Kolory ziemi

Kolory ziemiKolory ziemi we wnętrzach sprawdzają się idealnie. Symbolizują z jednej strony elegancję, a z drugiej naturę, pozwalają na relaks i odpoczynek. Kolory ziemi to odcienie beżu, brązu i zieleni. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać efekt eleganckiego i przytulnego pokoju.

Kolory ziemi sprawdzają się w każdym pomieszczeniu: łazience, kuchni, sypialni, salonie czy pokoju, wspaniale komponują się z innymi ciepłymi i neutralnymi barwami, warto też czasem zestawić je z barwami zimnymi, np. szarością czy fioletem. Kolory ziemi to barwy kojarzone przede wszystkim z klasycznym wystrojem wnętrz. Są neutralne i ponadczasowe, dzięki czemu używają ich osoby w różnym wieku.

Jakie są kolory ziemi?

Pod pojęciem "kolory ziemi" kryją się odcienie ciepłego brązu, beżu i zieleni (przede wszystkim złamanej). Ich gama ziemi jest bardzo interesująca. Każdy z odcieni jest jedyny w swoim rodzaju i może być wykorzystany do różnych celów. Brązy, żółcienie i zielenie mają wiele odsłon.

Kolory ziemi w pokoju

Zielenie

Pierwszym z kolorów ziemi jest zielony, który kojarzy się przede wszystkim z naturą. Zieleń idealnie sprawdza się zarówno w mieszkaniach klasycznych jak i nowoczesnych. Daje ulgę zmęczonym oczom - np. patrzenie na zieloną ścianę uspokaja i działa relaksująco. Posiada on wiele odcieni. Jednym z bardziej popularnych jest khaki. Często mówi się o nim "zapylony" lub "kolor pyłu". Popularnie opisywany jest jako mieszanina płowego, kasztanowego i ziemistego. W kontekście odcieni zielonego często mówi się również o tabaczkowym i oliwkowym. Pierwszy z nich to jasnobrązowy zielony, drugi charakteryzowany jest jako brudnożółtozielony. Spotyka się go w naturze u owoców oliwki i wykorzystuje w celach kamuflażowych.

Brązy

Brązy to najcieplejsze z kolorów ziemi - zapewniają spokój i przytulną atmosferę. Stosowane są również zarówno do pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym jak i wnętrz klasycznych. Kolor brązowy jest elegancki, szykowny i wytworny, a w tradycyjnych pokojach daje wrażenie ciepła, stabilności, podtrzymuje rodzinną atmosferę. Idealnie łączy się z beżem, żółcią, zielenią, czerwienią czy oranżem. Brąz daje ciekawe efekty w połączeniu z kolorem oliwkowym, bordowym, jasnym brązem, kolorem kawowym, koralowym. Prym wśród odcieni wiedzie kasztanowy. To kolor opisywany najczęściej jako czerwony zmieszany z brązowym. Niektórzy określają jednak mianem kasztanowego również zgaszony bordowy. Zdecydowanie mniej czerwonawym odcieniem brązu jest sjena. Jej pigment uzyskuje się z tlenków żelaza. Posiada wiele odsłon, z których szczególnie znane to sjena palona, surowa i ciemna. Warto również wspomnieć o odcieniu takim jak palisander. Ten ciemny kolor inspirowany jest naturalnym drewnem. To przeciwwaga do jasnych, stonowanych odcieni, które same są nijakie.

Żółcienie

Kolor żółty również nazywany jest kolorem ziemi. W naturze kojarzy się przede wszystkim ze słońcem i skałami. Najbardziej popularne w aranżacji wnętrz odcienie to ochra i ugier. Pierwszy, ciepło rudozłoty, to kolor poświaty nieba wokół zachodzącego, letniego słońca. Ugier z kolei jest odcieniem zróżnicowanym. Może przyjmować barwy od żółtej do złocistobrunatnej. Kojarzy się głównie ze skałami.

Kolory ziemi w aranżacji mieszkań

Kolory ziemi pozwalają na stworzenie przyjaznej, ciepłej aranżacji wnętrza. Poprzez związek z naturą pomagają uzyskać uniwersalny, ponadczasowy efekt. Beże i brązy szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku osób, które lubią ład i cenią sobie rodzinną atmosferę. Kolory te ocieplają wnętrze. Świetnie nadają się jako kolor mebli, jednak równie ciekawy efekt można uzyskać malując nimi ściany. Żółcienie idealnie rozświetlają wnętrze i nadają mu blask. Odcienie złamanego zielonego są z kolei interesującym akcentem w stonowanym pokoju. Idealnie nadają się na przykład na obicie kanapy.

Kolory te dobrze zgrywają się z wszelkiego rodzaju dodatkami imitującymi naturę, takimi jak skaliste płytki czy rośliny doniczkowe. Wnętrze utrzymane w opisywanych barwach jest ciepłe i przytulne. Pozwala stworzyć idealne miejsce do relaksu dla całej rodziny. Takie rozwiązanie jest ponadczasowe i cały czas utrzymuje się wśród trendów aranżacyjnych.

Kolory ziemi to połączenie elegancji i subtelności, które przyciąga uwagę osób o różnych gustach.

Komentarze