Kompost, czyli jak uzyskać darmowy, ekologiczny nawóz do ogrodu?

KompostownikW ciągu roku na ogrodzie znajdziesz wiele cennych odpadków roślinnych. Mógłbyś je wyrzucić, ale po co? Przeznacz je na kompost!

Kompostownik do tej pory mógł Ci się kojarzyć z niezbyt przyjemnie pachnącym i nieestetycznym miejscem. Pora odczarować tę wizję. Zapraszamy do lektury!


Kompost, czyli co to takiego?

Kompost to nic innego jak nawóz organiczny, uzyskany z odpadów roślinnych, powstający poprzez tlenowy rozkład resztek roślinnych przez mikroorganizmy. Ten proces dokonuje się w pryzmach kompostowych albo kompostownikach.

Kompost dobra rzecz - czyli zalety posiadania kompostu

Kto by pomyślał, że ma ich tak wiele, ważnych zarówno dla ogrodu jak i ogrodników. Nie grzeszy wyglądem. Zapach też ma nieciekawy. Za to jest taki pożyteczny!

 • uniwersalny - wzbogaci uprawy każdego rodzaju,
 • jest łatwo przyswajany przez wzrastające rośliny, poprawiając ich kondycję i rozwój,
 • wzbogaca glebę w próchnicę i jest źródłem kwasów humusowych,
 • zapewnia roślinom cenne makro- i mikroelementy,
 • ulepsza żyzność gleb lekkich oraz rozluźnia podłoża gliniastych,
 • nie można przy jego pomocy przenawozić, gdyż nie uszkadza młodych roślin, a składniki odżywcze uwalniają się stopniowo,
 • najtańszy i ekologiczny materiał do nawożenia,
 • pomaga zmniejszyć ilość ogrodowych odpadów o 30-50% i wykorzystać niemal 95% kuchennych resztek biologicznych,
 • nie ma negatywnego wpływu na ludzi czy rośliny (jest obojętny dla środowiska - biologicznie i chemicznie).

Dostępne opcje, czyli metody kompostowania

Zdecydowałeś się na kompostowanie? Poznaj dostępne warianty.

 • Pryzma kompostowa - to najłatwiejsza metoda. Jej plusem jest to, że nie musisz wydawać pieniędzy na budowę czy zakup kompostownika. Załóż pryzmę od wiosny do jesieni przy dodatnich temperaturach. Wybierz miejsce zacienione, odsłonięte od wiatru. Uzyskanie kompostu z pryzmy trwa zazwyczaj aż 1,5 roku, co jest stosunkowo długim okresem. Wygląd pryzmy jest nieestetyczny co może być kłopotliwe gdy posiadasz mały ogród przydomowy.

Plusy: najtańsza i najprostsza metoda kompostowania - bez problemu wykonasz prosty stelaż (trzy ścianki boczne z otworami między deskami) samodzielnie, niewielkim nakładem sił i materiałów.

Minusy: uzyskanie kompostu tą metodą może potrwać nawet 2 lata, a powstałą pryzmę kompostową trzeba “przerabiać” co ok. 2 miesiące (czyli: mieszać, by warstwa wierzchnia znalazła się pod spodem i odwrotnie).

 • Kompostownik - jest znacznie bardziej estetyczny niż pryzma (przyjmuje kształt szczelnej skrzyni pozbawionej pokrywy). Ponadto łatwiej uchronić w nim materię przed wiatrem i przed nasłonecznieniem. Możesz zakupić go w sklepie ogrodniczym albo wykonać własnoręcznie (ich konstrukcja jest prosta).

Plusy: przy zapewnieniu dobrych warunków do rozkładu, kompost jest gotowy już po ok. 9 miesiącach. Zastosowanie dodatkowe izolacji umożliwi pozyskiwanie nawozu również w chłodne dni.

Minusy: w trakcie budowy kompostownika pamiętaj o zachowaniu możliwości rozkładania przynajmniej jednej ze ścian celem wymieszania warstw. Co niestety wiąże się z odbudową pojemnika min. 2-3 razy w roku. Możesz zdecydować się na zakup gotowego kompostownika z tworzyw sztucznych, co niestety wygeneruje dodatkowe koszty.

 • Termokompostownik - jest wykonany zazwyczaj z tworzywa sztucznego i zapewnia izolację termiczną kompostu uzyskaną dzięki grubym ściankom. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie tej postaci kompostowania, możesz skrócić czas uzyskania kompostu o nawet 70% w stosunku do wykorzystania otwartego kompostownika w formie pryzmy.

Plusy: szybkie przekształcenie odpadów organicznych na kompost. Uzyskasz ekologiczny nawóz nawet kilka razy do roku.

Minusy: cena. Pojemniki wykonuje się najczęściej z tworzyw sztucznych dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Kompostownik

Krok po kroku, czyli instrukcja obsługi kompostu (i kompostownika)

 • Co nadaje się na kompost? Zastosuj w tym przypadku różnorodność. Wykorzystaj odpady roślinne, czyli ich zdrowe resztki. Pozostałości z jedzenia? Nie wyrzucaj ich, tylko przeznacz na kompost! Zalewy z warzyw i owoców w puszkach, zepsuty lub przeterminowany bezmięsny pokarm dla zwierząt, sfermentowany nabiał, pokryte pleśnią czy suche pieczywo, słodycze, a nawet niezdatny do spożycia alkohol - dla Ciebie bezwartościowe, dla natury - w sam raz!

Nadadzą się również włosy, pióra czy odchody zwierząt gospodarskich (tych, które nie odżywają się mięsem). Nawet opakowania tekturowe i niekolorowe gazety czy… ubrania (te z wełny, bawełny, lnu, jedwabiu, juty czy sizalu) i naturalne gąbki kąpielowe oraz pumeks. Wyszczególnione materiały możesz bez problemu mieszać ze sobą i razem składować.

 • Gdzie zrobić kompost? Umieść go na uboczu ogrodu w lekko zacienionym miejscu (w innym przypadku woda wyparowałaby zbyt szybko, co spowodowałoby utratę wilgoci). Nie stawiaj jednak kompostu w pełnym cieniu. Nieodpowiednie nagrzanie materii organicznej może spowolnić proces kompostowania czy nawet spowodować gnicie. Pamiętaj również o osłoniętym od wiatru miejscu. Materię organiczną składuj w miejscu o lekkiej i przepuszczalnej ziemi.
 • W jaki sposób układać warstwy? Po pierwsze: zalecany jest brak dna! Głównym celem kompostownika to dotarcie mikroorganizmów do materii. Ważny jest też swobodny odpływ nadmiaru wody. Kolejnym aspektem jest mieszanie materiałów suchych z wilgotnymi. Dotyczy to również mieszania zielonych ze zdrewniałymi. Każda warstwa nie powinna grubością przekroczyć 20 cm. Nie układaj ściętej trawy, liści czy resztek roślinnych w nadmiernie gęstych warstwach, gdyż szybko zgniją, ponieważ utrudnisz im dostęp powietrza. Cenna porada: wszystkie poziomy materii przesyp warstwą ziemi ogrodowej.

Czego nie należy kompostować?

Wiesz już, co nadaje się na kompost. Są jednak takie resztki, których z różnych powodów nie powinieneś dorzucać do pryzmy czy kompostownika.

Są to:

 • Części zainfekowanych roślin, owoców i warzyw - przenoszą choroby i bakterie, które zniweczą cały wysiłek włożony w przygotowanie ekologicznego nawozu.
 • Chwasty (te, które zawiązały nasiona).
 • Grube gałęzie - zanim wylądują w zbiorniku powinny zostać rozdrobnione, by nie spowolniły procesu tworzenia kompostu.
 • Mięso, kości, całe jaja (dozwolone na kompost są tylko skorupki), oraz resztki warzyw gotowane w mięsnym wywarze. Zapach rozkładających się resztek odzwierzęcych może przyciągnąć uwagę padlinożerców i szkodników, a sam proces rozkładu - przyczynić się do powstawania chorób.
 • Skórki cytrusów, brzoskwiń - mogą znajdować się na nich ślady środków ochrony roślin, a więc chemicznych preparatów niesprzyjających naturalnym procesom zachodzącym np. w pryzmach.
 • Bielony i zadrukowany papier.
 • Popiół niewywodzący się z drewna.
 • Igliwie, liście dębu czy orzecha włoskiego - igły i liście dębu zawierają duże ilości garbników opóźniające proces kompostowania, natomiast zielone części orzecha włoskiego to źródło substancji hamującej wzrost roślin, juglonu. Zgrabione resztki tych gatunków najlepiej oddać w ręce służb komunalnych.

Urządzenia ogrodnicze Alpina pomocne w kompostowaniu

Okazuje się, że nawet urządzenia ogrodnicze mogą pomóc w wytworzeniu kompostu! Które z nich? Po pierwsze rozdrabniacze.

ASH 2.5 E - ten elektryczny rozdrabniacz pomoże Ci w pozbyciu się odpadów ogrodowych. Jego moc to 2.5 kW. Posiada 8-zębny obrotowy wałek, który bez problemu rozdrobni gałęzie o grubości do 40 mm, zbierając tym odpady do worka o pojemności 60 litrów. Jest niezwykle łatwy w obsłudze, a dzięki tylnym kołom - również wygodny w transporcie.

Kompostownik

Model ACH 2.2 E, podobnie jak ASH 2.5 E, radzi sobie świetnie również z gałęziami do 40 mm. Wyposażony jest w kosz tekstylny, który pomieści 50 rozdrobnionego materiału. Jego moc to 2.2 kW. Waży ok. 11 kg.

Czy kiedykolwiek w życiu pomyślałeś o tym, że kosiarka może pomóc Ci wytworzyć kompost? Ależ może! Wystarczy, że ma kosz do zbierania ścinków - czyli metodę koszenia, którą posiadają wszystkie modele kosiarek i traktorów ogrodowych Alpina!

Traktory Alpina, z koszem to:

 • BT 84 X,
 • AT4 98 HA,
 • AT4 98 HWA,
 • AT8 102 HW,
 • AT4 84 A,
 • BT 84 B.

Nawóz organiczny w postaci kompostu jest niezwykle pożyteczny i...darmowy! Dzięki przydatnym urządzeniom jak rozdrabniacze, kosiarki i traktory ogrodowe, możesz skrócić czas jego przygotowania. Przygodę z kompostowaniem czas zacząć!

Komentarze