Jakie okna wybrać do nowego domu?

Okna na wymiarDopasowanie stolarki okiennej do elewacji budynku nie należy do łatwych zadań. Jakie okna do nowego domu idealnie wpisują się w obowiązujące trendy architektoniczne? Bardzo popularne są obecnie duże przeszklenia duże przeszklenia, które otwierają domową przestrzeń na ogród lub taras i optycznie powiększają jej powierzchnię. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się okna z ultrawąskimi ramkami oraz ukrytym skrzydłem. Podpowiadamy, gdzie można znaleźć modne i innowacyjne modele.

Drewniane czy plastikowe - co wybrać?

W nowoczesnych trendach wnętrzarskich dominują proste formy, które prezentują się oryginalnie w każdym stylu aranżacyjnym. Jakie okna wybrać do nowego domu - plastikowe czy drewniane? To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie przyszli właściciele budynków mieszkalnych i inwestorzy. Tak naprawdę oba rodzaje okien mają zbliżone parametry, dzięki czemu zapewniają zbliżony poziom ochrony przed chłodem oraz hałasem dobiegającym z zewnątrz.

Drewno jest jednak bardziej wymagające w pielęgnacji i wymaga stosowania zabiegów konserwacyjnych. Za okna drewniane musimy zapłacić odrobinę więcej niż za plastikowe odpowiedniki. Choćby z tego względu najbardziej popularne w Polsce są modele z PCV. Materiał, z którego zostały wykonane można poddawać recyklingowi, co przekłada się na dbałość o środowisko naturalne. Okna plastikowe są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Mogą posłużyć użytkownikom nawet przez kilkadziesiąt lat. Doskonale sprawdzają się w domach energooszczędnych oraz pasywnych.

Jakie wybrać okna do nowego domu?

Proces decyzyjny ułatwi porównanie najważniejszych parametrów. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, którego wartość nie powinna przekraczać 0,9 W/m2K. Zmiany w prawie budowlanym obowiązują od początku 2021 roku i dotyczą osób budujących nowy dom. Okna powinny też chronić przed wyjątkowo uciążliwym hałasem. Jeśli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, najlepiej wybrać modele o współczynniku izolacyjności akustycznej Rw na poziomie 40-45 dB.

Istotne znaczenie ma również sposób otwierania i wyposażenia okien, które dodatkowo zwiększy komfort użytkowania. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest możliwość stopniowania uchyłu czy mikrowentylacji. Wybierając okna do nowego domu, powinniśmy przyjrzeć się bliżej zabezpieczeniom antywłamaniowym. Bez problemu znajdziemy modele wyposażone w klamki z zamkiem oraz zaczepy antywyważeniowe na całym obwodzie. Pamiętajmy, że nawet najlepszej jakości stolarka okienna nie spełni swoich funkcji, jeśli nie będzie prawidłowo zamontowana.

Polecane okna do nowego domu

Innowacyjne okna PCV możemy przykładowo znaleźć w ofercie firmy Domel. Renomowany producent stolarki okiennej posiada w sprzedaży modele wykonane w technologii acrylcolor, które są wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Poza tym wyróżniają się wąskim profilami, dzięki czemu idealnie doświetlają domowe wnętrza naturalnym światłem. Dodatkowo zostały wyposażone w niewidoczne od zewnątrz skrzydło, szczelne wypełnienia piankowe, klamkę Secustic, okucia Winkhaus activPilot oraz uszczelki rozmieszczone w trzech płaszczyznach.

Komentarze