Jakie właściwości ma borówka amerykańska?

Borówka amerykańskaBorówka amerykańska to mały, niepozorny owoc, pochodzący z Ameryki Północnej. Jego uprawa jest jednak bardzo popularna również w Polsce. Nic dziwnego - tego typu jagody są nie tylko bardzo smaczne, ale mają również wiele korzystnych dla zdrowia właściwości.

Borówka amerykańska ze sklepu czy z własnej uprawy?

Borówkę amerykańską bez trudu można dostać w sklepach, zwłaszcza w wysokopowierzchniowych supermarketach. Niestety, jej cena jest zazwyczaj stosunkowo wysoka, co zniechęca wielu konsumentów do zakupów. Właściciele przydomowych ogródków mogą jednak pokusić się o samodzielną uprawę tej rośliny. Dzięki temu każdego roku będą mieli dostęp do własnych owoców. To nie tylko duża oszczędność, ale i możliwość zadbania o jakość spożywanych produktów.

Co ważne, borówkę amerykańską uprawia się bardzo łatwo. Roślina jest odporna na choroby i szkodniki, a przy tym mrozoodporna. Ma jednak oczywiście swoje wymagania i musi być odpowiednio pielęgnowana. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat uprawy borówki amerykańskiej, powinny poszukać informacji na stronach internetowych poświęconych roślinom ogrodowym. Znajdą je, np. pod adresem: https://zielonyogrodek.pl/ogrod/warzywnik-i-sad/3552-uprawa-borowki-amerykanskiej-w-ogrodzie.

Nie mając dostępu do ogródka, nie warto jednak rezygnować z jedzenia borówki amerykańskiej. W takim przypadku raz na jakiś czas warto kupić ją w sklepie, nawet jeśli jej cena nie jest mała. Bez względu na to, skąd pochodzą owoce rośliny, wyróżnia je bowiem duża zawartość korzystnych dla zdrowia składników.

Cenne właściwości borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska słynie z wielu właściwości, które mogą pozytywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Przede wszystkim to prawdziwa bomba witaminowa. Stanowi bardzo dobre źródło witaminy C - wystarczy zjeść szklankę owoców, by pokryć 1/3 dziennego zapotrzebowania na tę substancję, która uznawana jest za bardzo ważny antyoksydant. Chroni on przed chorobami układu sercowo-naczyniowego i wspomaga odporność, a także zapobiega procesom starzenia się skóry, co wpływa nie tylko na zdrowie, ale i na urodę. Owoce borówki amerykańskiej zawierają witaminy z grupy B oraz witaminę A, E i K. Tym samym, ich spożywanie korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Regularne jedzenie borówki amerykańskiej sprzyja też obniżeniu poziomu "złego" cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego. Poza tym, poprzez zawartość antocyjanów, czyli związków chemicznych z grupy flawonoidów, owoce mogą zapobiegać problemom z nadciśnieniem tętniczym. Flawonoidy odpowiadają też m.in. za wspomaganie pamięci.

Owoce borówki przyczyniają się również do poprawy funkcjonowania narządu wzroku. Wykorzystuje się je m.in. w leczeniu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Dodatkowo chronią przed marskością wątroby, wspomagają poprawne działanie układu pokarmowego oraz pozwalają na usuwanie toksyn z organizmu. Co istotne, mówi się też o antynowotworowych właściwościach borówki, które są związane z dużą zawartością fitoestrogenu w jej owocach.

Komentarze