Jakie zalety posiada kosiarka elektryczna?

Kosiarka elektrycznaSpalinowa, elektryczna czy może zasilana na akumulator? Taki dylemat towarzyszy zapewne większości osób, które planują zakup kosiarki ogrodowej. Sprawdźmy, jakie zalety ma kosiarka elektryczna.

Wybór kosiarki elektrycznej powinien być uzależniony przynajmniej od kilku kwestii. Jedna z nich to wielkość trawnika, a kolejna to dostępność źródła zasilania i ograniczenia wynikające z długości kabla. Przed zakupem warto również wziąć pod uwagę czas pracy sprzętu - zbyt długi może prowadzić do przegrzania silnika.

Zalety kosiarek elektrycznych

Elektryczne kosiarki to sprzęt ogrodowy, który jest bardzo prosty w obsłudze. Znajdujemy źródło zasilania, inicjujemy start i możemy zabierać się do pracy. To duża różnica w porównaniu do np. modeli spalinowych, które przed eksploatacją należy odpowiednio przygotować do pracy. Kolejny plus, jaki mają kosiarki elektryczne, to mniej wymagający serwis niż w przypadku urządzeń spalinowych. Używając ich, powinniśmy jedynie pamiętać o regularnym ostrzeniu noży. Kosiarka elektryczna "wygrywa" ze spalinową, również jeśli chodzi o emisję hałasu. Sprzęt zasilany energią z gniazdka wytwarza hałas na poziomie 83-97 dB. Oczywiście, parametr ten zależy od mocy silnika. Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę na to, czy kosiarka ma regulację wysokości koszenia, a także jaka jest szerokość koszenia, ciężar urządzenia i pojemność kosza, do którego trafia skoszona trawa. To podstawowe parametry, które należy wziąć pod uwagę, dobierając sprzęt do swoich potrzeb.

Co jeszcze warto wiedzieć o kosiarkach elektrycznych?

Relaksując się w ogrodzie, mamy ochotę oddychać czystym powietrzem. Niestety, używając kosiarki zasilanej paliwem, jesteśmy narażeni na oddziaływanie spalin. Dzięki kosiarce elektrycznej unikniemy tego problemu. Jest ona tańsza w eksploatacji od sprzętu spalinowego oraz łatwiejsza do manewrowania. Do równych trawników o niewielkiej powierzchni wystarczy model o mocy mniejszej niż 1500 W. Sprzęt o mocy 2000 W lub większej pozwoli nam poradzić sobie z wysoką trawą i nierówną powierzchnią. Dobór urządzenia o odpowiedniej mocy jest bardzo istotny, gdyż umożliwi nam ekonomiczną i komfortową pracę w ogrodzie.

Elementem, który najszybciej będzie ulegał zużyciu w przypadku kosiarek, są noże. Ich jakość ma zasadniczy wpływ na efekt koszenia, dlatego powinno się zwracać na nie szczególną uwagę. Nóż w modelach elektrycznych działa na zasadzie łopatek wirnika. Ma dwa ostrza, które tną trawę, a ścinki lądują w specjalnym pojemniku lub wylatują dyszą. W kosiarkach elektrycznych producenci przytwierdzają noże do wału silnika, dlatego powinien on być prawidłowo wyważony.

Aby kosiarka mogła długo nam służyć, należy regularnie ją czyścić (najlepiej po każdym użyciu), konserwować i dokonywać przeglądu najważniejszych elementów. Ze względów bezpieczeństwa przed przystąpieniem do konserwacji musimy odłączyć urządzenie od źródła zasilania.

Komentarze