Kielichowiec wonny - kwiaty, odmiany, wymagania, cięcie

Kielichowiec wonnyMarzysz o ogrodzie lub balkonie pełnym pięknie pachnących kwiatów? Gatunków krzewów, bylin oraz roślin jednorocznych o pachnących kwiatach jest sporo. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kielichowiec wonny, którego niezwykłej urody purpurowe kwiaty wydzielają silny truskawkowy zapach, stąd często roślinę nazywa się truskawkowym krzewem. Dowiedz się, jak się uprawia, pielęgnuje oraz jakie są odmiany kielichowca wonnego?

Kielichowiec wonny - łatwy w uprawie i pięknie pachnący krzew ogrodowy

Krzew ten jest nie tylko aromatyczny i bardzo dekoracyjny, ale również w pełni mrozoodporny i łatwy w uprawie. To duży i wysoki krzew, który najładniej prezentuje się w formie solitera na trawniku lub rabacie w ogrodzie. Jednak nadaje się on również do uprawy w dużej donicy lub skrzyni na tarasie, balkonie lub patio.

Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) to krzew z rodziny kielichowcowatych Calycanthaceae, wywodzący się z południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. Gatunek ten znany jest też jako korzenny krzew lub goździkowy pieprz - ze względu na specyficzny aromat, który wydziela jego kora. Często bywa nazywany także truskawkowym krzewem, ponieważ jego kwiaty intensywnie pachną truskawkami. Osiąga on maksymalnie do 3 metrów wysokości i ma ładnie zaokrąglony rozłożysty pokrój. Kora tego krzewu jest jasnobrązowa w plamki i zawiera dużo olejków eterycznych. Wydzielają je także pędy.

Liście kielichowca wonnego

Liście są duże (od 5 do 16 cm długości i do 6 szerokości) i mają eliptyczny lub jajowaty kształt. Młode listki są obustronnie owłosione, a później owłosienie utrzymuje się tylko na spodniej stronie blaszki liściowej, natomiast wierzchnia część jest błyszcząca i ciemnozielona. Liście opadają na zimę. Jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na piękny żółty kolor.

Kielichowiec wonny - kwiaty i liście

Kwiaty i liście kielichowca wonnego

Kwiaty kielichowca wonnego

Kwiaty truskawkowego krzewu są bardzo atrakcyjne zarówno wizualnie, jak i zapachowo. Rozwijają się on pojedynczo na szczytach pędów i mają średnicę do 5 cm. Równowąskie listki okwiatu sprawiają, że kwiaty mają bardzo oryginalny kształt. Są one też wyjątkowe ze względu na silny truskawkowy aromat, który wydzielają. Krzew zakwita w czerwcu oraz lipcu. Barwa kwiatów z reguły jest brunatna lub bordowa, jednakże zdarzają się także odmiany o innych kolorach.

Kielichowiec wonny - owoce

Owocami są podłużne niełupki o długości do 7 cm wypełnione licznymi niewielkimi podłużnymi nasionami. Nie są one zbyt dekoracyjne, ale zawarte w nich nasiona są żywotne i możemy je wykorzystać do rozmnożenia krzewu.

Gatunki kielichowca

Poza kielichowcem wonnym, w uprawie ogrodowej spotykany jest również:

  • chiński,
  • Raulstona,
  • plenny.

Odmiany kielichowca wonnego

  • Athens - piękna odmiana o wyjątkowym seledynowo-żółtym kolorze kwiatów;
  • Ferox - to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów roślin, ponieważ jest bardzo rzadka. Bardzo ciężko ją zdobyć w Polsce, ale można sprowadzić z innych krajów Europy. Krzewy są dosyć niskie - osiągają maksymalnie 1,5 metra wysokości. Kwiaty tej odmiany są intensywnie purpurowo-czerwone;
  • Purpureus - odmiana u której spodnie strony blaszek liściowych są czerwono-fioletowe, a jesienią całe liście przebarwiają się na purpurowy kolor. Kwitnie obficiej niż podstawowy gatunek.

Zjawiskowa odmiana kielichowca wonnego

Kielichowiec wonny w ogrodzie

Ciekawymi odmianami innych kielichowców są:

  • Venus - wyjątkowo pienna, ale rzadko spotykana hybryda, powstała ze skrzyżowania kielichowca Raulstona oraz chińskiego. Ma wyjątkowej urody kwiaty w kształcie gwiazdy, których białe płatki zabarwione są u podstawy na purpurowy-amarantowy kolor;
  • Nanus - niska odmiana plennego, odrastająca do 1 metra wysokości o liściach zielonych od spodu.

Kielichowiec wonny - wymagania uprawowe, pielęgnacja

Uprawa tej rośliny jest łatwa - jest to krzew odporny, który bardzo dobrze czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Nie ma on dużych wymagań i nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej zostały omówione zasady uprawy i pielęgnacji truskawkowego krzewu.

1. Stanowisko dla kielichowca wonnego
Krzew preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste osłonięte od silnych wiatrów. Nie zaleca się jego sadzenia na wystawie południowej, gdzie słonce bardzo silnie operuje przez cały dzień, ponieważ w takim miejscu będą zasychać końce płatków kwitnących kwiatów. Z kolei na stanowisku bardzo zacienionym, krzew będzie słabo rósł i wytworzy niewiele kwiatów, które w dodatku będą bardzo słabo pachnieć.

2. Kielichowiec wonny - podłoże
Rośliny te sadzimy w próchnicznej, żyznej i wilgotnej ziemi. Nie czują się one dobrze w podłożu bardzo lekkim, piaszczystym. Jeśli podłoże w naszym ogrodzie jest właśnie takie, a marzymy o uprawie tego krzewu, to wymieszajmy je z kompostem i gliną, aby poprawić warunki powietrzno-wodne w glebie. Podłoże dla truskawkowego krzewu powinno mieć odczyn od kwaśnego do lekko zasadowego - roślina najładniej kwitnie w ziemi lekko kwaśnej.

3. Sadzonki kielichowca wonnego
Młode krzewy sadzimy wiosną lub późnym latem. Na kilka godzin przed tym zabiegiem namaczamy jego bryłę korzeniową w wodzie - pamiętajmy, że dołek powinien być o co najmniej 50% większy niż bryła korzeniowa, aby uniknąć uszkodzenia korzeni podczas sadzenia. Na dno dołka wsypujemy warstwę drenażu, a korzenie obsypujemy ziemia zmieszaną z kompostem. Od razu po posadzeniu krzew dobrze podlewamy. Jeśli sadzimy kilka kielichowców obok siebie, to zachowajmy pomiędzy nimi odstęp 50 cm. Do uprawy pojemnikowej tego krzewu najlepiej sprawdzi się duża i ciężka gliniana lub ceramiczna donica. Na jej dno wsypujemy warstwę drenażu w postaci tłucznia, żwirku lub keramzytu. Roślinę sadzimy w standardowej ziemi kwiatowej. Warto wzbogacić ją odrobina kompostu lub próchnicy.

4. Podlewanie truskawkowego krzewu
Nie lubi on ani przesuszania, ani zalewania - zbyt słabo podlewany będzie gubić liście i kwiaty, a przelewany dotknie zgnilizna korzeni. Najlepiej podlewać tą roślinę umiarkowanie, ale często. Przed każdym podlaniem sprawdźmy, czy podłoże pod krzewem lub w donicy lekko przeschło. Roślinę podlewamy wodą deszczową lub ustaną przez noc wodą kranową. Latem podlewanie zaplanujmy we wczesnych godzinach porannych, aby uniknąć szybkiego parowania wody z podłoża podczas dużych upałów.

5. Nawożenie korzennego krzewu
Te rosnące w ogrodzie nie wymagają nawożenia przez cały sezon. Wystarczy je raz w roku wiosną dokarmić dawką kompostu. Nieco inaczej wygląda sytuacja nawożenia w uprawie pojemnikowej, gdzie ziemia szybciej się wyjaławia. Tutaj warto 2-3 razy w sezonie zasilić roślinę wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Z tym, że nawożenie rozpoczynamy dopiero od drugiego roku po posadzeniu.

6. Cięcie kielichowca wonnego
Roślina ta dobrze znosi przycinanie, ale jest to krzew, który rośnie wolno, więc nie potrzebuje go co roku. Zakres cięcia zależy od nas - warto raz na 2-3 lata przyciąć nieco krzew, aby zachować jego ładną formę i obfitość kwitnienia. Częściej możemy wykonywać jedynie tak zwane cięcie sanitarne polegające na usunięciu jedynie chorych lub połamanych pędów. Zabieg ten wykonuje się wczesną wiosną (w marcu). Krzewy przycinamy w słoneczny bezmroźny dzień, a nożyce lub sekator powinien być ostry i zdezynfekowany.

Truskawkowy krzew nadaje się zarówno do niewielkiego, jak i do dużego ogrodu. Na małej przestrzeni będzie się pięknie prezentować jako soliter, natomiast na większej warto posadzić go w grupach po kilka roślin obok siebie. Możemy też zestawiać go z innymi gatunkami o podobnych wymaganiach stanowiskowych i glebowych. Roślina ta wygląda i czuje się świetnie na przykład w towarzystwie różaneczników. W ogrodzie warto posadzić je w pobliżu domu, aby na co dzień docierał do nas przepiękny zapach jego kwiatów. Krzew będzie ładnie rósł również w dużym pojemniku na balkonie lub tarasie. Odpoczynek po pracy w jego pobliżu będzie czystą przyjemnością wypełnioną obłędnym truskawkowym aromatem.