Kiedy można rozpocząć budowę domu? Rzecz o pogodzie

Rozpoczęcie budowy domuWypełniliśmy już wszystkie formalności urzędowe związane z rozpoczęciem budowy? A może dopiero przymierzamy się do gromadzenia niezbędnych dokumentów? Bez względu na etap, na którym się znajdujemy - z pewnością odliczamy dni do terminu zainaugurowania prac. Choć po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub dokonaniu zgłoszenia możemy już legalnie zacząć wytyczanie budynku i niwelację działki, nasze plany może popsuć niekorzystna pogoda. Kiedy zatem najlepiej rozpocząć wymarzoną inwestycję?

Początek budowy wiosną lub latem

Wiosna to najlepszy okres, aby rozpocząć prace budowlane na działce. Dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze, a sprzyjająca pogoda umożliwia prowadzenie niezbędnych czynności związanych z wykonaniem wykopu czy wznoszeniem fundamentów. Jeśli tylko nie nastąpią wyjątkowo długie opady deszczu - niewykluczone, że stan surowy otwarty bądź zamknięty będzie gotowy już na jesień.

Chcemy zdążyć z zainaugurowaniem robót wiosną? Odpowiednio wcześnie wytypujmy idealne projekty domów, zlećmy adaptację oraz złóżmy dokumenty w lokalnym urzędzie. Same formalności trwają bowiem zazwyczaj co najmniej kilka miesięcy, a bez ich zakończenia niemożliwe będzie przystąpienie do prac.

Dobrym momentem na rozpoczęcie budowy domu jest także lato. Przy korzystnej pogodzie w najcieplejszym sezonie przygotujemy fundamenty oraz ściany budynku, a nierzadko także strop. Obecne zmiany klimatu powodują, że coraz częściej także późną jesienią utrzymuje się przyjemna aura. Jeżeli trafimy na sprzyjającą pogodę - całkiem prawdopodobne będzie zakończenie stanu surowego otwartego przed zimą.

Rozpoczęcie budowy domu

Rozpoczęcie prac budowlanych jesienią

Napięte terminarze ekip budowlanych oraz problemy z szybkim uzyskaniem pozwolenia na budowę powodują, że część inwestorów rozpoczyna prace budowlane jesienią. W tym czasie możemy z powodzeniem wykonać fundamenty - pamiętajmy jedynie o sprawdzaniu aktualnych prognoz i unikaniu prowadzenia robót przy zapowiadanych przymrozkach. Prawidłowe zabezpieczenie budowy na okres zimy umożliwi nam szybsze rozpoczęcie wznoszenia murów już na wiosnę.

Jeżeli prognozy pogody nie przewidują rychłego nadejścia mrozu, jesienią możemy zaplanować także wykonanie ścian. Sprawna ekipa realizująca projekt domu ze strony https://projekty.muratordom.pl będzie w stanie zakończyć murowanie ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych parteru w ciągu ok. 2 tygodni.

Czy zimą można rozpocząć budowę domu?

Zima nie jest dobrym czasem na rozpoczynanie budowy. Jeżeli nie występują opady oraz panują dodatnie temperatury, to w tym okresie możemy zdecydować się na roboty ziemne. Musimy jednak pamiętać, że po wykonaniu wykopów pod fundamenty, możliwie szybko powinno nastąpić wylanie ław. Budowa w niskiej temperaturze może spowodować, że beton nie osiągnie oczekiwanej wytrzymałości, a zaprawa będzie się kruszyć. Mamy oczywiście na rynku nowoczesne materiały, które mają coraz to lepsze właściwości użytkowe czy parametry techniczne i pozwalają na budowanie zimą. Możemy również zabezpieczać miejsca budowy specjalnymi osłonami, czy stosować urządzenia podwyższające temperaturę otoczenia. Są to wszystko jednak rozwiązania wpływające na podniesienie kosztów inwestycji. Dlatego najbardziej słuszne nadal wydaje się odpowiednie zabezpieczenie i przerwanie budowy na czas zimy.

Chcemy rozpocząć budowę wymarzonego domu? Idealnym okresem na zainaugurowanie prac będzie wiosna lub lato. Nie zdążyliśmy z formalnościami? Także jesienią możliwe będzie wykonanie fundamentów, a niekiedy również ścian nośnych parteru. Dzięki temu z każdym dniem będziemy z radością obserwować postępy na placu budowy, coraz bardziej zbliżając się do wyczekiwanej przeprowadzki.

Zdjęcie główne: Projekt domu A105 - Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska

Zdjęcie w tekście: Projekt M245b - Trafna decyzja - wariant II (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - projekty.muratordom.pl

Komentarze