Krzewuszka cudowna - odmiany, sadzenie, przycinanie, rozmnażanie, zimowanie

Krzewuszka cudownaKrzewuszka cudowna to krzew, który jak sama nazwa wskazuje, może być wspaniałym dopełnieniem ogrodu. Pochodząca ze wschodnich części Azji roślina będzie doskonałym wyborem, zarówno kiedy szukamy krzewu, który sadzony jako soliter - wyróżni się na tle trawnika lub ściany budynku, jak i planujemy stworzenie kompozycji z krzewów lub kolorowych, kwitnących żywopłotów. Ze względu na wielość odmian tego gatunku coś dla siebie znajdą wśród nich nie tylko właściciele dużych przestronnych ogrodów, lecz także i tych niewielkich, przydomowych.

Charakterystyka, odmiany krzewuszki cudownej

Krzewuszka cudowna jest bardzo zróżnicowana pod względem wyglądu. Wśród jej odmian można znaleźć zarówno krzewy osiągające zaledwie 0,5 metra wysokości, jak i 2-3 metry. Niezależnie od wielkości krzewy przyjmują wzniesiony i lekko rozłożysty pokrój. Na dość sztywnych pędach wiosną pojawiają się owalne liście o gładkich lub ząbkowanych brzegach, które już same w sobie dodają krzewuszce sporo uroku. Mogą odznaczać się zieloną, zielonożółtą czy nawet bordową barwą. Niezależnie od koloru zawsze są intensywnie wybarwione. Od maja do czerwca trwa natomiast intensywne kwitnienie. Kwiaty w kształcie dzwonków, tworząc niewielkie grupki, pojawiają się wtedy na jednorocznych pędach. Wyrastają pomiędzy liściem a gałązką.

Najczęściej spotykane są odmiany o różowych kwiatostanach, ale pojawiają się również krzewy kwitnące na biało lub czerwono. Niektóre odmiany krzewuszki cudownej powtarzają kwitnienie jesienią, jednak jest ono znacznie słabsze w porównaniu z wiosenno-letnim.

Wymagania krzewuszki co do gleby i stanowiska

Krzewuszka preferuje gleby żyzne, lekko wilgotne o sporej zawartości próchnicy, a ich odczyn pH może się swobodnie wahać od lekko kwaśnego do zasadowego. Często warto pomyśleć o dodatkowym wzbogaceniu gleby kompostem. Powinniśmy unikać terenów o glebach bardzo lekkich, piaszczystych, które nie utrzymują wilgoci, ponieważ ten gatunek jest bardzo wrażliwy na suszę. Krzewuszka cudowna może być sadzona na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych, najlepiej jednak czuje się i odwdzięcza się obfitym kwitnieniem, rosnąc w miejscach słonecznych. Ze względu na niepełną odporność krzewuszek na mrozy, zwłaszcza u niektórych odmian, warto unikać stanowisk wietrznych, które mogą przyczyniać się do przemarzania krzewów.

Sadzenie krzewów krzewuszki cudownej

Przygotowując stanowisko dla krzewuszki, należy pamiętać o usunięciu chwastów oraz elementów mogących przeszkadzać krzewom, jak na przykład stare korzenie czy kamienie. Przygotowany dołek powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej sadzonki, a przy tym pozwalać na zachowanie takiej samej głębokości, na jakiej krzew rósł wcześniej. Ściany oraz dno dołka należy spulchnić, a sam krzew wraz z pojemnikiem przed sadzeniem umieścić w wodzie. Po przysypaniu sadzonki oraz lekkim ubiciu gleby należy pamiętać o obfitym podlaniu. Warto również zastosować ściółkowanie od razu po zasadzeniu, by spowolnić odparowywanie wody.

Sadzenie krzewuszek zakupionych w pojemnikach można swobodnie przeprowadzać w okresie wegetacyjnym od wiosny do jesieni, lecz jeśli chcemy przesadzić krzew lub kupujemy sadzonkę pobraną bezpośrednio z gruntu, najlepiej zaplanować to na okres bezlistny dla krzewuszki, czyli na wczesną wiosnę lub jesień.

Przycinanie krzewuszki cudownej

Pierwsze przycięcie krzewuszki przeprowadza się po posadzeniu, najlepiej wiosną, kiedy to powinno się skrócić gałązki o połowę, by w ten sposób zmobilizować roślinę do wzrostu i intensywniejszego zagęszczenia. Co roku powinno się wiosną przejrzeć krzewy, by usunąć przemarznięte lub uszkodzone pędy, a późnym latem warto usunąć pędy z przekwitniętymi kwiatami, pozostawiając młode, które zakwitną kolejnego roku. Takie przycinanie pozwoli nam panować nad rozrastaniem się krzewu oraz zachować preferowany przez nas kształt. Co 3-4 lata u krzewuszki cudownej powinno się przeprowadzić cięcie odmładzające. Wówczas starsze pędy wycina się tuż nad ziemią.

Podlewanie krzewuszki cudownej

Regularne podlewanie jest istotne w przypadku młodych roślin tuż po posadzeniu. Dobrze ukorzenione już krzewy powinny bez problemów radzić sobie bez dodatkowego nawodnienia. Pomyśleć o nim warto jedynie w przypadku suszy. Najlepiej wówczas podlewać krzewuszkę wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Rozmnażanie krzewuszki cudownej

Jeżeli chcemy rozmnożyć nasze krzewy, warto postawić na sadzonki zielne, półzdrewniałe lub zdrewniałe, ponieważ roślinki uzyskane z nasion bardzo często nie zachowują cech krzewu matecznego.

  • Sadzonki zielne i półzdrewniałe możemy podbierać latem - powinny mieć 10-15 cm długości oraz 2 lub 3 węzły. Na takiej sadzonce pozostawiamy jedną parę liści i umieszczamy ją w przepuszczalnym podłożu, najlepiej w pojemniku, by móc go okryć dla lepszego zachowania wilgotności. Jednak w takim wypadku nie możemy zapomnieć, by codziennie odkryć pojemnik i przewietrzyć sadzonki. Proces ukorzeniania się powinien trwać około miesiąca.
  • Sadzonki zdrewniałe pobiera się natomiast pod koniec zimy z pędów jednorocznych - najlepiej by miały około 20 cm długości oraz 3 lub 4 węzły. Do czasu nadejścia wiosny sadzonkę należy przechowywać w chłodnym miejscu lub nawet w lodówce, a wiosną zasadzić w przepuszczalnym podłożu, dbając o to, by nad ziemią pozostał tylko jeden węzeł.

Zimowanie krzewuszek

Większość odmian dość dobrze znosi chłody do około -20℃ i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Jednak są też wśród nich odmiany szczególnie wrażliwe na chłód, wówczas konieczne jest kopczykowanie na przykład korą i okrywanie krzewów. Warto również pomyśleć o tym w przypadku młodych roślin lub jeszcze niższych temperatur. W przypadku przemarznięcia pędów należy je wiosną usunąć. Większość krzewuszek bardzo dobrze odradza się z korzenia.

Komentarze