Krzewy kwitnące zimą

Zimokwiat wczesnyPo pachnącym lecie w ogrodzie i kolorowej jesieni, często trudno jest dostrzec nadchodzącą zimę i wyobrazić sobie siebie z nieco łysym wyglądem zewnętrznym. Cóż, dokładnie tak nie jest, jeśli zdecydujesz się zapewnić swojemu ogrodowi krzewy kwitnące zimą. Są one zazwyczaj bardzo łatwe w pielęgnacji i oferują swoje kolory i zapachy przez całą zimę.

Tutaj przedstawiamy wybór najpiękniejszych krzewów kwitnących zimą. Poznaj ich potrzeby w zakresie pielęgnacji i cechy szczególne, abyś mógł je lepiej zrozumieć i wybrać te, które najbardziej Ci się spodobają i które upiększą Twój ogród w ciągu najbliższych miesięcy.

Krzewy zrzucające liście

Krzew liściasty to roślina, która jesienią zrzuca liście. Jest to rzeczywiście czas, w naszych umiarkowanych regionach, kiedy temperatury zaczynają spadać, a światło dzienne maleje. Zakład musi ograniczyć te wysiłki i oszczędzać energię. Potem zrzuca swoje nieporęczne liście. Niektóre z tych roślin zachowują jednak wystarczającą siłę, aby wytworzyć piękny kwiat w środku zimy. Spośród tych niezwykłych roślin przygotowaliśmy niewyczerpujący wybór.

Viburnum
Bardzo łatwy w pielęgnacji, od grudnia do lutego ten krzew jest ozdobiony różowawo-czerwonymi do różowobiałych kwiatami. Dzięki delikatnemu i bardzo pachnącemu kwitnieniu jest jednym z najpiękniejszych krzewów kwitnących zimą. Co więcej, jest to łatwy krzew, który rośnie w dość bogatej glebie i nie wymaga przycinania. Jego jedynym słabym punktem jest to, że pachnące viburnum jest hybrydą, więc nie jest całkowicie odporna. Dlatego zaleca się sadzenie go z dala od przeciągów i w słonecznym miejscu.

Zimokwiat wczesny
Zimokwiat zrzuca liście od grudnia do marca i to właśnie w tym okresie pojawiają się jego kwiaty. Ich serca są złoto-żółte i purpurowo-czerwone, lekko zwisające, rozświetlające krajobraz i rozpraszające delikatny i subtelny zapach w całym okresie kwitnienia. Jednak kwitnienie tej zimy może mieć miejsce tylko wtedy, gdy zimy są łagodne, a zimokwiat korzysta ze słonecznego miejsca osłoniętego od mroźnych wiatrów. Po stronie gleby ma tę zaletę, że może dostosować się do wszystkich rodzajów gleby, chociaż preferuje krzemionkę i chłód. Można go jednak posadzić również w doniczce, ponieważ rośnie powoli.

Leszczynowiec skąpolistny
Krzew ten korzysta z okresu kwitnienia, który rozpoczyna się pod koniec zimy i trwa przez całą wiosnę. Dzięki opadającym kłębkom bladożółtych kwiatów o długości od 1 do 3 cm można cieszyć się świetlistym kwitnieniem, podczas gdy reszta ogrodu jest jeszcze uśpiona. leszczynowiec ma krzaczasty, rozłożysty pokrój. Wiosną ubiera się w brązowe liście, a latem w jasnozielone liście. Rustykalny krzew, potrzebuje próchnicy, żyznej i lekkiej gleby bez wapienia, najlepiej chronionej w cieniu średnim. Leszczynowiec jest bardzo odporny nie potrzebuje zimowej ochrony. Jednak pierwsze wiosenne przymrozki mogą czasami sprawić, że ucierpi.

Wiciokrzew miodowy
Ta odmiana wiciokrzewu, pochodząca z Chin, ma tę specyfikę, że nie wspina się. Wydziela zapach, który jest jednocześnie mocny i subtelny, przypominający jaśmin, którym będziesz się delektować zimą i do wczesnej wiosny. Jego kwiaty są białe i wyróżnia go również czerwone gałęzie. Ten krzaczasty krzew może osiągnąć wysokość do 2 metrów w wieku dorosłym.

Oczar chiński
Ten krzew jest całkowicie mrozoodporny i może wytrzymać temperatury nawet do -15°C. Jego pachnący zimowy kwiat zaatakuje Twój ogród kwiatami o delikatnych, wydłużonych płatkach żółtego koloru i ciemnoczerwonych sercach. Kwiaty będą kwitnąć w grupach od stycznia na gałęziach krzewu. A od jesieni będziecie korzystać z jego pomarańczowo-żółtych liści, przypominających orzech laskowy. Potrzebuje kwaśnej i dobrze zdrenowanej gleby, na słońcu lub w półcieniu. Oczar jest krzewem wrzosowym, który doskonale nadaje się do sadzenia w środku masywu z innymi roślinami kwasolubnymi o niskim pokroju wzrostu i wiecznie zielonych liściach, takimi jak azalia, wielbłąd czy rododendron. Ponadto, bawiąc się dobrze z różnymi okresami kwitnienia sąsiednich roślin, można uzyskać rabatę kwiatową od listopada do czerwca, bez przerwy.

Wiecznie zielone krzewy

Wiecznie zielone krzewy nie tracą jesienią liści. Ich liście mają żywotność ponad rok. Krzewy te tracą liście dopiero po wyrośnięciu nowych liści, sprawiając wrażenie, że liście tych krzewów nigdy nie opadają.

Laurier-tin (kalina wawrzynowata)
Jest ona krzewem o błyszczących, zielonych liściach, który ma również cechę charakterystyczną kwitnienia przez całą zimę. Różowe kwiaty w pąkach stają się z wiekiem białe, po czym następuje produkcja owoców najpierw niebieskawych, a następnie czarnych. Silny krzew o zaokrąglonym pokroju wzrostu, może być stosowany w żywopłotach przycinanych, żywopłotach lub w pojemnikach. Relatywnie odporny, bardzo łatwy w utrzymaniu, akceptuje wszystkie rodzaje gleby, ale preferuje ekspozycję na słońce.

Kamelia japońska
Kwitnienie tego krzewu trwa od lutego do maja. Jej kwiaty pojawiają się pośrodku lśniących zielonych, wiecznie zielonych liści, bardzo dekoracyjnych. Optymalne warunki do sadzenia znajdują się w glebie wrzosowej i w osłoniętym, półcienionym miejscu. Kamelię można sadzić w doniczkach, w tym przypadku nie wahaj się podlewać jej regularnie, nawet zimą. Na otwartym terenie trzeba będzie go szczególnie obficie podlewać latem i nawozić rododendronem. Nawet jeśli jest to krzew wytrzymały do -15°, należy chronić go przed śniegiem i zimnym wiatrem.

Mahonia media charity
Mahonia jest bardzo dekoracyjna, głównie z powodu długich, ciemnozielonych, lśniących i kłujących liści, przypominających ostrokrzew. Ułożone w rozety wzdłuż wzniesionych łodyg, zimą robią się czerwone. Od grudnia do marca mahonia ozdobiona jest kępkami małych, zwartych, końcowych, jasnożółtych kwiatów o oryginalnym zapachu. Po kwiatach następują ciemnoniebieskie jagody – również bardzo dekoracyjne. Krzew ten jest również łatwy w pielęgnacji i ma tę zaletę, że jest przyjemny w każdej glebie i pod każdą ekspozycją.

Sarcococca confusa
Ten ozdobny krzew tworzy krzaczastą kępę o wysokości od 1 do 1,5 metra. Jego liście są błyszczące, ciemnozielone, a zimą rozświetlają się mnóstwem małych, pachnących, białych kwiatów. Sarcococca confusa jest rośliną odporną, która rozwija się w półcieniu lub cieniu, posadzona w wilgotnej, dobrze zdrenowanej i wystarczająco wilgotnej glebie.

Rośliny pnące

Pnącze to roślina, która może wznieść się w pionie, opierając się, zawieszając lub owijając się na lub wokół pionowej podpory, najczęściej innej rośliny. Mają one tę zaletę, że oferują obfite kwitnienie i dekoracyjne ulistnienie, zajmując przy tym tylko niewielką powierzchnię.

Powijnik Armanda
Niezwykły gatunek powojnika, to wiecznie zielona roślina o grubych, gładkich i błyszczących liściach, która może wspinać się wszędzie na wysokość do 5 metrów. Oferuje wczesne kwitnienie od marca do kwietnia lub od maja do sierpnia. Jego białe, kremowe lub bladoróżowe kwiaty zalewają pnącza i przynoszą pyszny zapach. Powijnik wymaga świeżej, bogatej w humus, dobrze zdrenowanej gleby. Jego pielęgnacja jest bardzo lekka: w razie potrzeby należy go przycinać po kwitnieniu i po prostu chronić przed mrozem zimy. Należy również dbać o to, aby stopa rośliny była chroniona przed słońcem.

Jaśmin nagokwiatowy
Specyfika jaśminu zimowego polega na tym, że w środku zimy, kiedy nie ma liści, wytwarza on wiele jasnożółtych kwiatów. Krzew liściasty, idealnie nadaje się do dekoracji kraty lub pergoli, ale wymaga palisady. Można go używać bez podpory, aby spadał jak wodospad.
 Ideałem jest posadzenie go w lekkiej i dobrze opróżnionej glebie, korzystającej z nasłonecznienia. W ten sposób zapewni obfite kwitnienie od grudnia do kwietnia.

Jedyne co musisz zrobić, to wybrać z tej selekcji krzewów kwitnących zimą, każdy piękniejszy od następnego.

Komentarze