Jakie rośliny oczyszczające powietrze wybrać na werandę?

Rośliny oczyszczające powietrzeNiegdyś bliskość natury i piękno roślin w deszczowe dni zapewniał specjalny ogród zimowy. Dzisiaj wystarczy szklana weranda lub zadaszenie tarasu z poliwęglanu w zestawieniu z odpowiednio dobranymi roślinami doniczkowymi. Jeśli nasz dom mieści się w centrum bądź na przedmieściach wielkomiejskiej aglomeracji jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie spalin i smogu. W takiej sytuacji weranda może stać się dla nas azylem, a jednocześnie miejscem, gdzie można oddychać czystym powietrzem. Wystarczy wypełnić ją roślinami, które pochłaniają szkodliwe substancje i na bieżąco zamieniają je w tlen. Jakie gatunki kwiatów sprawdzą się najlepiej na przydomowej werandzie?

Rośliny kwitnące, które ozdobią twoją werandę

Wśród roślin o właściwościach oczyszczających powietrze ciężko znaleźć te, które jednocześnie spektakularnie ozdobią przestrzeń. Na szczęście nie jest to zupełnie niemożliwe! Jednym z wyjątków jest begonia (Begonia semperflorens). Jej bujne, czerwone, fuksjowo-różowe lub białe płatki i oryginalne liście o barwnych brzegach z całą pewnością będą cieszyć oczy. Posadzona w donicy ustawionej koniecznie w ciepłym i słonecznym miejscu, ochroni przed toksycznym działaniem benzenu i oparami toulenu, który występuje na przykład w farbach, rozpuszczalnikach czy woskach. Inną propozycją godną rozważenia jest gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii). Egzotyczny wygląd rośliny, występującej w najróżniejszych kolorach (od żółci i delikatnych róży, przez pomarańcz, aż po ognistą czerwień) z całą pewnością doda wnętrzu oryginalności. A co najważniejsze oczyści powietrze z benzenu i trichloroetylenu, dodatkowo je przy tym nawilżając.

Zabudowa tarasu tworzy warunki idealne dla wzrostu i kwitnienia hoi różowej (Hoya Carnota). Jest to tropikalna roślina o niezwykłych kwiatach, które przypominają woskowe parasolki. Hoja lubi miejsca niezbyt nasłonecznione z dala od przeciągów. Skutecznie usunie trujące związki formaldehydu, benzenu i toulenu. Najwięcej szkodliwych substancji generowanych przez miejskie skupiska usunie zaś niepozorna chryzantema (Chrysanthemum morifolium). Roślina ta zniweluje trichloroetylen, ksyleny, toulen, formaldehyd i benzen. Nie wymaga ona intensywnego podlewania - wystarczy tylko postawić ją w suchym, nasłonecznionym miejscu.

Wybierz rośliny o ozdobnych liściach

Jeśli nie zależy nam na kolorowej werandzie możemy zdecydować się na kwiaty doniczkowe o efektownych liściach. W przypadku niezbyt nasłonecznionej przestrzeni doskonałym wyborem będzie bluszcz pospolity (Hedera helix). Pnące pędy i liście tej rośliny szybko utworzą ścianę, która będzie chronić nas przed spalinami samochodowymi. Piękną ozdobą tarasu może być także asparagus gęstokwiatowy (Asparagus densiflorus). Uprawiany w donicy w jasnym, lecz nie nasłonecznionym miejscu, ozdobi otoczenie jasnozielonymi kępami wiszących pędów, które usuną z powietrza szkodliwy formaldehyd, ksyleny, toulen, benzen i trichloroetylen. W okresie letnim pod dach tarasu można wstawić fikus benjamina (Ficus benjamina). To efektowna, przystosowana do dowolnego kształtowania roślina, która stworzy tarczę ochronną przeciwko ksylenom, amoniakowi, oktanowi, formaldehydowi i benzenowi. Trzykrotka pasiasta (Tradescantia) to ostatnia propozycja - łatwa w uprawie i przyjemna dla oka. Ustawiona w miejscu pełnym rozproszonego słonecznego światła, pobierze z powietrza toksyczne związki, takie jak: trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen.

Zamiast kwiatów drzewko

Właściciele szklanych, przestrzennych werand mogą pokusić się o niewielkie drzewko, zasadzone w doniczce. Tutaj idealnym wyborem będzie daktylowiec niski (Phoenix roebellini roebelenii) o pięknych, rozłożystych liściach. Posadzony w nasłonecznionym miejscu, ozdobi taras, a jednocześnie usunie z niego ksyleny i formaldehyd. Inną opcją jest rapis wyniosły (Rhapis Excela). Ta niewielka palma uzupełni nowoczesne i minimalistyczne wnętrza, a przy okazji skutecznie pochłonie amoniak.

Niezależnie od tego, na jaki projekt tarasu zdecydujemy się do każdego z nich dobierzemy rośliny, które zadbają nie tylko o odpowiedni wygląd wypoczynkowego wnętrza, ale także o nasze zdrowie. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy planować przestrzeń dla doniczek lub pergoli i stwórzmy zieloną strefę zdrowia.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem eweranda.pl.

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Komentarze