Kolorowy ogród w zimie? To możliwe

Kwiaty brzoskwini zimąSą ludzie, którzy w zimie rezygnują z troski o ogród i pozostawiają go bez opieki. Okazuje się jednak, że jest to bardzo złe posunięcie, gdyż ogród również w zimie jak najbardziej może być kolorowy i piękny.

Wczesne planowanie

Oczywiście, jeśli nie chcemy, aby zima była okresem, w którym nasz ogród jest nijaki i brak w nim kolorów, musimy zadbać o niego wcześniej, zanim przyjdzie zima. Warto pomyśleć na przykład o zasadzeniu w ogrodzie jakiś roślin całorocznych. Oczywiście, najpopularniejsze są wciąż wszelkie drzewa czy też krzewy iglaste, które w zimie nie tracą zielonych igieł. Jednakże, nie każdy lubi tego rodzaju rośliny. Okazuje się jednak, że nie tylko rośliny iglaste mogą ozdobić nasz ogród gdy przyjdzie zima.

Brzoza

Kora ozdobna

Wydaje się, że dobrym posunięciem jest zasadzenie w ogrodzie drzew, które mają ciekawe, kolorowe kory. W przeciwieństwie do kwiatów czy liści, kora jest obecna przez cały rok, co więcej, przez cały rok ma taki sam kolor. Nie jest więc wrażliwa na to, że bardzo spadnie temperatura powietrza czy też, że spadnie śnieg.

Jedną z roślin o bardzo ciekawej korze jest niewątpliwie klon cynamonowy. Drzewko to swoją nazwę, jak łatwo się domyślić, zawdzięcza właśnie kolorowi swojej kory. Jest ona bowiem najczęściej określana jako cynamonowa.

Zaletą tego drzewa jest to, że jest ono niewielkich rozmiarów. Nie dla każdego oczywiście musi to być zaletą, jednakże niewątpliwie powinno to ucieszyć wszystkich posiadaczy niewielkich ogrodów. Często, gdy ma się mały ogród, trudno znaleźć w nim miejsce, aby zasadzić jakiekolwiek drzewo. Klon cynamonowy jednak powinien zmieścić się praktycznie w każdym ogrodzie. Duży ogród bez dwóch zdań pomieści nawet kilka takich drzewek.

Irga zimą

Dereń biały - zimowa ozdoba każdego ogrodu

Kolejnym drzewem zachwycającym swoją korą jest dereń biały. Warto zauważyć, że roślina ta kwitnie w bardzo typowym dla kwitnienia roślin okresie, a dokładnie w maju. Nie jest to więc zimowa roślina, jednakże jak już wspomniano, kora drzew zachowuje kolor przez cały rok, przez co dereń biały jest ozdobą ogrodu przez wszystkie pory roku, pomimo, iż w zimie nie posiada on absolutnie żadnych kwiatów.

Kolor kory derenia wbrew pozorom wcale nie jest biały. Najczęściej, kora występuje w kolorze czerwonym. Zdecydowanie jest to dosyć niezwykłe, niewiele drzew bowiem ma czerwoną korę. Właśnie z tego względu dereń biały jest ozdobą dla ogrodu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie zawsze jego kora jest czerwona. Jest kilka odmian derenia, dlatego też kora może występować również w kilku innych kolorach. Tym nie mniej, zawsze jest ona oryginalna i świetnie nadaje się do ubogacenia kolorystycznego każdego ogrodu.

Leszczyna

Kwiaty zimowe

Jak się okazuje, ku zdziwieniu wielu osób nie będących profesjonalnymi ogrodnikami, są również takie rośliny, przede wszystkim drzewa i krzewy, które cieszą nasze oczy kolorowymi kwiatami nie tylko na wiosnę czy też w lecie, ale również w zimie. Oczywiście, mniej jest takich roślin od tych, które kwitną na wiosnę, tym nie mniej i tak jest ich całkiem dużo.

Przykładem rośliny, której kwiaty wyrastają w zimie jest na przykład oczar pośredni. Warto zauważyć, że roślina ta jest bardzo nietypowa nie tylko ze względu na to, że jej kwiaty pojawiają się w zimie. Jej kwiaty same w sobie są również bardzo nietypowe.

Jeśli chodzi o kwiaty oczaru pośredniego, są one nietypowe z tego względu, że do złudzenia przypominają nitki. Są cienkie i najczęściej jest ich dosyć dużo. Jeśli chodzi o to w jaki sposób rosną, również jest to dosyć niezwykłe. Kwiaty te bowiem nie rosną ani do góry, ani też w dół, lecz oplatają się wokół rośliny, a konkretnie jej gałęzi. Dzięki temu, cały oczar jest kolorowy, gdyż gałęzie zakryte są przez kolorowe kwiaty.

Zimowy ogród

Kolejną ciekawostką jest to, że w zależności od tego, na jaką odmianę oczaru się zdecydujemy, taki kolor kwiatów będziemy mieć. Mogą one bowiem być żółte, jednakże w innych odmianach są czerwone. Ciekawym rozwiązaniem jest zasadzenie kilku krzewów oczaru z różnych odmian. W takim przypadku bowiem, nasz ogród w zimie staje się wielokolorowy i wyróżniający się na tle innych ogrodów. Wystarczy wyobrazić sobie czerwono żółty ogród przykryty cienką warstwą śniegu, aby być przekonanym, że zasadzenie oczaru to świetny pomysł.

Dla osób które posiadają swój ogród jest on często oczkiem w głowie. W zimie niestety dla wielu z nich nie jest on jednak źródłem radości. Wydaje się, że najwyższy czas to zmienić poprzez wykorzystanie powyższych pomysłów na upiększenie ogrodu w zimie.

Autor: www.ogrodolandia.pl.

Komentarze