Jaskier - kwiat ogrodowy łatwy w uprawie

Jaskier - kwiat do ogroduJaskry to bardzo lubiane i łatwe w uprawie kwiaty. Są wśród nich gatunki jednoroczne oraz byliny. Rośliny szybko się rozrastają, są bardzo dekoracyjne, kwitną wiosną i latem. Wśród licznych gatunków i odmian znajdziemy zarówno takie o kwiatach pojedynczych, jak i pełnych. Choć rośliny te kojarzą nam się przede wszystkim z żółtym kolorem kwiatków, to dostępne są również odmiany kwitnące na biało, różowo, pomarańczowo, fioletowo oraz czerwono. Sprawdź, jakie gatunki jaskrów wybrać do ogrodu i na balkon.

Jaskry - kwiaty ogrodowe łatwe w uprawie

Jaskry (Ranunculus) to jednoroczne lub bylinowe rośliny zielne rozpowszechnione na całym świecie (oprócz Antarktydy oraz nizinnych obszarów tropikalnych). W Polsce występuje w stanie dzikim aż 25 gatunków, które osiągają od 10 cm do 1 metra wysokości. Rośliny te wytwarzają kłącza, rozłogi, bulwiaste korzenie bądź bulwiasto zgrubiałe nasady łodyg. Liście tych roślin mogą być zarówno łodygowe, jak i odziomkowe. Charakterystyczne dla gatunków wodnych jest to, że ich blaszki liściowe są silnie podzielone. To bardzo wszechstronne rośliny - możemy je uprawiać w ogrodzie, ale także w pojemnikach na balkonach oraz tarasach. Pięknie prezentują się w ogródkach skalnych, w ogrodach naturalistycznych i wiejskich, a także w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak stawy czy oczka wodne.

Owocami jaskrów są niełupki, które tworzą owoc zbiorowy.

Kwiat Jaskra

Jaskra kwiat

Jaskier - kwiaty

Mogą one wyrastać pojedynczo lub kwiatostanach i pojawiają się na szczytach pędów albo w kątach liści. Są one zapylane są przez owady.

Jaskry - najpiękniejsze gatunki

Najpiękniejsze gatunki polecane do uprawy ogrodowej lub balkonowej to:

 • azjatycki;
 • górski;
 • ostry;
 • rozesłany;
 • różnolistny;
 • tojadolistny.

1. Jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus)

Tej średniej wysokości roślina (20-40 cm) jest byliną. Jest ona bardzo popularny ze względu na swoją wyjątkową dekoracyjność - w zależności od odmiany kwiatki mogą być pełne lub pojedyncze i mają kolor:

 • biały,
 • żółty,
 • pomarańczowy,
 • różowy,
 • fioletowy lub dwubarwny.

Gatunek ten posadźmy na stanowisku słonecznym, ale nie w pełnym i bardzo silnym słońcu w ogrodzie albo w pojemniku na balkonie. Ponadto nadają się także na kwiat cięty, przy czym do wazonu ścinamy tylko egzemplarze w połowie rozwinięte. Rośliny te preferują wilgotną, próchniczną, przepuszczalną glebę zasobną w składniki pokarmowe.

Do najpiękniejszych odmian jaskrów azjatyckich należą:

 • Aazur Red - gatunek pełny, kameliowy, o intensywnie czerwonych kwiatach;
 • Aviv White - pełny, biały z jasnozielonym środkiem;
 • Elegance Orange - pełny, pomarańczowy z żółtym środkiem;
 • Elegnace Yellow - o żółtych, pełnych kwiatkach z jasnozielonymi środkami;
 • Marche Purple - odmiana o fioletowych, pełnych, kameliowych kwiatkach;
 • Marche Rose - pełny, intensywnie różowy, całkowicie rozkwitnięte osobniki przypominają kształtem róże;
 • Pon Pon Malva - to odmiana pełna, o ciekawym pomponowym kształcie i bardzo interesującej barwie, które jest różowa z cieniowaną zielenią.

2. Jaskier górski (Ranunculus montanus)

To bylina o wysokości od 10 do 30 cm, która ma rozgałęzione łodygi i intensywnie żółte kwiaty o średnicy do 3 cm. Gatunek ten w naturze występuje w Alpach, Apeninach i Pirenejach. W uprawie (jako roślina ozdobna) sprawdzi się więc idealnie do ogródków skalnych.

Rośliny te kwitną w okresie od maja do września. Najpiękniejszą odmianą jest Molten Gold o barwie słonecznie żółtej.

3. Jaskier ostry (Ranunculus acris)

Jest to mrozoodporna bylina, którą możemy wykorzystać zarówno do stworzenia ciekawej aranżacji w ogrodzie, jak i na balkonie, ponieważ bardzo ładnie rośnie zarówno w gruncie, jak i w donicy.

Roślina ta ma wzniesiony pokrój, rozgałęzioną i owłosioną łodygę i jest wysokości od 30 do aż 90 cm. Rozmnaża się z siewu nasion na wiosnę, kwitnie przez całe lato (od czerwca do września). Można także kupić gotowe sadzonki tego gatunku w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych.

Jaskier ostry

Jaskier ostry

Jaskier ostry jest bardzo odporny, szybko się rozrasta i nie ma dużych wymagań uprawowych. Rośliny te preferują stanowiska słoneczne i bardzo słoneczne. Będą rosły dobrze niemalże w każdym podłożu, choć optymalna będzie dla nich zasobna próchnicza gleba o umiarkowanej wilgotności. Nie lubią z kolei ziem bardzo ciężkich i takich, z tendencją do tworzenia się zastojów wodnych.

Najpopularniejszą odmianą jest Multiplex o silnie rozgałęzionych pędach i pięknych, pełnych i żółtych kwiatach z zielonkawą plamką pośrodku. Ich średnica to 2,5 cm.

4. Jaskier rozesłany (Ranunculus repens)

Znany też jako rozłogowy, to gatunek bylinowy osiągający wysokość od 10 do 60 cm. Kwiatki tego jaskra są intensywnie żółte i mają około 20 mm średnicy. Rośliny kwitną w okresie od czerwca do sierpnia.

Wariant ten w naturze występuje na stanowiskach wilgotnych, takich jak: brzegi rzek, skraje wilgotnych lasów oraz wilgotne łąki. Świetnie będzie więc rosnąć posadzony przy oczkach wodnych i stawach.

5. Jaskier różnolistny (Ranunculus auricomus)

Ten bylinowy gatunek występuje w stanie dzikim pospolicie niemalże na całym terenie Polski. Osiąga od 10 do 40 cm wysokości i ma rozgałęzioną nagą łodygę. Kwiaty są słonecznie żółte, pojedyncze i ma średnicę od 1 do 2 cm. Rośliny kwitną na wiosnę w kwietniu i maju.

Dobrze rosną na stanowiskach słonecznych oraz lekko zacienionych. Choć nie mają dużych wymagań glebowych, to najlepiej czują się w podłożu świeżym i żyznym, które rzadko przesycha.

6. Jaskier tojadolistny (Ranunculus aconitifolius)

Ta bylina osiąga od 15 do 50 cm wysokości i w naturze występuje w górach centralnej i południowej Europy. Gatunek tojadolistny swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym głęboko powcinanym liściom, które podobne są do liści tojadu. Jego kwiatki są niewielki i mają biały kolor. Mogą one być pojedyncze (przypominają wtedy te poziomek) lub u niektórych odmian (jak na przykład Flore Pleno) pełne.

Jaskier tojadolistny

Jaskier tojadolistny

Gatunek ten lubi stanowiska wilgotne przy strumieniach i rzekach, więc świetnie będzie się czuł w ogrodzie posadzony w pobliżu zbiorników wodnych. Jaskier tojadolistny jest mniej trujący niż pozostałe warianty.

Jaskry możemy uprawiać w ogrodzie na przykład na rabatach kwiatowych czy wzdłuż ścieżek. Wiele gatunków sprawdzi się idealnie również do ogródków skalnych. To także świetne rośliny do uprawy przy oczkach wodnych. Niektóre z nich uznawane są nawet za rośliny wodne o pływających pędach. Te niezwykle dekoracyjne kwiaty nadają się także do uprawy pojemnikowej zarówno na klombach ogrodowych, jak i w donicach oraz skrzynkach ustawionych na balkonie, tarasie czy patio. W uprawie pojemnikowej zwróćmy szczególną uwagę na regularne umiarkowane podlewanie jaskrów, aby podłoże w doniczkach było przez cały czas lekko wilgotne.

Pamiętajmy, że jaskry to rośliny trujące - zawierają one substancję toksyczną o nazwie protoanemonina, która wykazuje działanie narkotyczne i silnie wpływa na układ nerwowy. Z tego powodu lepiej zrezygnować z sadzenia tytułowych roślin w ogrodzie czy na balkonie, jeśli w domu są małe dzieci, które mogłyby podczas zabawy spożyć część rośliny.

Komentarze