Klon zwyczajny, pospolity - drzewo łatwe w uprawie

Klon zwyczajny, pospolity Crimson KingKlon zwyczajny (pospolity) to jedno z najczęściej wybieranych do uprawy w ogrodzie drzew liściastych. Ten piękny i bardzo wytrzymały gatunek świetnie znosi mrozy oraz jest odporny na choroby i szkodniki. To popularne drzewo liściaste jest dekoracyjne od wczesnej wiosny, gdy pojawiają się na nim subtelne i delikatne kwiaty, do jesieni, gdy jego liście spektakularnie przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Klon zwyczajny jest dostępny w wielu ciekawych odmianach. Sprawdź, jaki klon zwyczajny wybrać do ogrodu i jak go uprawiać?

Klon zwyczajny, pospolity - łatwe w uprawie drzewo do ogrodu

Klony zwyczajne to drzewa łatwe w uprawie, które nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdzą się więc w ogrodzie początkujących miłośników ogrodnictwa. Te rośliny najlepiej wyglądają w formie soliterów, ale można z nich stworzyć również bardzo ciekawe aranżacje złożone na przykład z kilku różnych oryginalnych odmian.

Klon zwyczajny, zwany także pospolitym (Acer platanoides) to atrakcyjne drzewo liściaste, naturalnie występujące w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej oraz Wschodniej, a także na Kaukazie i na Bałkanach, ale występuje on dosyć pospolicie również niemal w całych Włoszech oraz we Francji. Klony znajdziemy w lasach liściastych na niżu oraz w niższych rejonach górskich, ale także są one bardzo często sadzone w parkach i ogrodach miejskich, ponieważ są to drzewa wyjątkowo odporne na zanieczyszczenia środowiska i mało wymagające. Mają one dużą tolerancję w stosunku do podłoża oraz stanowiska.

Klon zwyczajny to drzewo zrzucające liście na zimę, które dorasta do wysokości około 30 metrów i ma piękną rozłożystą okrągło-parasolowatą koronę o szerokości do 20 metrów. Drzewa mają regularny pień o średnicy do 1,5 metra, a ich kora może przybierać barwę:

  • brązową,
  • brązowo-czerwoną,
  • szarą,
  • a w starszym wieku niemal czarną.

Młode gałązki klonów są oliwkowozielone, a starsze brązowe.

Liście, kwiaty i owoce klonu zwyczajnego

Pojawiające się na gałązkach pąki kwiatowe oraz liściowe są bardzo charakterystyczne. Są one jajowate i okrywają je gładkie czerwono-brązowe łuski z zielonymi plamkami u nasady.

Liście klonu zwyczajnego są piękne, okazałe i mają dłoniasto-klapowany kształt (5-7 klap) oraz zaostrzone wierzchołki. Liście osiągają długość do 15 cm i od 10 do aż 18 cm szerokości. Wcięcia pomiędzy klapami są zaokrąglone, a brzegi blaszki liściowej ząbkowane. Wierzchnia strona liści jest ciemnozielona, a spodnia nieco jaśniejsza. Liście klonu osadzone są na gałęziach naprzeciwlegle na długich ogonkach, które mogą mieć kolor od różowego po ciemnoczerwony.

Kwiaty klonu pospolitego pojawiają się wczesną wiosną i choć są niepozorne, to jest ich bardzo dużo, co sprawia, że kwitnące drzewa wyglądają zjawiskowo i atrakcyjnie. Kwiatki mają zielono-żółty kolor i zebrane są w składające się z maksymalnie 30 kwiatów wzniesione baldachogrona.

Owoce klonu zwyczajnego

Owoce klonu zwyczajnego

Owocami klonu są ulistnione orzeszki, nazywane często skrzydlakami. Mają one około 5 cm długości i początkowo są jaskrawo-zielone, a gdy nasiona dojrzeją, stają się brązowe.

Odmiany klon zwyczajnego

Klon dostępny jest w ogromnej liczbie odmian. Praktycznie wszystkie z nich nadają się do uprawy ogrodowej. Znajdziemy wśród nich zarówno klony wysokie, jak i karłowe, które świetnie sprawdzą się nie tylko w małych ogrodach czy na skalniakach, ale również w uprawie doniczkowej na balkonie lub tarasie. Wybierając klon, weźmy pod uwagę siłę wzrostu danej odmiany, aby drzewo dobrze wyglądało i czuło się w naszym ogrodzie.

Odmiany klonu pospolitego do uprawy ogrodowej

  • Almira - piękna, niska odmiana o okrągłej koronie dorastająca maksymalnie do 6 metrów;
  • Cleveland - osiąga 12 - 15 metrów wysokości, a jej korona ma owalny kształt;
  • Crimson King - jest to odmiana średniego wzrostu o pięknych ciemnopurpurowych liściach oraz czerwono-pomarańczowych kwiatach;
  • Drummondii - bardzo ciekawa dorastająca do 12 metrów wysokości odmiana, której młode liście są różowe, a starsze zielone z kremowymi brzegami;
  • Faassen’s Black - odmiana o wyjątkowo dużych liściach w kolorze czerwonym i żółtych kwiatach;
  • Globosum - popularna wolno rosnąca odmiana szczepiona na pniu o bardzo regularnej, gęstej, kulistej koronie. Drzewa po 10 latach uprawy osiągają zaledwie 5 metrów wysokości. Liście tej odmiany są zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowy kolor. Kwiaty są barwy cytrynowej;
  • Novush - jest to kultywar w formie krzewu o gęstej koronie osadzonej na niskim pniu. Liście są małe i ciemnozielone;
  • Princeton Gold - odmian dorastająca do 14 metrów wysokości o pięknych złociście-żółtych liściach przez cały sezon;
  • Pyramidale Nanum - niska odmiana o kolumnowym pokroju, która po 10 latach uprawy osiąga zaledwie 5 metrów wysokości. Liście są zielone;
  • Royal Red - dorasta do 12 metrów. Ma szeroką koronę o lekko stożkowatym pokroju i ciemnopurpurowe liście, które jesienią przebarwiają się na jaskrawo czerwony kolor.

Klon zwyczajny (pospolity) - uprawa i pielęgnacja

Klony to drzewa łatwe w uprawie i bardzo wytrzymałe. Niestraszne im mrozy oraz niekorzystne warunki środowiskowe. Choć poradzą sobie na różnych stanowiskach i nawet w bardzo słabej glebie, to jednak, aby były jak najbardziej okazałe, warto zapewnić im dobre warunki wzrostu.

Liście klonu zwyczajnego

Liście klonu zwyczajnego

Stanowisko dla klonu zwyczajnego
Klony najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych oraz lekko zacienionych. Pamiętajmy, że są to drzewa o rozłożystych koronach, które potrzebują przestrzeni, aby się rozrastać. Wybierzmy więc dla nich takie miejsce w ogrodzie, gdzie będą czuły się swobodnie. Odradza się ich sadzenie bezpośrednio przy ogrodzeniach, przy ścianie domu czy w bardzo bliskiej odległości od innych drzew. Klony zwyczajne to drzewa w pełni mrozoodporne. Zabezpieczenia na zimę wymagają jedynie karłowe egzemplarze uprawiane w donicach na balkonach i tarasach, ponieważ ze względu na ograniczoną ilość podłoża w donicy, system korzeniowy takich drzewek jest słabiej chroniony przed zimnem.

Podłoże dla klonu pospolitego
Klon zwyczajny będzie dobrze rosnąć w przeciętnej ziemi ogrodowej. Możemy domieszać do niej nieco podłoża dla różaneczników, aby uzyskać lekko kwaśmy odczyn, w którym klony czują się najlepiej. Pamiętajmy, że dla klonów najważniejsze jest to, by podłoże było przepuszczalne i bez zastojów wody, których drzewa nie lubią.

Sadzenie klonu zwyczajnego
Klony możemy sadzić w terminie wiosennym od marca do początku maja lub jesiennym między końcem sierpnia a październikiem. Bryłę korzeniową przed sadzeniem moczymy w wodzie przez co najmniej 30 minut. Przed sadzeniem warto wymieszać podłoże z odrobiną nawozu naturalnego w postaci kompostu. Młode drzewko dobrze jest podeprzeć palikiem. Unikajmy sadzenia pod klonem pospolitym innych roślin, na przykład: bylin ozdobnych czy jednorocznych roślin kwitnących. Drzewo wytwarza bowiem gęsty system korzeniowy tuż pod powierzchnią ziemi.

Podlewanie i nawożenie klonu zwyczajnego
Młode klony pospolite podlewamy po posadzeniu. Dorosłe drzewa z reguły doskonale radzą sobie same z zaopatrzeniem w wodę. Podlewamy je jedynie latem podczas przedłużających się upałów. Co roku na wiosnę warto dokarmić drzewa dawką naturalnego kompostu.

Klon zwyczajny - przycinanie
Klon zwyczajny to gatunek, który bardzo źle znosi przycinanie, należy więc ograniczyć je do niezbędnego minimum. Wycinany jedynie w razie potrzeby uszkodzone gałęzie. Korona klonów jest bardzo regularna i zachowuje swój kształt, dlatego nie wymaga formowania. Jeśli konieczne jest wycięcie większej ilości gałęzi, zróbmy to późnym latem, gdy drzewo nie ma już tylu soków, a ich ciśnienie jest znacznie niższe.

Rozmnażanie klonu zwyczajnego
Klon możemy rozmnożyć wczesną wiosną lub późną jesienią z sadzonek pędowych. W uprawie amatorskiej możemy również spróbować wysiać nasiona klonu. Interesujące odmiany klonów odstępne w szkółkach drzew są z reguły szczepione.

Klon pospolity to nie tylko ładny gatunek ozdobny. Według starych wierzeń słowiańskich klony to magiczne drzewa ochronne, które strzegą domostw przez złymi mocami. Niegdyś robiono z nich amulety, a podczas budowy domu wieszano klonowy wianek w okolicy dachu lub na drzwiach. Niezależnie od tego, czy wierzymy w stare słowiańskie legendy, czy nie, klon zwyczajny posadzony w ogrodzie z pewnością przyniesie nam dużo radości i dobrej energii, ponieważ jest to gatunek wyjątkowo piękny.

Komentarze