Kuchnia w stylu industrialnym wyróżnia się prostotą i łatwością adaptacji. Trend jest idealny dla miłośników gotowania - w kuchni industrialnej pracuje się wygodnie. Inspirowany przemysłowymi przestrzeniami nurt, wystrojem przypomina modne restauracje świata. Sprawdź, jakie wybrać meble i z czym je połączyć, by stworzyć kuchnię w stylu loft na czasie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co wyróżnia styl industrialny (loftowy) w kuchni?
- Kuchnia industrialna - kolory mebli, a rozmiar wnętrza
- Kuchnia w stylu loft - co oprócz mebli?
- Kuchnia industrialna - inspiracje
Co wyróżnia styl industrialny (loftowy) w kuchni?
Tłem dla kuchennych mebli jest wnętrze starej fabryki, z betonową lub ceglastą ścianą. W tej przestrzeni pełno jest kabli, rur i żarówek. Charakterystyczne są duże okna i elementy, które eksponuje się celowo - wtyczki, belki i metalowe okucia.
Co jeszcze wyróżnia industrialną kuchnię?
- proste i solidne meble,
- masywny stół z dużym blatem,
- zwisy w postaci dużej ilości lamp,
- przydymione żarówki i żółte światło,
- cegła, beton, surowe drewno i metal,
- brak niepraktycznych dekoracji.
W kuchni typu loft podstawą jest wysoka funkcjonalność, która w tym trendzie wyróżnia prostota i pojemność szafek. Duże, gładkie blaty mebli i stołu oraz otwarta przestrzeń, w której można swobodnie się poruszać podczas przygotowywania posiłków to cechy, które zwiększają ergonomię takiego wnętrza.
Kuchnia industrialna - kolory mebli, a rozmiar wnętrza
Typowe kolory mebli, jakie dominują w industrialnych kuchniach to różne tonacje szarości, czerni, ciemnego brązu i bieli.
Meble do industrialnej kuchni powinny być praktyczne - bez zbędnych frezów, ozdobnych uchwytów i dekoracji. Najczęściej wyróżnia je gładka powierzchnia frontów, duże obszary robocze i minimalistyczna geometria. Zawsze prezentują się w stonowanych, neutralnych odcieniach. Idealne meble do kuchni w stylu industrialnym znaleźć można na stronie sklepu StrongTree.pl.
Mała kuchnia nie jest ograniczeniem. Zastosuj wszystkie zabiegi, mające na celu jej optyczne powiększenie. Jeżeli na ścianach i podłodze użyjesz jasnych odcieni szarości, to do niewielkiego wnętrza możesz wprowadzić ciemne meble, na przykład w odcieniu antracytu. Nie obawiaj się takich mebli w niewielkiej kuchni, ale pamiętaj, że nadają się one do wnętrz, w których masz spory dostęp światła - naturalnego i sztucznego. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by do małego pomieszczenia wprowadzić świetlistość za pomocą białych segmentów albo pomalowanej na biało ceglastej ściany. Egzamin zdadzą także meble metalowe, w kolorze jasnej stali lub błyszczące szafki, choć dostojności pomieszczeniu nadaje matowe wykończenie i przeszklenia.
Do małej kuchni industrialnej nadają się meble z dużą ilością otwartych półek, które nadają kuchni lekkości i są zdecydowanie lepsze, niż ciężka, jednolita zabudowa.
Kuchnia połączona z salonem jest typowa dla otwartych i przestronnych wnętrz pofabrycznych. Styl industrialny nie powinien się kończyć tylko na kuchni, ale płynnie przenieść również do pokoju. W takiej przestrzeni dobrze będzie korespondować ze sobą drewno. Stolik kawowy lub niewysoka szafka pod RTV może nawiązywać do kuchennego segmentu w odcieniu ciemnego dębu. Zastosuj elementy odgradzające jedną strefę od drugiej - wyspa z hoekrami, czy duży stół z ławkami w industrialnej kuchni z salonem profesjonalnie wydzielą jadalnię.
Duże, jasne wnętrza w niczym Cię nie ograniczają. Musisz zadbać tylko o wprowadzenie elementów ocieplających. Możesz pozwolić sobie nawet na wysoką, jednolitą i pełną zabudowę segmentową na jednej ścianie oraz wprowadzenie do wnętrza drabiny ułatwiającej dostęp do górnych szafek. Czarne meble w przestronnej kuchni w połączeniu z dużą ilością wiszących lampek wykreują niepowtarzalny design.
Kuchnia w stylu loft - co oprócz mebli?
Do wykończenia ścian i podłóg w industrialnej kuchni używaj zróżnicowanych faktur: cegły, betonu, strukturalnych tynków, gresu, a nawet drewna z odzysku.
Koniecznie zadbaj o duży stół, najlepiej z drewnianym blatem. Im więcej w nim słojów i niedoskonałości tym lepiej, ponieważ industrializm buduje wnętrze na autentycznej surowości materiałów. Tu sprawdzi się zarówno mebel zrobiony w 100% z masywnego litego drewna, jak i drewniany blat z metalowymi nóżkami w klasycznym dla tego trendu skrzyżowaniu w kształcie litery X.
Oświetlenie odgrywa w industrialnej kuchni kluczową rolę. Metalowe klosze wprowadzają do fabrycznego tła lekkość i nawiązują do starych, przemysłowych lamp. Jako źródło światła sprawdzą się także żarówki na kablach i metalowe abażury. Kinkiety, systemy lampek pod szafką i nadtynkowe oprawy świetlne są obowiązkowe w industrialnej kuchni. Odpowiednio doświetlają i ocieplają surową stylizację pomieszczenia.
W kuchni tylu loft na próżno szukać zbędnych bibelotów, ale obowiązkowymi gadżetami są:
- metalowe puszki i garnki, wiszące nad blatem stołu lub kuchenną wyspą,
- drewniane deski do krojenia,
- szklane dodatki w postaci słoików, doniczek i kuchennych naczyń,
- industrialny zegar,
- kredowa ściana lub tablica.
Kuchnia industrialna - inspiracje
Soft loft - kuchnia w delikatnej odsłonie
W takiej kuchni królują białe lub beżowe meble, często łączone z jasnym drewnem. W małym wnętrzu ceglasty kolor ściany można rozświetlić bielą. Jasny wystrój mebli przełamuje się czarnymi dodatkami w postaci lamp, sprzętu AGD i metalowych krzeseł.
Industrializm w minimalistycznej kuchni
To prosta kuchnia, prezentująca jednolitość i gładkość powierzchni meblowych. Modele bez uchwytów, otwierane są dotykowo. Wolne przestrzenie w meblach zapewniają maksymalną użyteczność. Tu sprawdza się zasada: "Im mniej, tym lepiej".
Boho loft - radośniejsze oblicze industrialnej kuchni
Kuchnie w takiej odsłonie eksponują industrialny charakter mebli, zaś boho przejawia się w tekstyliach, obrazach i pojemnikach. W kuchni boho loft jest więcej zielonych roślin, a dodatki stanowią: wiklinowa huśtawka w owalnym kształcie, dywan z frędzlami i ażurowe krzesła.
Styl industrialny w kuchni to pomysł na ciekawe i praktyczne wnętrze. Panuje tu atmosfera swobody i nieskrępowania, co przekłada się na funkcjonalność i pomimo surowości, przytulną aurę. Kuchnię w takim nurcie możesz wykreować nawet mieszkając w bloku. Wcale nie potrzebujesz do tego fabrycznego miejsca.
Komentarze