Krzew kwitnący na żółto to nie tylko forsycja

Krzewy kwitnące na żółtoKwiaty barwy żółtej przyciągają wzrok z daleka. Są bardzo wdzięczną ozdobą w ogrodzie jednak nie warto z nimi przesadzać, zbyt wiele żółtego sprawia, że nie czujemy się komfortowo.

Wiosenne żółte kwiaty

Krzew kwitnący na żółto to między innymi rosnąca praktycznie wszędzie forsycja. Kwitnie wiosną przed rozwojem liści, co tworzy bardzo ładny widok. Oprócz niej kwitnie na żółto złotokap, janowiec barwierski czy magnolia.

Forsycja

Jest to krzew średniej wielkości. Kwitnący na żółto wczesną wiosną jeszcze przed rozwojem liści. Należy go co roku przycinać, aby ładnie kwitł.

Złotlin japoński

Ładny krzew o dość wiotkich rosnących w górę pędach. W czasie kwitnienia pokryty jest żółtymi kwiatkami przypominającymi małe pompony. Wygląda naprawdę efektownie, jedyną jego wadą jest to, że lubi się rozrastać od korzenia przez co warto go sadzić jako soliter i wokół wykaszać trawę.

Mahonia

Mahonia to zimozielony krzew kwitnący na żółto. Jej drobne kwiaty zebrane w kwiatostany pojawiają się na wiosnę. Jesienią dojrzewają owoce zabarwione na niebiesko.

Azalia

Żółte kwiaty posiada także azalia, na przykład odmiana pontyjska wyróżnia się nie tylko pięknym kolorem, ale też ładnym zapachem. Warto ją sadzić w centrum ogrodu, aby zapach rozchodził się wokół krzewu.

Lilak primrose

Wśród krzewów kwitnących na żółto znalazł się nawet popularny w ogrodach lilak. Zwykle znamy go w kolorze bieli, fioletu czy niebieskiego jednak jest też odmiana, która ma kwiaty w kolorze żółtym. Nie jest to może zbyt mocno nasycona barwa kwiatów, jednak i tak widać z daleka piękny kolor.

Złotokap

To krzew kwitnący na żółto. Podobne ma kwiaty jak grochodrzew, jednak całe ich grona mogą mieć kilkadziesiąt centymetrów długości. Zazwyczaj rośnie jako wysoki krzew, rzadziej niewielkie drzewo.

Dereń jadalny

Zazwyczaj rośnie jako rozłożysty krzew, ale można spotkać też formy pienne. Kwitnie na żółto wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. Natomiast końcem lata możemy nie tylko podziwiać, ale też spożywać ładne czerwone owoce. Wartościowy surowiec na nalewki i przetwory.

Krzewy kwitnące na żółto w lecie

Mimo, że latem dużo krzewów i drzew ma już dojrzewające powoli owoce to i tak znajdzie się kilka które o tej porze cieszą nasze oczy kwiatami. Znajdują się wśród nich te o żółtej barwie.

Janowiec barwierski

Janowiec barwierski jest rodzimym krzewem kwitnącym na żółto w lecie. Poszczególne odmiany janowca mogą się różnić intensywnością barwy. Mogą mieć z odcieniem pomarańczowego czy czerwonego.

Dziurawiec Hidcote

Bardzo ładny i dający się bez problemu formować krzew. Kwitnie na żółto od lipca do września. Dość mocno się rozkrzewia, zagłuszając tym samym chwasty w swoim obrębie. Jest wrażliwy i nie może rosnąć w przeciągu.

Pięciornik krzewiasty - mało wymagający krzew do ogrodu

Jednym z najbardziej odpornych krzewów kwitnących na żółto jest pięciornik krzewiasty. Rośnie niski - do około 50 centymetrów wysokości. Jest odporny na zanieczyszczenia i często spotkać go można w zieleni miejskiej. Nadaje się zwłaszcza do tworzenia niskich żywopłotów na glebach suchych.

Żarnowiec miotlasty - idealny na suche stanowiska

Na przełomie maja i czerwca krzewy żarnowca miotlastego zakwitną na żółto. Jego przewieszające się pędy są wręcz oblepione pięknie wybarwionymi kwiatami. Roślina ta może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Jest odporna na warunki środowiskowe. Może rosnąć nawet na ubogiej i piaszczystej glebie. Najlepsze jest dla niego stanowisko słoneczne. Także żarnowiec miotlasty może być stosowany do umacniania skarp.

Krzewy kwitnące na żółto

Krzewy kwitnące na żółto zimą

Oczywiście i w chłodnej porze roku nie mogło zabraknąć roślin, które ożywią nasz ogród kolorem rozkwitających żółtych kwiatów.

Oczar

Jeśli marzy się nam krzew kwitnący zimową porą musimy postarać się o oczar. Jego kwiaty pojawiają się albo późną jesienią, albo już na początku roku, w zależności od pogody. Jak się domyślacie nie jest to jedyna roślina, która kwitnie o tej porze.

Jaśmin nagokwiatowy

Mimo zimy jaśmin nagokwiatowy rozwija swoje żółte kwiaty. Ten krzew kwitnie na żółto już nawet w lutym. Lubi miejsca słoneczne, osłonięte od wiatrów. Wymagania gleb żyznych i przepuszczalnych.

Zimokwiat wczesny

Chcąc mieć pięknie pachnący, żółto kwitnący krzew w ogrodzie to posadźmy sobie zimokwiat wczesny. Jego ładne kwiaty wyrastają bezpośrednio na gałązkach tak samo jak u judaszowca czy figowca. Najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym na glebie zasobnej w składniki pokarmowe i odpowiednio wilgotnej.

Krzewów kwitnących na żółto jest naprawdę duża liczba, wymienione i opisane tu gatunki to część z nich. Ładne kwiaty kwitnące na żółto w ogrodzie możemy mieć praktycznie przez cały rok, wyjąwszy oczywiście mroźne zimowe dni.

Źródła:

  • https://www.podkarpackiesady.pl/31-azalie.
  • http://www.pieknydom.eu/jakie-krzewy-wybrac-na-zywoplot-lisciasty - "Jakie krzewy wybrać na żywopłot liściasty?" - stan z 2019.06.15.
  • http://www.domogrod.info/kiedy-przycinac-krzewy-ozdobne - "Kiedy przycinać krzewy ozdobne?" - stan z 2019.06.17.
  • Katalog roślin, pod red. J. Filipczak, Warszawa 2016

Komentarze