powodować: nietypowe kształty wnętrza, skosy, czy okno zaprojektowane po dwóch stronach ścian. Wielu projektantów znajduje co prawda zgrabne połączenie wizji pomiędzy tym, co chciałby uzyskać inwestor, a możliwościami wnętrza, ale do tego konieczna jest praktyka oraz posiadane doświadczenie.

Jeśli zatem Twoja kuchnia nie jest standardowym wnętrzem rozplanowanym na planie kwadratu, a w samym pomieszczeniu jest dużo przeszkleń lub mało miejsca do praktycznej zabudowy uniwersalnymi szafkami to koniecznie poproś o pomoc fachowca. Dobierze on autorski projekt, zredukuje koszty ewentualnych poprawek i zakupu niewłaściwych segmentów, a co najważniejsze także doradzi taką opcję mebli kuchennych, które w każdym wnętrzu będą wyglądać dobrze i sprawdzą się pod kątem użyteczności.

Porada 2: Wybieraj rozsądnie tylko takie meble, nad którymi jesteś w stanie zapanować

Co kryje się pod tym nieco skomplikowanym założeniem z tytułu? Ano przede wszystkim to, że praktyczne meble kuchenne to przede wszystkim takie, które będziemy w stanie utrzymać w czystości. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, że jeśli lubisz gotować i codziennie przygotowujesz wszystkie posiłki lub masz gromadkę dzieci, które wcale nie ułatwiają utrzymania porządku w domu, to lepiej zrezygnuj z mebli kuchennych wykończonych na wysoki połysk.

Na takiej powierzchni wykończenia mebla widać praktycznie wszystkie zabrudzenia, a ich codzienne i kilkukrotne przecieranie może doprowadzić Cię do wielu rozterek. W przypadku często użytkowanej kuchni lepiej zdecydować się na fronty wykończone w macie. Ten wariant jest praktyczny, a także koncepcyjnie wciąż modny. Kuchnia to w końcu jedno z tych pomieszczeń, którego urządzenie planujemy na lata.

Porada 3: Stylistyczna spójność koncepcji, czyli meble kuchenne pasujące do pozostałej części domu!

Przed dużą trudnością zaprojektowania kuchni stają te osoby, które przeprowadzają w niej remont, nie zaś urządzają wnętrza w nowo wybudowanym domu. W takim przypadku, wyposażenie kuchni należałoby dopasować do innych pomieszczeń w domu, a co ważne odnieść się do wcześniejszej stylistyki.

Na tej podstawie kuchnia może przybrać białą formę mebli w stylu skandynawskim, gdzie zgrabnie połączymy ze sobą elementy drewna, szarości i brązu lub akcent nowoczesnego wnętrza glamour z wystawnymi dekoracjami. Dusze romantyczne z pewnością docenią natomiast wnętrza urządzone w duchu prowansalskim, z lekko powiewającymi obrusami w kratę oraz zasłonką.

Pamiętaj, że Twój styl kuchenny determinuje także wyposażenie dobierane do salonu. Te dwa pomieszczenia powinny tworzyć wyjątkowo spójną koncepcję wizualną.

Komentarze