Komarzyca - odmiany, uprawa, zastosowanie

KomarzycaCoraz większą popularnością w balkonowych kompozycjach roślinnych cieszą się rośliny takie jak komarzyca (plektrantus koleusowany), werbena, lawenda czy bazylia, które są naturalnymi repelentami. Dokuczliwe owady na przykład komary i meszki potrafią uprzykrzyć wieczór spędzony na balkonie czy tarasie. Aby je odstraszyć, stosujemy repelenty w sprayu lub świece repelentowe.

Niestety, bardzo często zawierają one chemiczne środki, które mogą powodować reakcje alergiczne, nie są wskazane dla dzieci i kobiet w ciąży. Nie są one też przyjazne dla środowiska naturalnego.

Alternatywą dla syntetycznych repelentów są środki, które w składzie zawierają naturalne substancje odstraszające owady jak na przykład olejki eteryczne. Są one bezpieczne i skuteczne, ale wymagają częstej aplikacji, ponieważ działają krótko. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zasadzenie na balkonie czy tarasie roślin, które wydzielają substancje odstraszające uporczywe owady, a jednocześnie ich walory dekoracyjne wzbogacą nasze kompozycje kwiatowe. Taki skuteczny naturalny repelent to między innymi plektrantus koleusowaty, zwany popularnie komarzycą.

Komarzyca - właściwości

Plectrantus forsteri, czyli pokrzelica Forstera lub plektrantus koleusowany znany jako komarzyca to roślina z rodziny jasnotowatych Lamiaceae, która naturalnie występuje w Afryce, Azji oraz Australii. Jest to gatunek bylinowy o wonnych mięsistych liściach i owłosionych zwisających do 100 cm długości pędach. Listki w zależności od odmiany są jasnozielone, zielono-białe, zielono-biało-żółte, w dwóch odcieniach zieleni lub zielone z purpurowymi elementami na przykład użyłkowaniem liści. Wydzielają one bardzo intensywny zapach, który wyczuwalny jest szczególnie wieczorami. Silnie odstrasza on uciążliwe komary i meszki.

Kwiaty komarzycy
Są one niepozorne, grzbieciste, dwuwargowe w kolorze białym lub jasnofioletowym i wyrastają one w okółkach na szczytach pędów, tworząc około 15 cm grona.

Najpopularniejsze odmiany komarzycy

  • Nico - odmiana o zielonych okrągłych liściach z fioletowym zabarwieniem nerwów i spodniej strony blaszki liściowej;
  • Two Tone - piękna odmiana o purpurowo zabarwionej spodniej stronie liści oraz purpurowych pędach;
  • Green Mountain - odmiana o liściach trójbarwnych biało-żółto-zielonych;
  • Elf - jest to odmiana o liściach w dwóch odcieniach zieleni, które są wyjątkowo grube i wyrastają na pędach znaczniej gęściej niż u innych odmian;
  • Cilatus - cechą charakterystyczną tej odmiany są nieregularnie powcinane na brzegach liście w kolorze zielonym z białymi plamkami.

Komarzyca - uprawa

Plektrantus to roślina łatwa w uprawie o niewielkich wymaganiach.

Idealne warunki dla tego gatunku to:

1. Stanowisko

Choć komarzyca jest rośliną pochodzącą z ciepłego klimatu i preferującą stanowiska słoneczne, to niekiedy jej liście mogą ulec poparzeniu, gdy słońce bardzo silnie operuje na przykład na balkonie o wystawie południowej. Bez problemu poradzi sobie w warunkach półcienia, ale kiepsko rośnie w całkowitym zacienieniu, a jej pędy ulegają wtedy nienaturalnemu wydłużeniu, a liście bledną.

Choć jest to bylina, to w Polskich warunkach klimatycznych nie zimuje na dworze, ponieważ jest zupełnie nieodporna na niskie temperatury. Oczywiście jest możliwe przezimowanie komarzycy, ale w tym celu trzeba jesienią przenieść ją do pomieszczenia.

2. Podłoże

W tej kwestii komarzyca nie ma szczególnych wymagań. Doskonale rośnie w standardowej ziemi ogrodniczej, którą kupimy w każdej kwiaciarni. Plektrantus nie lubi jedynie ziemi bardzo ciężkiej, zatrzymującej dużo wody.

3. Podlewanie i nawożenie

Komarzycę najlepiej podlewać często, ale niezbyt obficie. Roślina czuje się najlepiej, gdy podłoże jest przez cały czas lekko wilgotne. Znosi również krótkotrwałe przesuszenie, ale jest bardzo wrażliwa na zalanie i łatwo gnije.

Nawozimy ją raz na dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych. Można także przy sadzeniu wymieszać podłoże z wolnodziałającym nawozem granulowanym, dzięki czemu nie będziemy musieli przez cały sezon zaprzątać sobie głowy nawożeniem.

4. Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Pędy komarzycy warto uszczykiwać na końcach, ponieważ z czasem stają się mocno wybujałe, a pomiędzy kolejnymi liśćmi powstają duże puste przestrzenie, co nie wygląda zbyt estetycznie. Unikniemy tego regularnie na przykład raz na 2-3 tygodnie delikatnie ręcznie skracając pędy.

Uszczyknięte fragmenty pędów możemy wykorzystać, jako sadzonki. Wystarczy ukorzenić je w wodzie lub włożyć bezpośrednio do podłoża na głębokość 2-3 cm. Komarzyca to roślina, która bardzo łatwo się ukorzenia i nie wymaga stosowania specjalistycznych preparatów ukorzeniających.

Komarzyca - zastosowanie

Komarzycę możemy potraktować jako samodzielną roślinę ozdobną lub zestawić z innymi popularnymi roślinami balkonowymi, zarówno tymi kwitnącymi, jak i zielonymi.

Samodzielnie pięknie prezentuje się w dużych wiszących donicach, tworząc zwarte zwisające do 1 metra długości połacie. Dobrym pomysłem jest posadzenie w jednej takiej donicy kilku różnych odmian komarzycy różniących się ubarwieniem liści.

Jeżeli chcemy posadzić komarzycę w towarzystwie roślin kwitnących, wybierzmy takie o podobnych wymaganiach jak na przykład pelargonie czy werbeny. Rośliny kwitnące umieśćmy w środkowej części pojemnika, a plektrantus w bocznej, ponieważ jest to roślina bardzo ekspansywna i szybko rozrastająca się, która w centrum pojemnika z łatwością zdominuje i przytłoczy współtowarzyszące gatunki.

Wiele osób traktuje komarzycę jako roślinę jednoroczną i w następnym sezonie po prostu kupuje nową. Można spróbować ją przezimować, jeśli dysponujemy jasnym pomieszczeniem, w którym zimą temperatura wynosi pomiędzy 10 a 16 stopni. Jesienią przed pierwszymi przymrozkami przycinamy komarzycę na wysokość 10-15 cm i przenosimy do takiego miejsca - może to być na przykład klatka schodowa czy pomieszczenie gospodarcze. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie, ale nigdy nie dopuszczamy do całkowitego przeschnięcia podłoża, aby nie zasuszyć rośliny.

W maju możemy rośliny ponownie wystawić na taras, balkon lub pozyskać z nich sadzonki pędowe do nowych nasadzeń.

Niestety, w naszym klimacie ciężko przezimować najbardziej cenionym odmianom o zielonym liściach z białymi zdobieniami. Znacznie lepiej zimują te zielonolistne oraz o liściach zielono-fioletowych.

Komentarze